• Start
  • Wiadomości
  • Ukraińcy pozdrawiają gdańszczan z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Вітання з Днем незалежності Польщі (Гданськ). Ukraińcy pozdrawiają gdańszczan z okazji 11 Listopada

Pozdrowienia i życzenia przyszły od społeczności ukraińskiej w Gdańsku, a także od merów Lwowa, Żytomierza i Mariupola. Te ostatnie mają szczególny wymiar. Mer Mariupola pisze, że przykład Gdańska, który legł w gruzach podczas wojny, a dziś “jest morską perłą Polski”, stanowi inspirację dla mieszkańców zamordowanego przez Rosjan Mariupola. 
( 11.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
- Niech żyje wolna i niepodległa Polska! - mówią chóralnie gdańscy Ukraińcy do Polaków z okazji Narodowego Święta Niepodległości
- Niech żyje wolna i niepodległa Polska! - mówią chóralnie gdańscy Ukraińcy do Polaków z okazji Narodowego Święta Niepodległości
kadr z filmiku

Gdańscy Ukraińcy do Polaków

Życzenia od społeczności ukraińskiej w Gdańsku mają formę krótkiego filmu. Treść wypowiadana jest kolejno przez pojedyncze osoby, ale finał - "Niech żyje wolna i niepodległa Polska!” - jest już głosem większej grupy, stojącej pod gdańskim pomnikiem św. Włodzimierza Wielkiego, patrona Ukrainy.

Treść w całości:

“Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzymy wszystkim Polakom przede wszystkim zdrowia, siły i nadziei na drodze ku lepszej, wspólnej przyszłości. Życzymy, aby Polska była na zawsze krajem, który jednoczy i chroni. Niech wzajemne wsparcie, szacunek i tolerancja nigdy nie ustają. Aby Polska była miejscem, gdzie spełniają się marzenia i cele wszystkich jej obywateli. Szczerze życzymy Państwu, i wszystkim Polakom, w Dniu Niepodległości dużo szczęścia. Wytrzymałości ducha, wielu osiągnięć oraz pokoju i dobrobytu. Niech żyje wolna i niepodległa Polska!”.    

Parada Niepodległości. Po raz pierwszy Ukraińcy i Białorusi będą świętować wspólnie z nami

W realizacji filmiku uczestniczyli: 

  • Elżbieta Krzemińska, przewodnicząca Pomorskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce
  • Roman Michalik, zastępca przewodniczącej Pomorskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce
  • Rajisa Doniczenko, działaczka społeczna
  • Natalija Zibrowa, nauczycielka języka ukraińskiego
  • Jurij Zabijaka, dziennikarz
  • Andrij Szymbra, śpiewak i solista
  • Ołeksandr Płodystyj, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku

Film z życzeniami zobacz:

Mer Lwowa: “Razem do zwycięstwa!”

List do gdańszczan na ręce prezydent Aleksandry Dulkiewicz przysłał Andrij Sadowyj, mer Lwowa. Andrij Sadowyj był zaprzyjaźniony z prezydentem Pawłem Adamowiczem. Warto przypomnieć, że w tragicznych dniach stycznia 2019 roku przyleciał do Gdańska na kilka godzin tylko po to, by choć przez chwilę czuwać w ECS przy trumnie zamordowanego prezydenta Gdańska i osobiście pożegnać Pawła Adamowicza.

Treść listu:  

W imieniu społeczności miasta Lwowa, i moim własnym, serdecznie gratuluję z okazji 104. rocznicy Święta Niepodległości RP.

11 listopada jest narodowym świętem Polski, które wynika z woli Polaków do samostanowienia i życia w wolności. Dzięki niezłomności ducha, patriotycznej jedności i ciężkiej pracy Polska nie tylko odbudowała swoją państwowość, ale stworzyła też z sukcesem demokratyczne państwo europejskie na trudnej drodze transformacji. Dlatego w tym ważnym dla wszystkich Polaków dniu gratulujemy i życzymy Państwu i wszystkim mieszkańcom miasta Gdańska spokoju, pomyślności, rozwoju i pomyślności.

Od początku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę wsparcie Polski jest dla nas niezwykle cenne i znaczące. Solidarność okazywana przez naród polski wskazuje na niezłomność i umacnianie naszej przyjaźni oraz możliwości dalszego rozwoju partnerstwa strategicznego między Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską.

Korzystając z okazji, pragnę jeszcze raz złożyć Państwu wyrazy szacunku i podziwu oraz wyrazić głęboką wdzięczność za wsparcie naszego państwa i narodu ukraińskiego. Dla Ukrainy, która stanęła przed trudnymi wyzwaniami i próbami, przykład Polski jest niezwykle ważny. Ukraina walczy nie tylko o swoją państwowość i suwerenność, ale też o godność, człowieczeństwo i wolność całego demokratycznego świata, nas wszystkich. 

Za naszą i Twoją wolność! Razem do zwycięstwa!

Z poważaniem Andrij Sadowyj,

mer Lwowa

Serdeczne słowa z Żytomierza

Pozdrowienia i życzenia dla wszystkich mieszkańców z okazji Narodowego Święta Niepodległości mer Żytomierza Sergiy Suchomlin przesłał na ręce prezydent Aleksandry Dulkiewicz - w imieniu własnym i całej miejskiej wspólnoty Żytomierza. Sergiy Suchomlin podkreśla udział Gdańska i Polski w niesieniu pomocy Ukrainie i Ukraińcom w trudnych dniach rosyjskiej agresji. Zauważa, że taka postawa jest ważną manifestacją partnerskiej wspólnoty w Europie. List kończy słowami:

“W tym świątecznym dniu, życzę Miastu Gdańsk pokoju, rozwoju i powodzenia. Tobie - Droga Pani Aleksandro Dulkiewicz - zdrowia i dalszych sukcesów w życiu publicznym”.

Mer Mariupola: “Z otwartym sercem” 

Wadym Bojczenko, mer Mariupola, 17 listopada będzie gościł z wizytą w Gdańsku. Swój przyjazd poprzedził bardzo osobistymi życzeniami z okazji Narodowego Święta Niepodległości.  

“Mariupol jest dumny, że ma wśród swoich przyjaciół tak silne i inspirujące miasto partnerskie jak Gdańsk. Wzorem stał się dla nas rozwój Waszego miasta (po II wojnie światowej - przyp. red.) i zamiłowanie mieszkańców do lokalnej historii. To punkt orientacyjny, do którego chce zmierzać ukraiński Mariupol.

W czasach pokoju pomagaliście nam się rozwijać, ale w trudnych czasach nie opuściliście nas w potrzebie. W końcu prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Polacy pokazali całemu światu siłę solidarności, jedności i szacunku dla walki o niepodległość.

Z otwartym sercem przyjęliście Ukraińców, którzy uciekali przed wojną i ostrzałem. Są wśród nich tysiące mieszkańców Mariupola. Tutaj otrzymali najważniejszą rzecz - współczucie i ciepło życzliwego wsparcia”.

Mer Mariupola podkreśla, że Polacy znają cenę wolności i walki o niepodległość. To, co dzieje się na Ukrainie jest imperialistyczną zemstą za dążenia Ukraińców do tych samych demokratycznych wartości, które uczyniły Polskę silnym, rozwiniętym krajem, respektującym obywatelskie prawa i wolności.  

Bohaterski ukraiński Mariupol ma skwer swego imienia w Gdańsku - w pobliżu konsulatu Rosji

I dalej:

“Wierzę, że z Waszą pomocą Ukraina obroni swojej niepodległości, a my razem z Wami będziemy mogli odrodzić ukraiński Mariupol. Teraz jest zniszczony, tak jak Gdańsk w czasie II wojny światowej. Ale Wasze miasto zostało odbudowane, dziś Gdańsk jest morską perłą Polski.

Życzę nam wspólnego zwycięstwa! Dobro na pewno zwycięży zło i niebo nad głowami znów będzie spokojne dla wszystkich. Życzę pomyślności, siły i wytrwałości. Bo teraz piszemy z Wami nową historię świata - historię silnych, nieugiętych i odważnych narodów.

Wesołego dnia niepodległości!".