• Start
 • Wiadomości
 • Ustawa metropolitalna dla Pomorza. Niektórzy posłowie zapowiadają głosowanie ponad podziałami partyjnymi

Ustawa metropolitalna dla Pomorza coraz bliżej wejścia w życie? Niektórzy posłowie zapowiadają głosowanie ponad podziałami partyjnymi

W czwartek 10 września, podczas drugiego czytania ustawy metropolitalnej w województwie pomorskim, senatorowie większością głosów poparli projekt. Oznacza to, że ustawa trafi do dalszych prac w Sejmie. Dlaczego wejście w życie ustawy metropolitalnej jest ważne oraz jakie korzyści przyniesie ona mieszkańcom Pomorza? - o tym mówiono w poniedziałek, 14 września.
14.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konferencja w sprawie ustawy metropolitalnej odbyła się na przystanku PKM Brętowo
Konferencja w sprawie ustawy metropolitalnej odbyła się na przystanku PKM Brętowo
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Ustawa metropolitalna dla Pomorza. Pierwszy krok wykonany: senackie komisje głosowały na TAK 


Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zamieszkuje 1,5 miliona ludzi. Połowa z nich mieszka w Trójmieście, druga połowa to mieszkańcy 46 gmin w województwie pomorskim. Wejście w życie ustawy metropolitalnej, jak mówiono na poniedziałkowej (14 września) konferencji prasowej, to konkretne narzędzie do lepszej współpracy gmin i przede wszystkim fundusze, które zostaną w metropolii. A mowa o sporych pieniądzach, bo nawet 200 mln zł. rocznie. 

W poniedziałkowej konferencji, która odbyła się 14 września na stacji PKM Brętowo udział wzięli:

 • Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego
 • Ryszard Świlski - senator RP
 • Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i prezes Rady OMGGS
 • Jacek Karnowski - prezydent Sopotu i wiceprezes Rady OMGGS
 • Mirosław Chyła - burmistrz Pelplina
 • Jacek Michalski - burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego
 • Mieczysław Gołuński - burmistrz Kartuz
 • Sylwia Biankowska - wiceburmistrz Kartuz
 • Michał Glaser - prezes Zarządu OMGGS
 • Grzegorz Mocarski - prezes Pomorskiej Kolei Metropolitalnej
 • Maciej Rusek - członek zarządu OMGGS

Konferencję zwołano w związku z wydarzeniami, które miały miejsce kilka dni wcześniej: 10 września w Senacie odbyło się drugie czytanie projektu, który został skierowany do dalszych prac w Sejmie. "Za" głosowało 86 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu, dwa głosy oddano przeciw. Z senatu popłynęły więc dobre wieści dla metropolii. Co będzie dalej z tą ważna dla Pomorza ustawą - o tym zadecydują posłowie. 


Obecny na poniedziałkowej konferencji Jacek Karnowski podkreślił, że pierwsze rozmowy na temat metropolii miały miejsce blisko trzy dekady temu i odbyły się pomiędzy
prezydent Gdyni Franciszką Cegielską, prezydentem Gdańska Franciszkiem Jamrożem i prezydentem Sopotu Janem Kozłowskim. 

- Sprawy nabrały przyspieszenia dzięki prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, który zebrał metropolię w pewien sposób oraz dzięki temu, że Jan Olbrycht przeprowadził przez parlament europejski sprawy zintegrowanych inwestycji terytorialnych - mówił Jacek Karnowski. - Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot stała się faktem, ale nie faktem opartym o ustawę Sejmu Rzeczypospolitej, dlatego postanowiliśmy cztery lata temu skierować projekt ustawy do sejmu. Niestety trafił do zamrażarki (...). 

 
Dzięki tej ustawie ponad 200 mln zł zostanie w metropolii - informował senator Ryszard Świlski
Dzięki tej ustawie ponad 200 mln zł zostanie w metropolii - informował senator Ryszard Świlski
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Choć ustawę o Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot przegłosowana została przez 86 senatorów, ważną rolę w jej ponownym procedowaniu odegrał senator Ryszard Świlski. 

- Od samego początku mówiliśmy o tym, że ta ustawa nie dotyczy tylko Gdańska, Gdyni, Sopotu - powiedział senator Ryszard Świlski. - Dotyczy tych miast, miasteczek, wsi, gmin, które są w obrębie całego obszaru metropolitalnego. To ponad pięćdziesiąt podmiotów, to półtora miliona obywateli mieszkający na siedmiu tysiącach kilometrów kwadratowych. Budujemy wsparcie ustawowe dla rozwoju naszego województwa pomorskiego. Budujemy coś, czego do tej pory nie było, czyli pozyskaliśmy narzędzie, którym będziemy mogli rozwijać nasze małe ojczyzny. To projekt, który pozwala na to i to jest rzecz istotna, żeby część podatków, które trafiałyby do tzw. skarbu państwa czy do budżetu państwa, pozostaną tutaj. Potrafimy, jako pomorzanie, dysponować środkami publicznymi, co udowodniliśmy przez ostatnie lata. To będzie ponad dwieście milionów złotych, które pozostaną w obrębie metropolii pomorskiej. 

Ryszard Świlski zaznaczył też, podobnie jak Jacek Karnowski, że liczy iż owa ustawa jak najszybciej trafi pod obrady Sejmu. Senator podkreślił również, że wierzy w porozumienie ponad partyjnymi podziałami. Powołując się poranną rozmowę w Radiu Gdańsk, senator poinformował, że posłowie Artur Dziambor i Kacper Płażyński zadeklarowali, że zagłosują za ustawą metropolitalną dla Pomorza. 

- To bardzo cieszy, że taki sygnał z Pomorza może pójść, że dla dobra naszych mieszkańców możemy pracować razem - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która zapowiedziała także, że jeszcze dzisiaj wysłane zostaną zaproszenia dla posłanek i posłów z Pomorza. Zaproszenia mają zachęcić do wzięcia udziału w spotkaniu dotyczącym ustawy metropolitalnej. Spotkanie zaplanowano na 5 października. 

- Chcemy dzisiaj przekonać, że ta ustawa metropolitalna jest niezwykle potrzebna - mówił z kolei Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Po pierwsze dlatego, że będzie wypełniać wolę współpracy samorządów terytorialnych w wielu różnych kwestiach, na przykład w polityce przestrzennej. Przypomnę, że już dzisiaj funkcjonuje plan zagospodarowania obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot uchwalony wspólnie, również przez sejmik województwa pomorskiego. 

Mieczysław Struk podkreślił także, że wejście w życie ustawy metropolitalnej, to większe możliwości w temacie ochrony środowiska, polityki transportowej, rozwoju turystyki czy otwarcia na przedsiębiorców. 

- Nowy Dwór Gdański i Żuławy od zawsze korzystają z trójmiejskiego rynku pracy. My się tego nie wstydzimy, bo od lat to jest dla nas szansa, żeby wiele rodzin żyjących na Żuławach, w Nowym Dworze Gdańskim, godnie żyło, dlatego tak zależy nam na metropolii, ponieważ metropolia będzie inwestować w transport publiczny - powiedział Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego. 

 
Dzięki Pomorskiej Kolei Metropolitalnej 100 tys. podróżnych korzysta miesięcznie z połączenia Kartuzy - Trójmiasto - informował na konferencji prasowej Mieczysław Gołuński. Tym przykładem burmistrz Kartuz chciał podkreślić, jak ważne jest inwestowanie w połączenia komunikacyjne między gminami
Dzięki Pomorskiej Kolei Metropolitalnej 100 tys. podróżnych korzysta miesięcznie z połączenia Kartuzy - Trójmiasto - informował na konferencji prasowej Mieczysław Gołuński. Tym przykładem burmistrz Kartuz chciał podkreślić, jak ważne jest inwestowanie w połączenia komunikacyjne między gminami
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Dodatkowe fundusze dla Pomorza pozwoliłyby m.in. na koordynację działań dotyczących zarządzania transportem, na zakup dodatkowych autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów, a także na stworzenie nowych połączeń i budowę kluczowych dla metropolii dróg. O tym, jak ważną kwestią jest transport, mówił też Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz. 

- Przed chwilą przyjechał tu pociąg z Kartuz - powiedział Mieczysław Gołuński. - To pkm-ka dała nam szansę szybkiego dotarcia do Trójmiasta. To pokazało, że jesteśmy w stanie stworzyć wspaniałą aglomerację miejską nie tylko z gminami, które tworzą centrum, ale również z tymi, którzy tworzą otoczkę Trójmiasta. To bardzo ważne, bo tutaj przyjeżdżają nasi mieszkańcy, studenci i uczniowie. 

Portal gdansk.pl przeprasza pana Mirosława Chyłę - burmistrza Pelplina. Z powodu problemów technicznych Pana wypowiedź nie została zarejestrowana. 

 

Zobacz konferencję dotyczącą ustawy metropolitalnej dla Pomorza

 

Podczas posiedzenia Senatu RP, które odbyło się 10 września, Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) reprezentowali: Jacek Karnowski - prezydent Sopotu, wiceprezes Rady OMGGS, Bogusława Engelbrecht - wójt Linii, Jacek Michalski - burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, Mirosław Chyła - burmistrz Pelplina, Michał Glaser - prezes Zarządu OMGGS oraz Maciej Rusek - członek Zarządu OMGGS. 

 

TV

7:10 do Walencji, czyli jak działa lotnisko?