• Start
  • Wiadomości
  • W Krakowie zrobili księżyc dla Gdańska, właśnie przybył do nas Wisłą

W Krakowie zrobili księżyc dla Gdańska, właśnie przybył do nas Wisłą

Księżyce tak naprawdę zrobiono dwa - srebrny i biały. Ten pierwszy został w Krakowie, drugi - 22 lipca załadowany został na rzeczną łódź pod Wawelem i ruszył Wisłą w podróż do Gdańska. W sobotę, 18 sierpnia, biały księżyc wypłynął na wody Motławy. Za całym przedsięwzięciem stoi krakowski artysta Bartek "Bartolomeo" Koczenasz: - Skąd taki pomysł? Dla mnie to oczywiste, że Kraków i Gdańsk są biegunami, północnym i południowym. Musi być między nimi współpraca.
( Publikacja: 17.08.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Galar z białym księżycem w drodze do Gdańska - w górnym biegu Wisły, dwa dni podróży od Krakowa
Galar z białym księżycem w drodze do Gdańska - w górnym biegu Wisły, dwa dni podróży od Krakowa
Fb Dar Krakowian dla Pomorzan

Akcja odbywa się pod hasłem „Dar Krakowian dla Pomorzan”. Biały księżyc wypłynął na wody Motławy przy Żurawiu w sobotę, 18 sierpnia, około godz. 17. Koczenasz chce go zawiesić na dźwigu stoczniowym w Młodym Mieście (teren dawnej Stoczni Cesarskiej), ale - jak sam przyznaje - formalności z tym związane mogą potrwać miesiąc. Przez ten czas będzie mieszkał w Gdańsku, by zacieśniać związki między artystami gdańskimi i krakowskimi. Jego marzeniem jest, by w tym okresie biały księżyc odwiedział na mobilnej platformie poszczególne dzielnice Gdańska.

Sobota, 18 sierpnia 2018 r. - po prawie miesięcznym rejsie Wisłą księżyc dotarł z Krakowa do Gdańska, na Motławę
Sobota, 18 sierpnia 2018 r. - po prawie miesięcznym rejsie Wisłą księżyc dotarł z Krakowa do Gdańska, na Motławę
Przemek Szalecki/www.gdansk.pl

- Jest zbudowany z lakierowanej drewnianej sklejki, która pokrywa aluminiowy szkielet - mówi artysta. - Technologia taka, jak przy budowie jachtów. Na ten księżyc można wejść i usiąść, położyć się na nim. Nie tylko nie mam nic przeciwko temu, ale wręcz zachęcam do takiego kontaktu.  

Bartek Koczenasz jest absolwentem filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od lat działa na rzecz przywrócenia Wisły mieszkańcom Krakowa - jako miejsca wypoczynku i upawiania sportów wodnych.

ZOBACZ:

Sztuki wizualne są dla Koczenasza sposobem na zaistnienie w przestrzeni publicznej i ulepszanie rzeczywistości, między innymi poprzez sięganie po takie sposoby komunikacji miedzyludzkiej, które wskutek przemian cywilizacyjnych zostały zarzucone i zapomniane - choć nadal mogą świetnie spełniać swoją rolę.

- Kiedyś kultura rozprzestrzeniała się za pośrednictwem rzek i mórz - mówi Koczenasz. - I nadal tak może być. Internet to nie wszystko. Stąd pomysł na flis z Krakowa do Gdańska, z księżycem na pokładzie. 

Zanim wsiadł na galar i ruszył Wisłą, odwiedził Gdańsk.

- Szukałem takiej przestrzeni publicznej, w którą księżyc najlepiej się wkomponuje - wyjaśnia krakowianin. - Gdy zobaczyłem zdjęcie postoczniowego budynku Mleczny Piotr, z Motławą w tle, wpadłem w zachwyt. Poznałem ekipę artsystów z WL4, która działa w Mlecznym Piotrze, zobaczyłem stojący obok dźwig i już wiedziałem, że miejsce jest idealne.

Koczenasz na Wiśle pod Wawelem z księżycem w wersji krakowskiej - srebrnym
Koczenasz na Wiśle pod Wawelem z księżycem w wersji krakowskiej - srebrnym
Fb Dar Krakowian dla Pomorzan

Przedsięwzięcie jest wspierane przez Urząd Miasta Krakowa. Księżyc transportowany jest na tradycyjnym wiślanym galarze (rodzaj łodzi), wyposażonym w niewielki silnik jachtowy, doczepiony do rufy. Galar płynie z prędkością ok. 10 km na godzinę. Koczenasz podróżuje wraz z kilkoma osobami - miłośnikami flisactwa, a także fotografem i filmowcem Tomaszem Gotfrydem, dziennikarzem Cezarym Ciszewskim i performerką Cecylią Malik. Prezentują księżyc w mijanych miejscowościach; m. in. w Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym, Warszawie, Toruniu (Festiwal Wisły) i Grudziądzu - co stanowi okazję do twórczych spotkań nad brzegiem rzeki.

Uroczyste przywitanie Księżyca i przekazanie go Pomorzanom zaplanowano na najbliższą niedzielę (19.08) o godz. 18:00 - przy Mlecznym Piotrze. W czasie imprezy powitalnej zaprezentowane będą nagrania filmowe z odbywanego flisu oraz seria kolaży, która była punktem wyjścia do realizacji projektu "Dar Krakowian dla Pomorzan".

Galar z księżycem dla Gdańska mija Toruń
Galar z księżycem dla Gdańska mija Toruń
Fb Dar Krakowian dla Pomorzan