• Start
  • Wiadomości
  • Uwaga! Zmiany w ruchu drogowym na Armii Krajowej i Okopowej!

Uwaga! Zmiany w ruchu drogowym na Armii Krajowej i Okopowej!

Rozpoczyna się kolejny etap przebudowy układu drogowego Śródmieścia i przygotowania do budowy nowych wiaduktów w ciągu ulic Armii Krajowej i Okopowej. Od wtorku, 26 stycznia 2016 r., kierowcy muszą się liczyć ze zmianami i utrudnieniami w ruchu.
( Publikacja: 25.01.2016 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na planie zaznaczono pasy ul. Okopowej, które zostaną 26 stycznia wyłączone z ruchu. Tutaj na prawo od wiaduktu, patrząc w stronę obwodnicy.

Pasy na al. Armii Krajowej będą zamykane tylko nocą, w godz. 23.30-5.00.


AKTUALIZACJA

Drogowcy zamknęli dzień wcześniej, niż zapowiadano, prawy pas ul. Okopowej w kierunku Pruszcza Gdańskiego. Zaskoczeni kierowcy już dziś stanęli w sporych korkach.


Wcześniej pisaliśmy:

 Aleja Armii Krajowej, na wysokości obecnego wiaduktu nad ul. Okopową, zostanie zwężona o jeden pas w każdą stronę. Co ważne, drogowcy będą zajmować jezdnie wyłącznie w nocy, w godz. 23.30-5.00.

Natomiast ul. Okopowa, biegnąca pod al. Armii Krajowej w kierunku Pruszcza Gdańskiego, już w ponedziałek, 25 stycznia, została zwężona do jednego pasa. Tutaj zmiany obowiązują całą dobę.

Tymczasowa organizacja ruchu na al. Armii Krajowej będzie obowiązywać najprawdopodobniej do połowy bieżącego roku, natomiast na ul. Okopowej – do końca wakacji.

Jest też i dobra informacja: zmiany nie będą miały żadnego wpływu na ruch pieszy w tym rejonie.

– Zmiany organizacji ruchu są konieczne, ponieważ budujemy nowe wiadukty, dzięki którym powstanie węzeł przesiadkowy integrujący komunikację autobusową, tramwajową i kolejową – tłumaczy Wojciech Bróż, dyrektor kontraktu w Doraco (firma jest generalnym wykonawcą infrastruktury drogowej w ramach inwestycji Forum Gdańsk). – Ruch samochodowy w kierunku Pruszcza Gdańskiego na szczęście nie jest bardzo intensywny, natomiast aleję Armii Krajowej będziemy zwężać tylko nocami, tak aby przez cały dzień kierowcy mogli korzystać ze wszystkich pasów.

Ulicą Okopową w tunelu pod aleją Armii Krajowej samochody poruszają się jednym pasem.

 

Prace są związane z budową Forum Gdańsk, powstającego w sąsiedztwie Targu Rakowego i Targu Siennego. Otwarcie kompleksu jest planowane na rok 2017. Nowa inwestycja to 62 tys. m.kw. powierzchni komercyjnej, na której znajdzie się około 220 lokali handlowych i usługowych, największe w Trójmieście wieloekranowe kino, klub fitness, restauracje i kawiarnie oraz wielopoziomowy parking na około 1,1 tys. miejsc. Powstanie tu także zupełnie nowa przestrzeń publiczna: plac miejski z kawiarniami i restauracjami oraz ogólnodostępny bulwar biegnący wzdłuż zrewitalizowanych nabrzeży kanału Raduni. W drugim etapie zostaną udostępnione nowoczesne powierzchnie biurowe.

Co istotne, z budową Forum Gdańsk wiążą się nowe rozwiązania infrastrukturalne. Na przebudowanym wiadukcie w ciągu al. Armii Krajowej powstanie węzeł przesiadkowy, który zintegruje komunikację autobusową, tramwajową i kolejową, w tym uruchomiony w 2015 r. przystanek SKM Gdańsk Śródmieście. Przebudowa wiaduktu ma też usprawnić przejazd do i z centrum Gdańska.

Targ Rakowy stanie się ciągiem pieszym przechodzącym w plac miejski. Powstanie też ogólnodostępna ulica Nowe Podwale Grodzkie, biegnąca pod budynkami wzdłuż torów kolejowych. W rejonie inwestycji zmodernizowanych zostanie sześć skrzyżowań. Zrewitalizowane zostanie również przejście podziemne pod ul. Wały Jagiellońskie.

 

Czytaj także:

Budowa Forum Gdańsk. Można podglądać legalnie

 

Postęp prac na budowie Forum Gdańsk można obserwować z punktu widokowego naprzeciwko Bramy Wyżynnej.