W środę benefis prof. Andrzeja Januszajtisa z okazji 95 lat życia. Wstęp wolny

Mieszkał w Lublinie i Sopocie, ale to Gdańsk ukochał najbardziej. W środę, 20 września, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbędzie się urodzinowy jubileusz prof. Andrzeja Januszajtisa - wyjątkowego pasjonata, znawcy i propagatora historii naszego miasta. Wydarzenie uświetni występ maestro Konstantego Andrzeja Kulki z towarzyszeniem Capelli Gedanensis. Wstęp wolny.
19.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwóch mężczyzn, jeden trzyma pamiątkową tabliczkę
Prof. Andrzej Januszajtis podczas noworocznego spotkania byłych radnych miejskich z obecnymi władzami Gdańska 7 stycznia 2023 roku odbiera tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia Rajcy Gdańscy. Obok przewodniczący stowarzyszenia Tadeusz Gleinert
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Andrzej Januszajtis urodził się 18 sierpnia 1928 roku w Lidzie na terenie dzisiejszej Białorusi. Przez przypadający na czas jego młodości okres II Wojny Światowej mieszkał w Lublinie. Stamtąd przeniósł się do Gdańska, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. Równocześnie uczył się w szkole muzycznej, w klasie fortepianu. Jako pracownik naukowy Katedry Fizyki Politechniki uzyskał doktorat, a potem tytuł docenta. Pełnił funkcje dyrektora Instytutu Fizyki oraz dziekana Wydziału Fizyki.

Przez pewien czas mieszkał w Sopocie, ale w 1958 roku przeprowadził się do Gdańska, stając się jego miłośnikiem i znawcą jego historii. Przez kolejne kilkadziesiąt lat łączył pracę zawodową fizyka z badaniami nad historią Gdańska. Zaowocowało to m.in. wydaniem kilkunastu książek poświęconych historii „Grodu znad Motławy”. Wielką popularnością cieszyła się jego pierwsza książka „Z uśmiechem przez Gdańsk”, wydana w 1968 roku.

Jest członkiem gdańskich towarzystw naukowych, w tym Honorowym Członkiem Stowarzyszenia Rajcy Gdańscy. Po 1990 roku włączył się także w działalność społeczną. Z ramienia Komitetów Obywatelskich tworzonych przez działaczy „Solidarności” został członkiem Rady Miasta, pełniąc od grudnia 1990 do czerwca 1994 roku funkcję jej przewodniczącego. 

starszy mężczyzna siedzi w marynarce, mówi do mikrofonu, obok na stoliku duży kamień
Andrzej Januszajtis 2 marca 2023 roku podczas prezentacji kamienia wodnego datowanego na 1651 rok, odkrytego podczas renowacji gdańskiego Żurawia
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Ważną częścią jego działalności jest popularyzacja historii Gdańska poprzez audycje telewizyjne, radiowe, spotkania i wykłady, których coroczne cykle prof. Januszajtis prezentuje w Ratuszu Staromiejskim - siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Jest również autorem tekstu publikacji „Ratusz Staromiejski w samorządzie dawnego Gdańska”. Był także gościem cyklu wykładów „Kultura dawnego Gdańska”, organizowanego przez Towarzystwo „Dom Uphagena”. Wielokrotnie zabierał głos jako komentator odkryć archeologicznych czy konserwatorskich.

Zawsze był zwolennikiem współpracy miast nadbałtyckich, a główny nacisk kładł na sprawy ekologiczne. Zainspirował wiele koncepcji związanych z rewaloryzacją dawnej infrastruktury i architektury gdańskiej. Co ciekawe, był znanym i bardzo zaangażowanym przeciwnikiem kładki na Ołowiance, ale po latach powiedział, że się mylił i obiekt świetnie służy miastu.

Oprócz wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń, ten ceniony znawca dziejów Gdańska i Pomorza w 2002 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska - ceremonia nadania odbyła się 14 maja w Dworze Artusa.

Wybitny znawca historii i architektury Gdańska, fizyk i pianista... Tak prof. Andrzej Januszajtis obchodził 95 urodziny

starszy mężczyzna odbiera obraz, obok dwie kobiety, jedna z bukietem czerwonych róż
Ten wyjątkowy pasjonat i badacz historii miasta urodziny świętował 18 sierpnia. Z tej okazji życzenia złożyły jubilatowi prezydent Aleksandra Dulkiewicz i przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Huczny jubileusz w Ratuszu

W środę, 20 września, w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35) odbędzie się benefis z okazji nie tak dawno obchodzonych 95. urodzin jubilata. Uroczystość w Sali Mieszczańskiej poprowadzi mistrz słowa Stanisław Sikora - autor przewodników o Gdańsku, a także współautor audycji radiowych i telewizyjnych o Gdańsku; również: były gdański radny.

Wydarzenie uświetni występ wirtuoza skrzypiec, maestro Konstantego Andrzeja Kulki, który odkrył i rozsławił na całym świecie twórczość Karola Lipińskiego. Towarzyszyć mu będzie zespół wokalno-instrumentalny kultywujący wielowiekową tradycję i rozsławiający Gdańsk na całym świecie - Capella Gedanensis, której patronem jest sam prof. Andrzej Januszajtis.

Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Gdańsk.

90. urodziny prof. Andrzeja Januszajtisa. Przeczytaj WYWIAD z jubilatem

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy