Po raz dziewiąty Cud nad Martwą Wisłą w Nowym Porcie

W poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r., na podwórku przed CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie, odbędzie się 9. edycja festiwalu artystycznego dla dzieci “Cud nad Martwą Wisłą”, tym razem w magicznej aurze. - Przygotujcie swoje zakurzone miotły i lećcie na podwórko, my tam już dla was czarujemy! - zapraszają artyści. Wstęp jest bezpłatny i nie ma zapisów. 
( Publikacja: 11.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Cud nad Martwą Wisłą 2021. Tak dzieciaki bawiły się rok temu. Artyści czekają na festiwalowych gości artystycznego festiwalu już w poniedziałek 15 sierpnia od południa
Artyści czekają na gości artystycznego festiwalu już w poniedziałek 15 sierpnia, od południa
fot. B. Bańka

Artyści przygotowujący magiczne atrakcje obiecują, że uczestników - dzieci i dorosłych - czekać będzie niezwykle beztroski i pełen zabawy czas: “I tak jak północ jest godziną starych czarownic, tak południe należy do młodych magów, dlatego z wybiciem godziny 12 wyciągamy różdżki i czarujemy - zachęcają, bo festiwal trwać będzie cały dzień od godz. 12 aż do 23.  

Co wyróżnia ten festiwal spośród innych atrakcji dla dzieci?

- To już 9 edycja wydarzenia, więc głównie przychodzą lokalsi, ale też mamy sporo angielskojęzycznych gości, rodzin z Trójmiasta, a nawet z Polski - mówi Kamila Gruba - Szabuńko, specjalista ds. Promocji Edukacji Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. - Wyróżnia nas to, że nasz festiwal jest imprezą bez muzyki. Chcemy móc podczas zajęć z dziećmi rozmawiać, słuchać ich, głośna muzyka to uniemożliwia.

Nauka stolarki to propozycja ubiegłoroczna. Tym razem przygotowano magiczne warsztaty z sitodruku, zielarsko-kadzidlarskie i gotowania, a także zajęcia z księgoznawstwa
Nauka stolarki to propozycja ubiegłoroczna. Tym razem przygotowano magiczne warsztaty z sitodruku, zielarsko-kadzidlarskie i gotowania, a także zajęcia z księgoznawstwa
fot. B. Bańka

Co w programie?

To wydarzenie, na którym dobrze bawią się całe rodziny, więc warto przyjść razem. Podczas warsztatów Żywej Galerii, zarówno ci młodsi i ci nieco starsi uczestnicy, stworzą własną różdżkę i inne magiczne atrybuty. Z kolei na Magicznym Sicie - pod tą nazwą kryją się warsztaty z sitodruku. Instruktorzy pokażą nam jak to działa, przygotowali już ramę ze wzorem i dzieci będą samodzielnie wykonywały grafikę na swojej koszulce. 

Chwilę oddechu złapiemy obserwując Pokaz Sztuk Magicznych lub w Zaczarowanej Fotokomnacie, gdzie - robiąc sobie zdjęcie na magicznym tle - bez ruszania z miejsca zdobędziemy dowód, że braliśmy udział w wyprawie do najdalszych zakątków Wszechświata. 

Każdego, kto będzie chciał poznać tajemnicze zakamarki Nowego Portu, artyści zapraszają też do udziału w Zaklętej Wyprawie - to gra miejska.

- I okazja, by zwiedzić Nowy Port i poznać go od innej strony - zapewnia Kamila Gruba - Szabuńko.

Warto przekonać się, czy mamy w sobie ducha maga - pradawnej wiedźmy lub wiedźmina - podczas warsztatów zielarsko-kadzidlarskich “O Mchu i Paproci” (godz. 15). W tym czasie młodsi uczestnicy tworzyć będą własne zaczarowane tomy podczas zajęć z Księgoznawstwa. Okazuje się, że możemy sami wykonać księgę w 3D - wrażenie trójwymiaru uzyskamy wycinając różne figury i umieszczając je w księdze.  

Powiedzieć, że gotowanie to magia większość nazwie truizmem, ale miłośnicy eliksirów i ucztowania znajdą na pewno coś dla siebie podczas Szczypty Magii, gdy członkowie Kolektywu Dobrego Smaku będą gotować razem z dziećmi i dorosłymi.

A kto nie posiada jeszcze własnego chowańca, będzie mógł go wyczarować biorąc udział w wieczornym warsztacie Przywołaj mnie. To wieczorny “świecący” warsztat, zaczyna się o godz. 20. Rok temu uczestnicy wykonywali świecące butelki, a w tym roku - chowańce. 

- Chowańce to takie zwierzaki z papieru, które pomagają magikom w tworzeniu magii - tłumaczy.

Zmęczeni wrażeniami goście festiwalu na pewno z przyjemnością obejrzą na zakończenie dnia (początek godz. 21.30) film w Zaczarowanym Kinie. Będzie to  kino w plenerze i film „Kuba Guzik na tajemniczym lądzie”, w reż. Dennis Gansel. Film trwa 1 godz. 45 min. 

W tym roku nie ma zapisów i jak zawsze wszystkie zajęcia są bezpłatne. 

KinoPort w plenerze to zawsze wspaniałe przeżycie
KinoPort w plenerze to zawsze wspaniałe przeżycie
fot. B. Bańka

Szczegółowy program imprezy 

(ul. Strajku Dokerów 5, Nowy Port)

 • 12.00 – 17.00 ŻYWA GALERIA - magiczne warsztaty artystyczne
 • 14.00 – 15.00 POKAZ SZTUK MAGICZNYCH - zobacz co potrafi potężny mag Iluzjonista Amon
 • 14.00 – 18.00 ZACZAROWANA FOTOKOMNATA - zrób sobie zdjęcie w magicznych światach
 • 15.00 – 19.00 MAGICZNE SITO - wyczaruj sobie koszulkę
 • 15.00 – 18.00 ZAKLĘTA WYPRAWA - przemierzaj Nowy Port śladami pierwszych magów
 • 15.00 – 17.00 O MCHU I PAPROCI - zakomponuj własne kadzidła prosto z lasu
 • 16.00 – 17.00 POKAZ SZTUK MAGICZNYCH - zobacz co potrafi potężny mag Iluzjonista Amon
 • 17.00 – 20.00 SZCZYPTA MAGII - magiczne gotowanie z Kolektywem Samo Dobro
 • 18.00 – 20.00 KSIĘGOZNAWSTWO - stwórz księgę na zaklęcia
 • 20.00 – 21.30 PRZYWOŁAJ MNIE - i stwórz papierowego opiekuna Twojej magii
 • 21.30 – 23.00 ZACZAROWANE KINO - obejrzyj film „Kuba Guzik na tajemniczym lądzie”, reż. Dennis Gansel, 1 godz. 45 min.

***

On August 15th, CCA LAZNIA invites you for all-day fun at festival for children and parents „Miracle on the Dead Vistula”! You will find us at Strajku Dokerów 5 in Gdansk. See you there!

15 серпня Сучасного Мистецтва Лазня запрошує на цілоденні розваги на свято для дітей та батьків „Диво на мертвій Віслі”! ви можете знайти нас за адресою Страйкy Докерів 5. Побачимось!