• Start
  • Wiadomości
  • Dodatkowe łóżka respiratorowe dla chorych na COVID-19 w szpitalach marszałkowskich 

Dodatkowe łóżka respiratorowe dla chorych na COVID-19 w szpitalach marszałkowskich 

Łóżka respiratorowe i tzw. II poziomu zabezpieczenia, czyli dla pacjentów zakażonych koronawirusem powstają w szpitalach marszałkowskich w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie, Kościerzynie i Słupsku. Tylko w Gdańsku będzie to 40 dodatkowych łóżek. 
10.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wejście do szpitala, nad drzwiami napis: WEJŚCIE SOR
Do 12 listopada 2020 roku w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku powstanie 30 dodatkowych łóżek dla chorych
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 


Uruchamianie dodatkowych łóżek to inicjatywa Samorządu Województwa Pomorskiego, zaangażowały się w nią też samorządy Trójmiasta. Dzięki ich wsparciu finansowemu już powstały nowe miejsca, a w ciągu najbliższych kilku dni w szpitalach marszałkowskich będą uruchamiane kolejne łóżka dla chorych na COVID-19. 

"Od samego początku epidemii pomorskie samorządy, mimo i wynikających z polityki rządu ograniczeń budżetowych i ograniczenia uprawnień, efektywnie wspierają władze centralne w walce z epidemią, aby skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców regionu.

W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń na SARS-COV2 samorząd województwa pomorskiego oraz samorządy Trójmiasta deklarują następującą pomoc administracji centralnej w działaniach związanych ze stanem epidemii"

napisali 20 października 2020 roku w piśmie do Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego przedstawiciele samorządów Trójmiasta: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. 


W szpitalach marszałkowskich łóżek dla pacjentów zakażonych wirusem SARS CoV-2 jest 468, z czego zajętych jest 412, w tym respiratorowych 31 (stan na 9 listopada). Według informacji podanych na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w województwie pomorskim są 73 łóżka respiratorowe, z czego zajętych jest 60 (stan na 9 listopada). Z danych pomorskiego Sanepidu wynika, że w naszym regionie 10 listopada potwierdzono 1116 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, a zmarło 334 chorych. Hospitalizowanych jest 594 osób.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie liczba łóżek respiratorowych została zwiększona do dziewięciu, a w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie jest siedem takich stanowisk. Natomiast na Oddziale Intensywnej Terapii w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku do 12 listopada powstanie dziesięć dodatkowych łóżek z respiratorami.

 

2017-04-11_szpital_zaspa_002_799x533.JPG
Na Oddziale Intensywnej Terapii w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku do 12 listopada 2020 roku powstanie dziesięć dodatkowych łóżek z respiratorami
                                                                                                                                                                         Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Jeśli chodzi o łóżka II poziomu zabezpieczenia, to w ramach Oddziału Reumatologicznego kościerskiego szpitala do 16 listopada ma być uruchomionych pięć kolejnych i trzy dodatkowe na Oddziale Neurologicznym. Do 12 listopada w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku powstanie 30 dodatkowych łóżek dla chorych, a w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni zacznie działać 50 takich miejsc. Z kolei w wejherowskim szpitalu 16 listopada zostanie uruchomionych 50 łóżek. Oprócz tego w słupskim szpitalu do 12 listopada stworzone zostaną 22 dodatkowe łóżka.


Przypomnijmy, że na początku listopada w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku utworzono trzy stanowiska respiratorowe (w sumie jest 6). Ponadto, na Oddziale Reumatologicznym w Kościerzynie działa 16 dodatkowych łóżek II poziomu, a w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. J. Titz-Kosko w Sopocie przy ul. 23 Marca powstał specjalistyczny oddział tzw. drugiego poziomu przeznaczony dla pacjentów zakażonych wirusem SARS CoV-2. Jest w nim miejsce dla 30 pacjentów. Dodatkowo, w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni i Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie znajduje się po 10 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19.

 

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy