• Start
  • Wiadomości
  • W Gdańsku po ukraińsku. Biblioteka dla uchodźców przy Grunwaldzkiej 5 

W Gdańsku po ukraińsku. Biblioteka dla uchodźców przy Grunwaldzkiej 5 

Prawie trzysta książek z Ukrainy przyjechało w środę, 11 maja 2022 roku do siedziby Fundacji RC. To baza pod bibliotekę ukraińskojęzyczną, z której od zaraz mogą korzystać uchodźcy. Książki przyjechały do Gdańska z Lwowa, Dnipra, Łucka i Krzemieńczuka, dla siebie znajdą coś i dorośli, i dzieci. Akcję zorganizowała Dasha Balabai, aktywistka kulturalna z Ukrainy.
11.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młoda kobieta stoi z dziećmi, dzieci trzymają książki w ręku
Dasha Balabai z dziećmi w zapełniającej się książkami ukraińskiej bibliotece w Gdańsku. Na razie jest to około trzysta pozycji, każdego dnia książek będzie przybywać. Z biblioteki można korzystać od godz. 9.00 do 16.00
Fot. Mat. prasowe Fundacja RC

 

Kiedy Dasha Balabai zapytała Ukrainki i Ukraińców, czego brakuje im w życiu codziennym na emigracji, usłyszała odpowiedź „książek”. Od kilku tygodni Dasha koordynuje pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy w Fundacji RC. Biblioteka ukraińskojęzyczna to jej pomysł. Udało się go szybko zrealizować, bo Dasha prowadzi własną organizację pozarządową i jest międzynarodową aktywistką kulturalną.

"Wolne słowo" w byłym rosyjskim domu kultury. Nowy projekt kulturalny poświęcony literaturze

- Jej dotychczasowy dorobek wzbudza podziw i jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że Dasha dołączyła do naszego zespołu - mówi Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC. - To naprawdę niesamowite, że w ciągu kilku dni zorganizowała i spięła całą akcję pozyskiwania książek. Przedstawiła nam także kilka świetnych pomysłów na dalszą integrację i wsparcie dla swoich współobywateli.

Biblioteka startuje 11 maja przy al. Grunwaldzkiej 5. Dostęp do książek w języku ojczystym jest dla Ukraińców niezwykle ważnym wsparciem na wojennej emigracji. W bibliotece znajdą się różne pozycje - od beletrystyki dla dorosłych po książki dla dzieci. Zbiórka wciąż trwa praktycznie na terenie całej Ukrainy. 

- Miasta zostały wybrane nieprzypadkowo, ponieważ były na trasie konwoju z pomocą humanitarną organizowaną przez grupę „Tczew dla Ukrainy” - tłumaczy Dasha. - Dzięki temu samochody nie wracały puste, a my nie musieliśmy specjalnie organizować transportu. 

W zbiórkę książek zaangażowały się Lwowska Obwodowa Biblioteka Naukowo-Pedagogiczna, Centralna Biblioteka Miejska w Dnieprze, a także Grupa Inwestycyjna VolWest, sieć supermarketów „Nasz Kraj” i „Spar”. Projekt wsparły Wydział Oświaty i Nauki oraz Wydział Kultury, Narodowości i Religii Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej oraz Wydział Polityki Humanitarnej Dniepru.

 

Stół z książkami, wokół niego stoi kilka osób, układa książki
Książki przyjechały do Gdańska z Lwowa, Dnipra, Łucka i Krzemieńczuka, w bibliotece znalazła się beletrystyka dla dorosłych i książki dla dzieci. Zbiórka wciąż trwa praktycznie na terenie całej Ukrainy. 
Fot. Dasha Balabai

 

Biblioteka to nie jedyna inicjatywa na rzecz uchodźców z Ukrainy, kilka tygodni trwały przygotowania do uruchomienia lekcji języka polskiego w Fundacji RC, co poskutkowało utworzeniem do tej pory 13 grup, w tym 8 odbywających zajęcia w siedzibie organizacji, a 5 w szkołach językowych we Wrzeszczu Górnym.

Правила проїзду громадським транспортом Гданська для громадян України - Zasady podróżowania gdańską komunikacją miejską dla obywateli Ukrainy

Zainteresowaniem cieszy się też doradztwo prawne, szczególnie w kwestiach związanych z umowami o pracę, zakładaniem własnego biznesu lub NGO, umowy dotyczące darowizn itd. Porady prawne odbywają się we wtorki w godz. 9-14 oraz w czwartki 13-16.

- Pracuję z uchodźcami od 24 lutego, przeszłam z nimi wiele różnych chwil i chciałabym jak najskuteczniej im pomóc - mówi Dasha. - Moim zdaniem Ukraińcy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Ukrainy, naprawdę potrzebują w Polsce dostępu do swojej kultury, to wsparcie duchowe, pomoc w integracji, nadzieja że wkrótce skończy się straszna wojna i będą mogli wrócić do Ukrainy. Fundacja RC daje im także możliwość poznania kultury polskiej oraz zdobywania nowego doświadczenia. Będę bardzo starać się dbać o momenty integracji. 

W planach są też zajęcia z psychologiem oraz organizowanie różnych wydarzeń twórczych wspólnie z ukraińskimi i polskimi organizacjami kulturalnymi. 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim