• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk wykształci aplikantów sędziowskich i prokuratorskich 

Gdańsk wykształci aplikantów sędziowskich i prokuratorskich 

Uniwersytet Gdański podpisał porozumienie z Ministerstwem Sprawiedliwości oraz Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP). Otwiera ono drogę do powstania filii KSSiP w Gdańsku, co zwiększy dostęp do edukacji prawniczej na północy Polski. Dotąd kształcenie aplikantów sędziowskich i prokuratorskich odbywało się jedynie w Krakowie i częściowo w Lublinie.
25.02.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzy osoby stoją obok siebie, prezentując dokument jednakowej treści
Porozumienie podpisano w trzech egzemplarzach - jeden z nich przyjechał do Gdańska. Od lewej: wiceminister Arkadiusz Myrcha, prof. Anna Jurkowska-Zeidler, Piotr Girdwoyń
fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

Trzy podpisy

Porozumienie podpisano w poniedziałek, 24 lutego, w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Dokument sygnowali: 

  • Arkadiusz Myrcha, wiceminister sprawiedliwości
  • Piotr Girdwoyń, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie
  • dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prorektorka ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia Uniwersytetu Gdańskiego, prof. UG

Sędziowie i prokuratorzy będą kształceni w Gdańsku? List intencyjny już jest

To wzmacnia UG

- Jesteśmy w trakcie uruchamiania filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Gdańsku - mówił podczas spotkania wiceminister Arkadiusz Myrcha. - Celem tej inicjatywy jest zachęcenie absolwentów prawa z północnej Polski do podjęcia szkolenia na przyszłych prokuratorów i sędziów. Obecne umiejscowienie szkoły głównie w Krakowie powoduje znaczną dysproporcję w liczbie kandydatów z północnej i południowej Polski 

Według prof. Anny Jurkowskiej-Zeidler, podpisanie tego porozumienia ma strategiczne znaczenie dla rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, zaowocuje bowiem wzrostem prestiżu kształcenia prawniczego na Wydziale Prawa i Administracji UG. Będzie też impulsem do dobrych zmian dla całego środowiska prawniczego w regionie.

- Już teraz myślmy o nowych inicjatywach badawczych i dydaktycznych związanych z wymiarem sprawiedliwości - mówi prof. Anna Jurkowska-Zeidler. - Możliwe są także wspólne inicjatywy edukacyjne oraz dodatkowe elastyczne ścieżki kształcenia nie tylko dla kadry sądów i prokuratur, ale także innych korporacji prawniczych na Pomorzu. 

Prof. Zajadło z Wydziału Prawa UG ma 70 lat. Nieposłuszny obywatel RP [WYWIAD]

Południe i północ

Filia KSSiP w Gdańsku będzie pierwszą w całej Polsce północnej. Umożliwi młodym prawnikom z tej części kraju dostęp do wysokiego poziomu kształcenia, bez konieczności podróżowania do Krakowa. Placówka będzie kształcić aplikantów sądów i prokuratury, sędziów, prokuratorów, asesorów prokuratury, asystentów i urzędników.

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) w Krakowie funkcjonuje od marca 2009 r. Jest to, póki co, jedyna centralna instytucja odpowiedzialna za szkolenie wstępne oraz ustawiczne kadr sądownictwa i prokuratury w Polsce. Prowadzone są tam aplikacje zawodów prawniczych, szkolenia sędziów i prokuratorów, prowadzone są analizy i badania, pozwalające na wypracowanie odpowiednich standardów dotyczących kompetencji i kwalifikacji pracowników wymiaru sprawiedliwości. 

Jan K. Bielecki doktorem honoris causa UG. "Kształtowały mnie gdańskie zrywy wolności"

Więcej kadry

Podobny zakres kształcenia prawniczego ma być teraz dostępny na Uniwersytecie Gdańskim. 

Wymiar sprawiedliwości w Polsce od lat zmaga się z poważnymi problemami kadrowymi. Jednym z głównych czynników jest niedostateczna liczba absolwentów studiów prawniczych z obszaru województw północnej i środkowej Polski. Utrudnia to obsadzanie etatów orzeczniczych w sądach i prokuraturach zlokalizowanych w mniejszych miastach tych regionów.

Na podstawie komunikatu Ministerstwa Sprawiedliwości

TV

Letniewski Klub Seniora już działa i ma 40 pierwszych członków!