• Start
  • Wiadomości
  • Uczniowie będą współpracować z deweloperem. Deweloper Moderna Holding patronem klasy

Uczniowie będą współpracować z deweloperem. Deweloper Moderna Holding patronem klasy

Deweloper Moderna Holding objął patronatem pierwszą klasę architektury krajobrazu w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych w Gdańsku. Do podpisania porozumienia w tej kwestii doszło we wtorek 21 września, w siedzibie szkoły przy ul. Czyżewskiego 31. W wydarzeniu wziął udział m.in. Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta Gdańska.
08.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. Jadwiga Chys, dyrektor Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych w Gdańsku i Adam Małaczek - prezes zarządu Moderna Holding podczas podpisania porozumienia dot. objęcia patronatem pierwszej klasy architektury krajobrazu
Nz. Jadwiga Chys - dyrektor Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych w Gdańsku i Adam Małaczek - prezes zarządu Moderna Holding podczas podpisania porozumienia dot. objęcia patronatem pierwszej klasy architektury krajobrazu
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


W Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych w Gdańsku uczy się 346 uczniów, z czego blisko jedna trzecia, to uczniowie kierunku technik architektury krajobrazu. To szkoła, która kładzie nacisk na rozwój postaw proekologicznych. Wśród akcji społecznych organizowanych przez placówkę wymienić można np. wydarzenie „Nie bądź jeleń, postaw na zieleń!”, podczas którego mieszkańcy Trójmiasta otrzymywali wyhodowane przez uczniów sadzonki roślin. Szkoła od ponad 10 lat jest także organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Architekturze Krajobrazu, który odbywa się przy współpracy z uczelniami wyższymi oraz firmami branżowymi. 

Szkoła współpracuje z wieloma podmiotami, m.in. z Polską Izbą Turystyki, Gdańską Organizacją Turystyczną, Przedsiębiorstwem Produkcyjno Usługowym "Zieleń", Katedrą Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie czy  Sopocką Szkołą Wyższą. Pomimo licznych kontaktów, przez ponad 20 lat nie udało się utworzyć klasy patronackiej dla technikum w zawodzie technik architektury krajobrazu. Aż do teraz. 

- Mówiąc po ogrodniczemu, musimy wyprodukować narybek, który będzie miał wiedzę i umiejętności, a taka współpraca daje możliwość rozwoju i otwiera kolejne drzwi - mówi Jadwiga Chys, dyrektor Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych w Gdańsku. - Przede wszystkim umożliwia rozwój talentu, nie tylko takiego, który dotyczy samego sadzenia i umiejętności ogrodniczych, bo architekt tworzenia zieleni musi mieć wyobraźnię i być twórczym wizjonerem. To artysta, który tworzy dla nas wszystkich. 

Nz. Piotr Kowalczuk- zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych
Nz. Piotr Kowalczuk- zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Podpisanie porozumienia między szkołą a deweloperem ma także na celu propagowanie zawodu technika architektury krajobrazu i ogrodnika, ale też podnoszenie świadomości wśród uczniów, co do istoty i roli tego zawodu. 

- Szkoła zawodowa nie istnieje, jeżeli nie ma partnera w postaci konkretnej firmy, dlatego od kilku lat, wszystkie klasy, które są w szkołach technikalnych, branżowych, mają swojego patrona - mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Staramy się bardzo, żeby te klasy, po podpisaniu porozumień, czerpały jak najwięcej. Ufam, że za kilka miesięcy każda i każdy z was, będzie miał szansę zobaczyć, jak współpracuje się z dobrą firmą. Co więcej, myślę, że firma też poszukuje osób, które nie tylko skończą tę szkołę, ale będę miały szansę na dobry zawód. Jak wiecie, coraz więcej osób zwraca uwagę za zieleń, na otaczające aranżacje i życzę wam, żeby to była wasza praca. 

Moderna Holding to deweloper, który buduje na terenie Trójmiasta i Warszawy. W Gdańsku firma ta jest odpowiedzialna m.in. za osiedla “Front Park” nad Motławą czy “Oliwski Park”. Najnowsza realizacja tego dewelopera na terenie naszego miasta (o nazwie “Scala”), powstanie na ul. Łąkowej.

- Jestem niezwykle podekscytowany, bo jest to nowy projekt, nowe doświadczenie dla mnie i Moderny Holding - mówi Adam Małaczek, prezes zarządu Moderna Holdings. - Moderna jest firma nową, nowoczesną, która adresuje swoją ofertę dla osób otwartych i także dla młodych ludzi. Jesteśmy jednym z młodszych deweloperów na rynku polskim, ale też jednym z deweloperów, który ma olbrzymie osiągnięcia i tego wszystkim wam życzę. 

Dzięki utworzeniu patronatu, uczniowie mogą liczyć m.in. na udział w spotkaniach  ze specjalistami prowadzącymi działalność związaną z projektowaniem, aranżowaniem i utrzymaniem terenów zielonych na terenach miejskich i prywatnych. W planie są także spotkania z przedstawicielami instytucji, które są odpowiedzialne za kształtowanie zielonej przestrzeni Miasta, np. z pracownikami Gdańskiego Zarząd Dróg i Zieleni czy Biura Rozwoju Gdańska. Posiadanie patrona wiąże się też z udziałem uczniów w warsztatach branżowych, odbywaniu letnich praktyk czy z możliwością doposażenia pracowni szkolnej w sprzęt czy materiały dydaktyczne. Opiekunem klasy patronackiej będzie Anna Maj z firmy Moderna Holding. 

- My, jako deweloper premium, mamy świadomość tego, że klienci będą wymagać od nas więcej, że musimy poszukiwać odważnych rozwiązań i projektów - mówi Anna Maj. - To nie jest kwestia tego, że będziemy nadążać za trendami. Musimy starać się je wyprzedzać i mamy taką nadzieję, że będziemy współpracować. Wy będziecie rozwijać się, poszukiwać inspiracji nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Liczę, że uda nam się w przyszłości tworzyć takie projekty, które będą odpowiedzią zapotrzebowanie, na to, żeby wyjść do przodu z tymi projektami. Pamiętajcie też o tym, że projektuje się z reguły dwa, trzy lata wcześniej, zanim inwestycja zostanie oddana do użytku. Nie należy zapominać o tym, że w międzyczasie mogą zmienić się przepisy, potrzeby. Musimy wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom i spełniać coraz wyższe wymagania. 

 
Nz. Joanna Paniec - główny specjalista ds. zielonej marki miasta w Biurze Prezydenta, Urzędu Miejskiego w Gdańsku
Nz. Joanna Paniec - architektka krajobrazu, projektuje i promuje zieleń w rytmie slow/www.slowgarden.design
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

W trakcie wydarzenia nie zabrakło też elementu dydaktycznego. Podpisanie porozumienia było bowiem połączone z krótkimi wykładami podczas których prelegentki opowiedziały gościom i młodzieży o znaczeniu zieleni w przestrzeni miejskiej i mieszkalnej.

Prelekcje prowadziły:

Joanna Paniec - architektka krajobrazu, projektuje i promuje zieleń w rytmie slow/www.slowgarden.design

Katarzyna Dziemidowicz – właścicielka pracowni architektury krajobrazu "Akant", inspektor nadzoru terenów zieleni

Anna Maj - przedstawicielka firmy Moderna Holding, opiekunka klasy patronackiej ze strony dewelopera