• Start
  • Wiadomości
  • V Światowy Zjazd Gdańszczan. ZOBACZ niektóre atrakcje drugiego dnia

V Światowy Zjazd Gdańszczan. ZOBACZ niektóre atrakcje drugiego dnia

Zaczytany Gdańsk, odsłonięcie tablicy Leopolda von Wintera czy Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan to tylko niektóre z wielu atrakcji, które przygotowano w drugim dniu V Światowego Zjazdu Gdańszczan. - Gdańsk pięknieje niewiarygodnie. Kocham Gdańsk i kocham gdańszczan - mówi aktorka Dorota Stalińska, która pozowała wraz z innymi do rodzinnego zdjęcia.
07.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Gdańszczanie mogli zacząć dzień od wysiłku fizycznego, ale chętnych do skorzystania z ergometrów wioślarskich o poranku, nie było zbyt wielu. Za to chętnych do posłuchania Legend Gdańskich autorstwa Jerzego Sampa, już nie brakowało. Być może gdańszczanie mieli ochotę poleżakować, a może wabikiem była tu postać, która owe legendy czytała. Nie co dzień można przecież spotkać prezydenta Gdańska, który czyta słuchaczom. Ku naszemu zdziwieniu, w grupie tej, było więcej dorosłych aniżeli dzieci.

Żelaznym punktem każdego zjazdu jest Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan na Długim Targu. I w tym roku tradycji stało się zadość. Wszyscy chętni, z włodarzami naszego miasta, są widoczni na poniższym zdjęciu. Wśród osób na fotografii, widzimy też Dorotę Stalińską - znaną aktorkę, gdańszczankę mieszkającą obecnie w okolicach Warszawy. 

 

Rodzinne zdjęcie gdańszczan to stały punkt każdego zjazdu. Kto odnajduje się w tłumie?
Rodzinne zdjęcie gdańszczan to stały punkt każdego zjazdu. Kto odnajduje się w tłumie?
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

- Tu się urodziłam, tu się wychowałam, tu odbierałam najważniejsze nagrody - mówi Dorota Stalińska. - Od pierwszego zjazdu jestem tutaj i tak próbuję ustalić swój grafik, żeby zawsze móc tu być. Zawsze jestem bardzo wzruszona. Uważam, że fantastyczne są te inicjatywy, które prezydent Gdańska ciągle podejmuje. Całym sercem popieram te działania, które przez ostatnie 20 lat dzieją się tutaj. Gdańsk pięknieje niewiarygodnie. Kocham Gdańsk i kocham gdańszczan. 

 

Thomas von Winter to prapraprawnuk nadburmistrza rządzącego w Gdańsku przez 27 lat. Do naszego miasta przyjechał po raz pierwszy. Towarzyszyła mu żona Angelika (po prawej).
Thomas von Winter to potomek rodziny nadburmistrza rządzącego w Gdańsku przez 27 lat. Do naszego miasta przyjechał po raz pierwszy. Towarzyszyła mu żona Angelika (po prawej).
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Kolejnym ważnym punktem dnia było wydarzenie, które odbyło się na ulicy Garbary. Mowa o odsłonięciu tablicy upamiętniającej Leopolda von Wintera, zasłużonego nadburmistrza Gdańska z XIX wieku.

- Ostatnie 10 lat w Gdańsku wielkiego skoku cywilizacyjnego jakiego dokonaliśmy wspólnie, można przyrównać do skoku cywilizacyjnego jakiego dokonał Leopold von Winter między rokiem 1863 a 1890 - mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Przeprowadził Gdańsk z epoki zapyziałej, prowincjonalnej mieściny pruskiej do prawdziwej europejskiej metropolii. Dlatego trzeba o nim wspomnieć, do tej pory bowiem korzystamy z dzieł jego rządów, czyli między innymi kanalizacji sanitarnej i wodociągowej. To bez wątpienia wyjątkowa postać w całej galerii licznych nadburmistrzów, prezydentów miasta Gdańska, na przestrzeni ostatnich tysiąc lat. 

W wydarzeniu udział wziął mieszkający w Berlinie potomek rodziny von Winterów. Thomas von Winter przyjechał do Gdańska z żoną. Jest to pierwsza wizyta pary w naszym mieście. Oboje byli zachwyceni wydarzeniem, jakim jest zjazd, oraz poruszeni faktem, że w Gdańsku zawisła tablica pamiątkowa na cześć Leopolda von Wintera.

- Musimy znać tych gdańszczan, którzy dołożyli cegiełkę do rozwoju Gdańska - dodał prezydent Adamowicz. 

 

Prócz tablicy, na ul. Garbary stanęła także wystawa w języku polskim i angielskim dzięki której mieszkańcy i turyści mogą dowiedzieć się więcej na temat życia i osiągnięć Leopolda von Wintera.
Prócz tablicy, na ul. Garbary stanęła także wystawa w języku polskim i angielskim dzięki której mieszkańcy i turyści mogą dowiedzieć się więcej na temat życia i osiągnięć Leopolda von Wintera.
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Leopold von Winter przyszedł na świat w 1823 roku w Świeciu w Prusach Zachodnich i był pierwszym nadburmistrzem, który nie urodził się w Gdańsku. Rządził przez 27 lat. Z inicjatywy Wintera w latach 1868-1869 zbudowano nowe wodociągi, do których zasilania wykorzystano podziemne ujęcie wody w Pręgowie. Z tego ujęcia korzystamy do dzisiaj. Jednocześnie powstał nowoczesny system usuwania ścieków, które poprzez przepompownię na Ołowiance były odprowadzane na pola irygacyjne na Stogach. Innymi dokonaniami nadburmistrza były m.in.: budowa nowoczesnego szpitala miejskiego czy reorganizacja szkolnictwa związana z budową nowych szkół.


Przypominamy, że tegoroczny zjazd połączony jest z żeglarską imprezą Baltic Sail. Miłośnicy pięknych żaglowców i szantów, na trasie swojej weekendowej wędrówki po Gdańsku, powinni pamiętać, by wstąpić na Wyspę Ołowiankę.

 

Czytaj także: 

Wisłoujście 1628, czyli jak polskie okręty walczyły z wojskami szwedzkimi. INSCENIZACJA

Uroczyste otwarcie V Światowego Zjazdu Gdańszczan. Posłuchaj debaty o tożsamości

Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan gotowe! Zobacz, kto nas sfotografował. ROZMOWA

Baltic Sail. Żaglowce są już w Gdańsku i zapraszają na morską przygodę

 

 

TV

Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie.