• Start
  • Wiadomości
  • Urzędnicy na e-hulajnogi! Służbowe pojazdy trafiły do 10 magistratów, w tym w Gdańsku

Urzędnicy na e-hulajnogi! Służbowe pojazdy trafiły do 10 magistratów, w tym w Gdańsku

Wystartowała kampania „Mobilny Urząd – Aktywny Urzędnik”, w ramach której Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) udostępniła na rzecz urzędów w samorządach stowarzyszonych hulajnogi elektryczne. - W kampanii chodzi o zaciekawienie pracowników urzędu taką formą poruszania się po mieście w czasie pracy - mówi Rafał Glazik z PUMA.
24.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przekazanie e-hulajnóg w ramach kampanii Mobilny Urząd – Aktywny Urzędnik odbyło się 22 lipca, pod Stadionem Energa Gdańsk
Przekazanie e-hulajnóg w ramach kampanii Mobilny Urząd – Aktywny Urzędnik odbyło się 22 lipca, pod Stadionem Energa Gdańsk
fot. Jan Rusek/PUMA

 

Inicjatywa ma na celu zachęcenie pracowników urzędów miast i gmin do realizowania krótkich przejazdów w ramach codziennych obowiązków służbowych zamiast samochodem - właśnie na e-hulajnodze. Przedstawiciele 10 urzędów (pełna lista pod tekstem) od Gdańska i Gdyni poprzez Tczew, Ustkę czy Cedry Wielkie, odebrali hulajnogi 22 lipca, pod Stadionem Energa Gdańsk, którego otoczenie jest idealne do postawienia “pierwszego kroku” na takim elektrycznym pojeździe. Każdy urząd otrzymał po jednej e-hulajnodze w użyczenie na na czas nieokreślony.

ZOBACZ FILM Z WYDARZENIA:

 

- Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że jedna elektryczna hulajnoga w przypadku urzędów średnich i dużych, które mają po kilka oddziałów w mieście, nie zaspokoi zapotrzebowania na tani, wygodny i ekologiczny środek transportu - zaznacza Rafał Glazik, sekretarz generalny Polskiej Unii Mobilności Aktywnej. - W kampanii chodzi o zaciekawienie pracowników urzędu taką formą transportu, by mogli sprawdzić, czy to fajny sposób na poruszanie się w czasie pracy po mieście, czy gminie. Na podstawie zdobytych doświadczeń urzędy będą mogły podjąć racjonalną decyzję o tym, czy warto w przyszłości wziąć pod uwagę zakup e-hulajnogi jako pojazdu służbowego, która może być ciekawą alternatywą aktywnego przemieszczania się dla tych, którym nie odpowiada przejazd na rowerze, czy tramwajem.

 

Przejazdy odbywać się będą z użyciem dedykowanej aplikacji, która zliczać będzie kilometry
Przejazdy odbywać się będą z użyciem dedykowanej aplikacji, która zliczać będzie kilometry
fot. Jan Rusek/PUMA

 

Kampania realizowana jest w ramach projektu cities.multimodal (współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej), którego celem jest wprowadzanie pilotażowych rozwiązań pozwalających łączyć różne środki transportu (tytułowa multimodalność).

- Największy problem transportowy to tzw. “ostatnia mila”, czyli odległość, którą trzeba pokonać z ostatniego przystanku komunikacji miejskiej przed domem, miejscem pracy, czy delegacji - tłumaczy Rafał Glazik. - Chodzi o rozwiązania sharingowe: hulajnogi, rowery, czy też samochody. Modele hulajnóg, które udostępniliśmy urzędom są składane, można je więc łatwo przewieźć autobusem, czy pociągiem.

 

Nie potrzebuje kierowcy ani paliwa. Po Gdańsku jeździ już autonomiczny autobus

 

PUMA nie ingeruje w reguły udostępniania pojazdów, ważne by przejazdy odbywały się z użyciem dedykowanej aplikacji, która zliczać będzie przejechane kilometry, co umożliwi skalkulowanie ograniczenia emisji CO2.

Do każdego z urzędów samorządów stowarzyszonych w Polskiej Unii Mobilności Aktywnej trafiła jedna e-hulajnoga
Do każdego z urzędów samorządów stowarzyszonych w Polskiej Unii Mobilności Aktywnej trafiła jedna e-hulajnoga
fot. Jan Rusek/PUMA

 

UCZESTNICY KAMPANII „Mobilny Urząd – Aktywny Urzędnik”

Gdańsk, Gdynia, Pruszcz Gdański, Tczew, miasto i gmina Nowy Staw, gmina Nowy Dwór Gdański, gmina i miejscowość Cedry Wielkie, gmina Trąbki Wielkie, gmina Stare Pole, gmina Ustka oraz  Gdańskie Autobusy i Tramwaje (jako członek wspomagający stowarzyszenia PUMA).

 

Kampania realizowana jest w ramach projektu cities.multimodal współfinansowanego z programu Interreg Baltic Sea Region, finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej.  

 

 

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy