• Start
  • Wiadomości
  • Uruchomili nowe złoże ropy na Bałtyku. Było dramatycznie

Uruchomili nowe złoże ropy na Bałtyku. Było dramatycznie

Ponad 100 tys. baryłek ropy - tyle wynosi pierwszy transport, jaki trafił z bałtyckiego złoża B8 do gdańskiej rafinerii. W operacji uczestniczyło kilkudziesięciu marynarzy, dwa tankowce Apatyth i Icarus III, statek ochrony przeciwrozlewowej Kambr oraz holownik Odys. Było dramatycznie - z powodu pogody.
08.01.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Całą operację przeprowadzono w połowie grudnia, gdy na Bałtyku pojawiło się tzw. okno pogodowe.

- W zimie trudno zaplanować terminy i przeprowadzić przeładunki ropy z tankowców, na których jest magazynowana w rejonach złóż, na mniejsze zbiornikowce, regularnie obsługujące ładunki - tłumaczy Krzysztof Kopeć z Biura Komunikacji Grupy Lotos. - Aby bezpiecznie przeprowadzić taki przeładunek, czyli operację STS, wysokość fali nie może przekraczać 2 metrów, a prędkość wiatru 10 m/s. Dogodne warunki do takich operacji pojawiają się dwa, maksymalnie trzy razy w miesiącu, często nieoczekiwanie.

Gdy pojawiło się wyczekiwane okno pogodowe, akurat nie było odpowiednich jednostek do wykonania operacji STS - podjęto więc decyzję o wykorzystaniu tankowca Icarus III, który odebrał ropę ze złoża B3 i dopełnieniu go ropą ze złoża z B8, a następnie rozładunku w Naftoporcie w Gdańsku.

- W historii firmy była to pierwsza operacja STS, w której tankowiec wiózł ropę z dwóch złóż - komentuje Kopeć.


Koncesje na pełnym morzu

Lotos Petrobaltic posiada koncesję na wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złoża B3 oraz ze złoża B8. Ma również współudziały w dwóch koncesjach na wydobywanie gazu ziemnego ze złóż B4 i B6 na obszarze polskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

Złoże B8 położone jest prawie 68 km na północ od linii brzegowej, na wysokości Helu. Znajduje się 2,1 km pod dnem morza. Zostało uruchomione pod koniec września 2015 roku. Potencjał wydobywczy szacuje się na 3,5 mln ton ropy naftowej. Według planów spółki, roczna produkcja wyniesie ok. 250 tys. ton ropy naftowej (czyli ok. 5,3 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie).

Przed uruchomieniem złoża B8, w polskiej strefie na Bałtyku ropę i gaz wydobywano jedynie ze złoża B3, które jest zlokalizowane w odległości około 70 km na północ od Rozewia. Lotos Petrobaltic czerpie z niego kilka tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie. Dodatkowo spółka wydobywa tam gaz ziemny, który przesyłany jest dalej do elektrociepłowni we Władysławowie podwodnym gazociągiem.


15 godzin i po sprawie

Jak przebiegało przygotowanie tankowca Icarus III na przyjęcie ropy z B8?

- Najpierw Icarus III odpłynął od boi z ładunkiem ropy ze złoża B3 i skierował się na złoże B8 - tłumaczy Krzysztof Kopeć. - Operacja zacumowania tankowca do burty Apatytha oraz przepompowania ropy trwała łącznie ponad 15 godzin. Statek ochrony przeciwrozlewowej Kambr i holownik Odys z Gdyni naprowadzały Icarusa III na właściwą pozycję, a następnie przez cały czas przepompowywania ropy stabilizowały oba tankowce na pozycji. Przeładunek ropy odbył się bez zatrzymania produkcji na złożu B8. Apatyth zdawał ropę na Icarusa, a jednocześnie odbierał surowiec wydobyty przez platformę.

Po udanej operacji załadunku Icarus III popłynął do Gdańska, gdzie przycumował w Naftoporcie.


Energetycznie bezpieczniejsi

Złoża B3 i B8 to na razie jedyne złoża z których korzysta Grupa Lotos. Trwają przygotowania do zagospodarowania na Bałtyku gazowych złóż B4 i B6. Ich zasoby wynoszą ok. 4 mld m3. Rozpoczęcie produkcji z obu złóż planowane jest na rok 2018, a łączny poziom wydobycia ma wynieść do 250 mln m3. w skali roku.

Jeszcze w tym roku złoże B8 będzie największą kopalnią ropy naftowej na Bałtyku i trzecią pod względem wielkości w Polsce. Stanie się tak po uruchomieniu pełnego wydobycia,. Większe wykorzystanie własnych źródeł będzie służyć poprawie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Projekt zagospodarowania złoża B8 przewiduje prowadzenie wydobycia ropy naftowej przez około 10 lat sześcioma odwiertami eksploatacyjnymi z platformy wydobywczej usytuowanej w centrum złoża. Ropa ze złoża ma być transportowana wyłącznie tankowcami.


TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku