• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Oddział Ginekologiczno-Położniczy w UCK od 8 maja znowu otwarty

Koronawirus. Oddział Ginekologiczno-Położniczy w UCK od 8 maja znowu otwarty

Porody w najnowocześniejszej obecnie placówce na Pomorzu zostały wstrzymane pod koniec kwietnia br. w związku z wykryciem u kilku pracujących tu położnych zakażenia koronawirusem. Porodówka jest już bezpieczna. Szpital rozpoczął więc przyjmowanie kobiet, które czekają już na rozwiązanie. Wkrótce przywrócone mają zostać porody rodzinne.
( 08.05.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od 8 maja ponownie można rodzić w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym
Od 8 maja ponownie można rodzić w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym
Fot. UCK

 

Pod koniec kwietnia br. w Klinice Neonatologii wykryto wirus Covid-19 u ośmiu położnych i u jednej z matek. Dlatego natychmiast, ze względów bezpieczeństwa, trzeba było zamknąć całą klinikę.

Z około 300 przebadanych osób, które mogły mieć wówczas kontakt z zakażonym personelem, większość testów jest ujemna. Wynik negatywny miały wszystkie przebywające tam dzieci. Ognisko zakażenia dotyczyło jednego pododdziału. Większość pracowników UCK podzielona jest na zespoły, dlatego część z personelu Kliniki nie miała styczności z zakażonymi. Pozostałe osoby przekierowano na kwarantannę.

 

  “Doktorzy clowni” w dobie epidemii niosą uśmiech, tańcząc pod oknami gdańskich szpitali

 

Szpitale Copernicus, które przyjmowały w tym czasie porody to:

  • Szpital im. M. Kopernika, ul. Nowe Ogrody 1-6
  • Szpital św. Wojciecha, al. Jana Pawła II 50.

Klinika Neonatologi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku jest ośrodkiem o najwyższym, III stopniu referencyjności. Zapewnia pełen zakres opieki neonatologicznej, opiekę rehabilitantów w zakresie wczesnej stymulacji rozwoju, poradnictwo laktacyjne.

Zajmuje się diagnostyką i leczeniem noworodków urodzonych w Klinice Położnictwa, a także z innych szpitalach województwa pomorskiego. Leczy noworodki znajdujące się w stanie zagrożenia życia, szczególne małe wcześniaki. Noworodki zdrowe, donoszone cały czas przebywają z matkami w tzw. systemie rooming in.

 

Dziś, 8 maja, obchodzimy Dzień Polskiej Położnej. Wszystkim wykonującym tak odpowiedzialną pracę dziękujemy za ogromne zaangażowanie i troskę o pacjentów! Pamiętajmy, aby nie tylko dzisiaj doceniać osoby pracujące na tym stanowisku, zarówno położne, jak i położnych.