• Start
  • Wiadomości
  • W czasie świąt biblioteki są zamknięte. Ale działają książkomaty

Gdzie po książkę? W czasie świąt biblioteki są zamknięte, ale działają książkomaty

Od Wielkiego Piątku do Poniedziałku Wielkanocnego, a więc od 29 marca do 1 kwietnia, wszystkie filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku są nieczynne. Alternatywę w tym czasie (i nie tylko) stanowią książkomaty, czynne 24h/dobę, w sześciu lokalizacjach.
29.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
automat ze skrytkami na książki, przewiązany czerwoną wstęgą
Książkomat w Oliwie powstał przy Bibliotece Oliwskiej pod koniec 2022 roku, dzięki Budżetowi Obywatelskiemu
mat. UMG

Kultura, rozrywka i sport w długi świąteczny weekend. Jakie atrakcje czekają? 

Książkomaty działają 24h/dobę i przez 7 dni w tygodniu – także w okresie świątecznym. Od Wielkiego Piątku do Poniedziałku Wielkanocnego, kiedy wszystkie filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku pozostają nieczynne, oddać lub odebrać uprzednio zamówioną książkę można w jednym z sześciu punktów:

  • ul. Azaliowa 18 (Biblioteka Kokoszki),
  • ul. Dragana 26 (Biblioteka Chełm),
  • ul. Gospody 3b (Biblioteka Żabianka),
  • ul. Wyrobka 5a (Biblioteka Morenowa),
  • ul. Opata Jacka Rybińskiego 9 (Biblioteka Oliwska)
  • ul. Targ Rakowy 5/6 (Biblioteka Główna)

Książkomat – co to jest?

Książkomaty oferują czytelnikom możliwość szybkiego i komfortowego korzystania z oferty bibliotecznej, także wtedy, gdy biblioteki są zamknięte. Dzięki temu urządzenia są idealnym rozwiązaniem dla osób zabieganych i zapracowanych, którym brakuje czasu na wizytę w bibliotece i nie mają możliwości skorzystania z wypożyczalni stacjonarnej w godzinach jej otwarcia. 

Samoobsługowe i intuicyjne urządzenie działa podobnie jak popularny „paczkomat” - system automatycznych skrytek pocztowych służący do nadawania i odbierania przesyłek. Pozwala na odbiór zamówionych w bibliotece egzemplarzy - wystarczy złożyć zamówienie na książkę lub audiobook i w dowolnym, wygodnym dla siebie czasie, odebrać książkę ze skrytki. Książkomat automatycznie po użyciu Metropolitalnej Karty do Kultury otwiera schowek z zamówioną książką, wcześniej włożoną tam przez bibliotekarza. Za pomocą książkomatu można też książkę zwrócić. 

Jak korzystać z książkomatu? To proste

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku od końca 2021 roku oferuje swoim czytelnikom i czytelniczkom nowoczesną usługę udostępniania księgozbioru. 

Warunkiem korzystania z książkomatu jest posiadanie ważnej karty bibliotecznej, Metropolitalnej Karty do Kultury lub Gdańskiej Karta Mieszkańca.

Dla osób, które jeszcze nie korzystały z książkomatu, a chciałyby się tego nauczyć, bądź są ciekawe, jak to działa, WiMBP przygotowała film instruktażowy: TUTAJ.

Filie biblioteczne ponowne otwarte będą od wtorku, 2 kwietnia.

Królowe czytelniczych serc. Książki Anny Sakowicz i Magdaleny Witkiewicz czytamy najchętniej

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej