• Start
  • Wiadomości
  • W Gdańsku mamy tysiące dzikich zwierząt. Jak im pomagać zimą?

W Gdańsku mamy tysiące dzikich zwierząt. Jak im pomagać zimą?

Zima to często śnieg, niskie temperatury, trudne warunki bytowe. Dotykają one także zwierząt, których w Gdańsku nie brakuje. W czwartek, 7 grudnia, w programie "Wszystkie Strony Miasta" rozmawialiśmy o tym, jak pomagać i chronić dzikie zwierzęta w tym trudnym czasie. Dla Czytelników do wygrania karmnik oraz "kiełbasy" dla ptaków.
07.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Goście naszego programu (od lewej): Maciej Lorek - dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Eliza Fludra - kierownik Referatu Przyrody i Rolnictwa w Wydziale Środowiska UMG oraz Mirosław Marjański - funkcjonariusz Straży Miejskiej w Gdańsku

 

 

Karmnik dla ptaków oraz 'kiełbasy' ze słonicy i wtopionych w nich ziaren

 

Gośćmi redaktora naczelnego portalu gdansk.pl Romana Daszczyńskiego byli Eliza Fludra - kierownik Referatu Przyrody i Rolnictwa w Wydziale Środowiska UMG, Maciej Lorek - dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Mirosław Marjański - funkcjonariusz Straży Miejskiej w Gdańsku, odpowiedzialny m.in. za alarmowy numer 986.

Jak karmić łabędzie i ptaki?

- Ważne jest, by nie przesadzać z dokarmianiem. Chleb jest popularny, ale nie jest najlepszym rozwiązaniem, często się psuje. Warto dawać na przykład gotowane warzywa, ale bez soli - mówi Eliza Fludra. - Jeśli zaczniemy dokarmiać, to musimy to robić przez cały okres zimy. 

Mieszkańcy często dzwonią do Straży Miejskiej w sprawie pomocy dla zwierząt. 

- Mamy bardzo dużo telefonów dotyczących dzikich zwierząt, ptaszków, czy małych ssaków. W takich sytuacjach współpracujemy z kilkoma instytucjami - wyjaśnia Mirosław Marjański. - Jeśli jesteśmy pierwsi na miejscu, to oceniamy stan zwierzęcia. Jeśli mamy jakiekolwiek problemy prosimy o pomoc i przekazujemy sprawę do fachowej instytucji. W tamtym roku mieliśmy około 500 interwencji, które zostały zgłoszone na alarmowy numer 986.  

Co możemy zrobić dla ptaków?

- Zachęcamy do robienia albo kupienia karmnika i powieszenia na swoim balkonie. Ważne, by karmnik myć i czyścić raz w tygodniu i regularnie w tym samym miejscu karmić - zaznacza Maciej Lorek, kóry dostudia przyniósł specjalnie zrobioną dla ptaków kiełbasę ze słoniny oraz ziaren m.in. nasion pszenicy, prosa, gryki. - Tak samo można powiesić pokrojone jabłka, które są przysmakiem.


Dla Czytelników do wygrania karmnik oraz "kiełbasy" dla ptaków. Szczegóły na wideoczacie. 

ZOBACZ CAŁY WIDEOCZAT

 

TV

To przedszkole jest wzorem