Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza miłośników literatury skandynawskiej, w szczególności tych, poszukujących książek leżących daleko od półek z popularnymi czytadłami, na nowy cykl „Literacki Tour de Bałtyk”.
Zainauguruje je spotkanie w czwartek, 7 kwietnia, podczas którego w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35) spotkać się będzie można z Urszulą Obarą i Katarzyną Kończal, przedstawicielkami wydawnictw Marpress i Poznańskiego, które opowiedzą o literaturze z krajów Północy znajdującej się w ofercie wydawnictw, i o autorach, z którymi współpracują - takich, jak Roy Jacobsen, Karen Blixen, Knut Hamsun, Tove Ditlevsen, Einar Kárason i wielu innych.
Jeżeli któraś z książek, o której opowiadać będą rozmówcy, wyda się uczestnikom interesująca, będą mogli ją nabyć na stoiskach wydawnictw Marpress, Poznańskiego i Nadbałtyckiego Centrum Kultury, ulokowanych w holu Ratusza Staromiejskiego.
Specjalne skandynawskie serie od polskich wydawnictw
Dostępne będą tego dnia w Ratuszu pozycje z serii Bałtyk Wydawnictwa Marpress, z krajów, z których rzadko wydaje się coś na polskim rynku. Wszystkie tytuły tłumaczone są z oryginalnych języków.
- Chcemy wypełnić tę lukę. Pokazujemy piękno i różnorodność literatury, jaką cieszą się czytelnicy i czytelniczki na wszystkich brzegach Bałtyku - mówi wydawca. - Ogromną rolę w kreowaniu serii Bałtyk odgrywają tłumacze i tłumaczki. To osoby twórcze i utalentowane, które swoją pracę wykonują z pasją. Ich znajomość kultury i literatury danego kraju jest dla nas źródłem wiedzy o tym, co i dlaczego warto wydać. Podkreślamy rolę tłumaczy i tłumaczek, umieszczając ich nazwiska na okładkach książek oraz zdjęcia i biogramy na skrzydełkach.
Wydawnictwo Poznańskie zaprezentuje natomiast swoją serię Dzieł Pisarzy Skandynawskich - wznowioną w 2018 roku, oferującą najlepsze powieści autorstwa uznanych współczesnych autorów, takich jak m.in. Roya Jacobsena, Jonasa T. Bengtssona, Carla F. Tillera czy Kjella Westö.
- Skandynawska seria literacka ukazywała się w Wydawnictwie Poznańskim najpierw w latach 1956-1990, i była to jedna z najdłużej wydawanych w Polsce serii skupionych na konkretnym obszarze geograficznym. Odważna jak na czasy PRL-u inicjatywa, przed ponad trzydzieści lat dostarczała polskim czytelnikom starannie wyselekcjonowanej literatury z krajów Północy - opowiada wydawca. - Wśród niemalże 150 wydanych tomów znalazły się dzieła z Norwegii, Danii, Szwecji, Finlandii, Islandii, a nawet Wysp Owczych. Przekładów dokonywano przeważnie z oryginału - swój wkład w tłumaczenie miały wielkie nazwiska polskiej literatury, takie jak Jarosław Iwaszkiewicz, Leopold Staff czy Maria Dąbrowska.
Spotkanie czwartkowe poprowadzi dyrektorka Biblioteki Sopockiej Ewa Lewandowska. Początek o godzinie 18:00, wstęp wolny. Wydarzenie będzie transmitowane również na profilu Nadbałtyckiego Centrum Kultury na Facebooku.
Konkurs o Gdańskim Żurawiu. Do udziału zaprasza Muzeum Morskie. Czekają nagrody