• Start
 • Wiadomości
 • Służą Gdańskowi. Uhonorowani pracownicy jednostek miejskich

Służą Gdańskowi. Oto uhonorowani urzędnicy i pracownicy jednostek miejskich

Bez ich trudu i zaangażowania trudno wyobrazić sobie sprawne i przyjazne mieszkańcom funkcjonowanie miasta Gdańska. W środę, 29 maja, w Europejskim Centrum Solidarności uhonorowano 65 pracowników samorządowych. Siedmioro otrzymało medale Prezydenta RP, a 58 osób zostało uhonorowanych medalem Prezydenta Miasta Gdańska. Okazją do wręczenia laurów był Dzień Samorządu Terytorialnego, który przypada 27 maja.
29.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia uroczystość w Gdańsku z okazji XVI Święta Samorządowca, które odbyło się 29 maja 2024 roku. Na pierwszym planie dwie kobiety znajdują się w centrum kadru – jedna z nich przypina odznakę drugiej. W tle, po obu stronach sceny, stoją inne osoby uczestniczące w wydarzeniu. Na ekranie za nimi wyświetla się napis XVI ŚWIĘTO SAMORZĄDOWCA 29 maja 2024 oraz herb Gdańska i widok na miasto. Obok sceny widoczna jest flaga Unii Europejskiej. Atmosfera jest oficjalna i uroczysta.
Uroczystość w ECS rozpoczęło wręczenie medali Prezydenta RP. W imieniu Andrzeja Dudy odznaczenia siedmiu osobom wręczyła Anna Olkowska-Jacyno, II wicewojewoda pomorska
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Jaka jest idea Dnia Samorządu Terytorialnego?

To właśnie dwa dni temu w Sejmie odbyła się konferencja pt. "Święto Samorządu Terytorialnego" z udziałem przedstawicieli władz samorządowych z całej Polski, ministrów oraz posłów i senatorów zaangażowanych w reformę jednostek samorządu terytorialnego. Gdańsk reprezentowała w stolicy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępca Piotr Borawski.

Święto Samorządu Terytorialnego w Parlamencie. Wśród uczestników prezydent Gdańska

Dzień Samorządu Terytorialnego upamiętnia pierwsze, w pełni demokratyczne wybory samorządowe w Polsce, które odbyły się 27 maja 1990 roku. Święto zostało ustanowione specjalną uchwałą przez Sejm w 2000 r.

Gala samorządowa w ECS

XVI Święto Samorządowca zorganizowano w auli Europejskiego Centrum Solidarności. W sali zasiadło ok. 400 pracowników Urzędu Miejskiego oraz jednostek związanych z gdańskim samorządem, a także kilku radnych.

Zdjęcie przedstawia grupę osób na scenie podczas XVI Święta Samorządowca w Gdańsku, które odbyło się 29 maja 2024 roku. Wszyscy uczestnicy stoją w rzędzie przed ekranem, na którym wyświetlono nazwę wydarzenia oraz datę. Na scenie znajdują się dwie flagi – polska oraz Unii Europejskiej. Każda z osób na zdjęciu ma przypiętą odznakę i trzyma w rękach ozdobne torebki, prawdopodobnie z upominkami lub dokumentami. Atmosfera jest oficjalna, wszyscy uczestnicy są elegancko ubrani, a na ich twarzach malują się uśmiechy.
Grupa urzędników odznaczonych medalem Prezydenta RP w towarzystwie Anny Olkowskie-Jacyno, II wicewojewody pomorskiej (pierwsza z lewej) oraz Aleksandry Dulkiewicz (pierwsza z prawej)
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Życzenia i podziękowania od wicewojewody pomorskiej

- Przywrócenie samorządności lokalnej wspólnotom uznawane jest za jedną z najważniejszych reform okresu transformacji ustrojowej Polacy doskonale wykorzystali daną im szansę - powiedziała podczas uroczystości Anna Olkowska-Jacyno, II wicewojewoda pomorska.

Innowacyjny Samorząd i Smart City Awards. Dwie ważne nagrody dla Gdańska

Życzenia i podziękowania od przewodniczącej Rady Miasta Gdańska

Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, zwróciła uwagę, że początki odrodzonej samorządności nie były łatwe m.in. z powodu braku pieniędzy, niedostatecznego doświadczenia radnych oraz przyzwyczajenia społeczeństwa do scentralizowanej władzy.

Zdjęcie przedstawia zbliżenie na stoły pełne odznaczeń i medali przygotowanych na uroczystość XVI Święta Samorządowca w Gdańsku. W górnej części zdjęcia widoczne są rzędy brązowych medali umieszczonych w otwartych etui, każde z certyfikatem. Na każdym etui znajduje się plakietka z napisem. W dolnej części zdjęcia znajdują się otwarte czerwone etui z odznaczeniami na biało-czerwonych wstążkach. Obok medali widoczne są dokumenty lub dyplomy związane z wręczanymi wyróżnieniami. Całość prezentuje się bardzo elegancko i uroczyście, podkreślając znaczenie tego wydarzenia
W pierwszym rzędzie widać medale Prezydenta RP, powyżej nich medale Prezydenta Miasta Gdańska
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

- Kształtowane przez ostatnie ponad 30 lat idee demokracji i samorządności w naszym mieście wolności i solidarności zmieniły sposób myślenia o sprawach lokalnych. Nauczyły nas wszystkich, jak ważne jest dbanie o nasze najbliższe otoczenie i dały mieszkańcom możliwość decydowania o różnych sprawach - mówiła przewodnicząca RMG

Święto Wolności i Praw Obywatelskich od 1 do 4 czerwca. Program obchodów, atrakcje

Zaznaczyła, że to właśnie dzięki wysiłkowi urzędników i pracowników instytucji związanych z miastem Gdańsk jest dziś atrakcyjnym miejscem do życia i dla turystów.  

Życzenia i podziękowania od prezydent Gdańska

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podkreśliła, że w Gdańsku włącznie z Urzędem Miejskim oraz placówkami oświaty działa ogółem 276 jednostek związanych z samorządem. Jest w nich zatrudnionych ok. 13 tysięcy osób.

Zdjęcie przedstawia audytorium pełne ludzi siedzących na widowni podczas XVI Święta Samorządowca w Gdańsku. Sala jest wypełniona po brzegi, a goście są elegancko ubrani, co podkreśla uroczysty charakter wydarzenia. Widownia jest wielopoziomowa, co pozwala na dobry widok dla wszystkich uczestników. Widzowie wyglądają na zaangażowanych i zainteresowanych, niektórzy z nich klaszczą, co sugeruje, że może to być moment zakończenia przemowy lub wręczenia nagród. Sala jest nowoczesna, z dobrym oświetleniem, co tworzy profesjonalną atmosferę
Aula ECS podczas XVI Święta Samorządowca była wypełniona do ostatniego miejsca
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

- Za tą liczbą kryjecie się Wy - bardzo konkretni ludzie. Jestem z Was bardzo dumna. Państwo polskie to też jest samorząd. I nie można przeciwstawiać władzy centralnej władzy lokalnej tak, jako to było w ostatnich latach - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. 

Nagroda "Malwy" dla opiekunów. Służą z pasją osobom starszym i z niepełnosprawnościami

Zaapelowała jednocześnie, aby po ostatnich wyborach do Sejmu i Senatu w październiku 2023 r. nie zasypiać gruszek w popiele i nadal być aktywnym obywatelsko podczas najbliższych wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca

- To, że w kwietniowych wyborach samorządowych przeszłam pozytywną weryfikację już w I turze to jest zasługa waszej, codziennej  pracy. Ludzie, którzy zgłaszają się do nas do pracy mówią często, że urzędnik to jest prestiż i wpływ na otaczający świat - zaznaczyła. 

Zdjęcie przedstawia kobietę wygłaszającą przemówienie podczas XVI Święta Samorządowca w Gdańsku, które odbyło się 29 maja 2024 roku. Stoi ona za mównicą ozdobioną herbem Gdańska, na której znajdują się również mikrofony. Kobieta ma na sobie elegancką, ciemną sukienkę i nosi okulary. W tle widać duży ekran z napisem XVI ŚWIĘTO SAMORZĄDOWCA 29 maja 2024 oraz herbem i widokiem na Gdańsk. Po lewej stronie sceny widoczne są flagi – Polski oraz Gdańska. Przed mównicą znajdują się kompozycje kwiatowe z białych i czerwonych róż. Atmosfera jest uroczysta i oficjalna, a scena dobrze oświetlona, co podkreśla ważność tego momentu.
- Ludzie zgłaszający się do pracy w mieście mówią często, że urzędnik to jest prestiż - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Aleksandra Dulkiewicz życzyła wszystkim urzędnikom dużo zdrowia i energii. 

- Miejcie oczy i uszy otwarte. Wszystko jest jeszcze przed nami. Gdańsk stoi przed wielką szansą, którą tylko my możemy wykorzystać po to, żebyśmy byli miastem gotowym na wszystko. Trzymajmy się razem - zaapelowała. 

Instytucje z Trójmiasta i Pomorza jednoczą siły na rzecz ochrony środowiska naturalnego

Galę samorządową w ECS zakończył półgodzinny koncert grupy Marcina Januszkiewicza pt. „Osiecka Po Męsku”, podczas którego wykonano przeboje największych gwiazd polskiej muzyki m.in. Maryli Rodowicz, Andrzeja Zauchy, Wioletty Willas, Kaliny Jędrusik oraz Seweryna Krajewskiego. 

7 osób nagrodzonych medalem Prezydenta RP (w kolejności alfabetycznej):

 • Maria Cisowska, Wydział Komunikacji
 • Ewa Jarowicz, Wydział Polityki Gospodarczej
 • Maria Laube, Wydział Gospodarki Komunalnej
 • Tomasz Lechowicz, Wydział Skarbu
 • Marzena Obrzud, Wydział Finansowy
 • Anna Przybyszewska, Wydział Edukacji
 • Katarzyna Ściesińska-Lukacs, Wydział Infrastruktury

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z OBCHODÓW DNIA SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W ECS

 

58 zasłużonych pracowników samorządowych nagrodzonych medalem Prezydenta Miasta Gdańska (w kolejności alfabetycznej): 

 • Damian Awieruszko z Wydziału Rozwoju Społecznego
 • Agnieszka Bartoszewicz-Pietrzak z Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego
 • Piotr Bujalski z Zespołu Gdańskiego Pogotowia Opiekuńczego
 • Marlena Chrul z Wydziału Edukacji
 • Anna Cieplińska z Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień
 • Magdalena Czajkowska z Biura Prezydenta
 • Sławomir Czeremański z Hevelianum
 • Edyta Damszel-Turek z Biura Rozwoju Gdańska
 • Magdalena Dziuban z Wydziału Komunikacji
 • Anita Duchnowska z Biura Prezydenta
 • Maciej Flis z Muzeum Gdańska
 • Małgorzata Głobińska z Hevelianum
 • Krzysztofa Jagła z Gdańskiego Ośrodka Sportu
 • Marzena Jarawka-Sówka z Gdańskich Domów dla Dzieci
 • Iwona Katarzyńska-Czaplewska z Europejskiego Centrum Solidarności
 • Małgorzata Klimek z Wydziału Finansowego
 • Dorota Klohs z Wydziału Finansowego
 • Iwona Knop z Wydziału Programów Inwestycyjnych
 • Iwona Kopania z Hevelianum
 • Jolanta Koprowska z Wydziału Komunikacji
 • Iwona Kossakowska z Wydziału Edukacji
 • Aleksandra Kowalik z Wydziału Budżetu Miasta i Podatków
 • Beata Kowitz z Wydziału Środowiska
 • Agnieszka Kozłowska z Wydziału Infrastruktury
 • Agnieszka Kulazińska–Grobis z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
 • Dorota Kuś z Zarządu Transportu Miejskiego
 • Jolanta Marynowska z Wydziału Finansowego
 • Marlena Moczadłowska z Wydziału Spraw Obywatelskich
 • Anna Mościcka z Biura Zamówień Publicznych
 • Janusz Nawrocki z Wydziału Gospodarki Komunalnej
 • Sylwia Nowak z Wydziału Bezpieczeństwa i Zamówień Publicznych
 • Wioleta Olszewska z Domu Pomocy Społecznej Polanki
 • Wojciech Olszewski z Gdańskiego Centrum Informatycznego
 • Maria Pisarczuk z Wydziału Edukacji
 • Karolina Pacholska z Gdańskich Nieruchomości
 • Lidia Podleśna z Biura Prezydenta ds. kultury
 • Iwona Poniatowska-Olejniczak z Gdańskich Domów dla Dzieci
 • Anna Raszeja z Biura Prezydenta ds. Sportu
 • Robert Radecki z Biura Energetyki
 • Barbara Sawicka z Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego
 • Natalia Skórska z Wydziału Kadr i Organizacji
 • Ewa Smyk z Wydziału Skarbu
 • Anna Stokłosa z Wydziału Komunikacji
 • Renata Stokrocka z Gdańskiego Centrum Świadczeń
 • Anna Szczepańska z Wydziału Polityki Gospodarczej
 • Agnieszka Szymańska z Wydziału Komunikacji
 • Joanna Śnieżko-Misterek z Teatru Szekspirowskiego
 • Zuzanna Tarnawska z Wydziału Budżetu Miasta i Podatków
 • Adam Toczyński z Wydziału Bezpieczeństwa i Zamówień Publicznych
 • Klaudia Trzasko z Capelli Gedanensis
 • Alicja Ulanowska z Wydziału Programów Inwestycyjnych
 • Wioletta Wasiołek z Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności
 • Bożena Wojciechowska z Biura Prawnego
 • Katarzyna Wyka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska
 • Katarzyna Ząbkiewicz z Hevelianum

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta