• Start
  • Wiadomości
  • Tydzień Izraelski w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. „To kultura absolutnie warta pokazania”

Tydzień Izraelski w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. „To kultura absolutnie warta pokazania”

Jak przyrządzić szakszukę, czym wyróżnia się teatr tańca z Izraela od wszystkich innych teatrów tańca na świecie, które aplikacje w naszym telefonie zostały zaprojektowane przez Izraelczyków, i kim właściwie jest współczesny Izraelczyk - na te i wiele innych pytań poznamy odpowiedzi podczas Tygodnia Izraelskiego, który odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w dniach 30 sierpnia - 6 września. Na większość wydarzeń wstęp wolny.
( Publikacja: 28.08.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Anat Grigorio zaprosi publiczność do interakcji i wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące naszej pamięci - czy mamy wpływ na to, co zapamiętujemy? Czy jesteśmy w stanie wymazać jakiekolwiek wspomnienie?
Anat Grigorio zaprosi publiczność do interakcji i wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące naszej pamięci - czy mamy wpływ na to, co zapamiętujemy? Czy jesteśmy w stanie wymazać jakiekolwiek wspomnienie?
mat. prasowe

- Idea Tygodnia Izraelskiego kiełkowała od dawna. W zeszłym roku mieliśmy pierwsze podejście do organizacji tego wydarzenia, niestety finanse stanęły na przeszkodzie i to się nie udało. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, aby ten projekt zrealizować, ponieważ kultura Izraela jest absolutnie warta pokazania, w szerszym kontekście - nie tylko przez pryzmat sztuki i kultury żydowskiej - mówi Anna Albinger, koordynatorka wydarzenia organizowanego w ramach cyklu „Teatry Europy” przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense.

Program, który gdańskie instytucje przygotowały przy współudziale Ambasady Izraela pokazuje bardzo nowoczesne oblicze tego kraju. Będzie inaczej niż dotychczas przyzwyczaić się mogła publiczność „Teatrów Europy” - zamiast teatru dramatycznego dominować będzie taniec. Pierwsza okazja, by posmakować tej dziedziny sztuki w izraelskim wykonaniu będzie już pierwszego dnia, w czwartek, 30 sierpnia - na otwarcie Tygodnia Izraelskiego zobaczymy spektakl „Mnemosyne” zespołu Kamea Dance Company.

Spektakl Mnemosyne  dotyka istoty kolektywnej tożsamości, wspólnoty i dziedzictwa, ceremonii oraz rytuałów, które stoją w sprzeczności z tożsamością jednostki, kształtowaną przez indywidualne wspomnienia
Spektakl "Mnemosyne" dotyka istoty kolektywnej tożsamości, wspólnoty i dziedzictwa, ceremonii oraz rytuałów, które stoją w sprzeczności z tożsamością jednostki, kształtowaną przez indywidualne wspomnienia
Fot. Kfir Bolotin

- To jeden z najlepszych teatrów tańca w Izraelu - mimo że mniej znany niż kultowa Batsheva czy Kibbutz - mówi Albinger. - Został założony przez znakomitego choreografa Tamira Ginza. Spektakl „Mnemosyne”, który zobaczymy w Gdańsku, jest zwieńczeniem 15-letniej tradycji istnienia tego teatru.

Korzystając z okazji, że Tamir Ginz przyjął zaproszenie do przyjazdu do Gdańska, organizatorzy zapraszają także na wydarzenie specjalne - warsztaty taneczne, które poprowadzi ten izraelski choreograf i reżyser. Będą one niejako preludium do Tygodnia Izraelskiego - odbędą się dzień przed oficjalnym rozpoczęciem programu, w środę, 29 sierpnia. Przeznaczone są dla profesjonalnych tancerzy, dla których warsztaty będą okazją do zapoznania się z językiem i sposobem pracy nad ciałem wymyślonym przez Ginza, i przez lata przez niego wypracowanym, a także do obejrzenia z bliska fragmentów choreografii wykorzystywanej przez Kamea Dance Company. Warsztaty odbędą się w Nowej Synagodze we Wrzeszczu, rozpoczną się o godz. 12. Bilety:

 Carmina Burana , czyli legendarna muzyka Carla Orffa w interpretacji twórcy Kamea Dance Company Tamira Ginza.
"Carmina Burana", czyli legendarna muzyka Carla Orffa w interpretacji twórcy Kamea Dance Company Tamira Ginza.
Fot. Olga Ostrovsky

Na tym nie koniec prezentacji tańca izraelskiego w Gdańsku. W piątek, 31 sierpnia, Kamea Dance Company pokaże swój drugi spektakl, „Carmina Burana”, będący taneczną interpretacją słynnego utworu Carla Orffa.

- Izraelski taniec charakteryzuje się tym, że każdy z wielkich reżyserów i choreografów ma swój, bardzo indywidualny język, dlatego te zespoły są tak różne, nie da się ich porównać z niczym innym, co dzieje się na scenie teatru tańca na świecie - podkreśla koordynatorka.

W ramach Tygodnia Izraelskiego zobaczymy także jeden, ale nietypowy spektakl dramatyczny - dla dzieci i nie tylko. Będzie to „Gulliver”, wyprodukowany przez HaZira Performance Art Arena, z użyciem kamery i specjalnie zbudowanego do tego spektaklu basenu, który znajdzie się na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Spektakl zostanie zagrany w sobotę, 1 września.

 Gulliver - spektakl na aktora, pudełko zdjęć, aparat fotograficzny i zalaną wodą scenę, na podstawie powieści Jonathana Swifta
"Gulliver" - spektakl na aktora, pudełko zdjęć, aparat fotograficzny i zalaną wodą scenę, na podstawie powieści Jonathana Swifta
Fot. Ilya Kreines

Ponadto w programie znalazły się dwa taneczne performansy: „Two Room Apartment” (niedziela, 2 września) i „Memo” (poniedziałek, 3 września).

- W pierwszym Niv Oren i Laor Sheinfield opowiadają o swoim związku i relacjach w ogóle, a także o życiu jako strukturze, w różnych kontekstach zewnętrznych: kontekście państwa, służby wojskowej, rodziny, związku między dwiema osobami i związku z samym sobą. Mówią o ograniczeniach, które są nam stawiane, ale też, które stawiamy sobie my sami. To niezwykle ciekawy spektakl, bazujący na choreografii z 1987 roku, okrzykniętej przełomowym momentem we współczesnej choreografii izraelskiej - zaprasza Aleksandra Kotapska, koordynatorka wydarzenia.

„Memo” Anat Grigorio to z kolei performans skupiający się na istocie pamięci, stawiający pytania o to, w jaki sposób powstają wspomnienia, czy możemy je sobie wybrać, czy możemy cokolwiek z naszej pamięci wymazać. Izraelskiej performerce i choreografce towarzyszyć będzie na scenie Noam Helfer, który wykona muzykę na żywo.

Wszystkie spektakle i performansy odbędą się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1), o godz. 19. Bilet na jeden spektakl: 20-50 zł.

Uwaga! Na spektakle (z wyjątkiem „Gullivera”) obowiązują ograniczenia wiekowe.

Aż dwie wystawy fotograficzne zobaczymy podczas wydarzenia. Izrael. Dziedzictwo innowacyjności  pokazuje najpiękniejsze zakątki Izraela, jego naturę, zabytki oraz wielokulturowe społeczeństwo
Aż dwie wystawy fotograficzne zobaczymy podczas wydarzenia. "Izrael. Dziedzictwo innowacyjności" pokazuje najpiękniejsze zakątki Izraela, jego naturę, zabytki oraz wielokulturowe społeczeństwo
mat. prasowe

Ponadto w programie znajdziemy wydarzenia muzyczne i kulinarne. Do świata żydowskiej muzyki etnicznej zabierze nas polsko-izraelski skład Esev Yam, czyli Ayelet Ori Benita, Kasia Kadłubowska, Ido Bukelman, Mikołaj Trzaska i Adam Żuchowski (środa, 6 września, godz. 20, bilety: 50 zł).

Natomiast prawdziwej kuchni żydowskiej w jej różnych odcieniach zasmakujemy podczas wydarzenia z cyklu „live cooking” - Paweł Zyner, restaurator z dwudziestoletnim doświadczeniem, opowie o miejscach, które warto odwiedzić, będąc w Izraelu i pokaże jak nasze kultury mogą się przenikać oraz uczyć od siebie, a kucharz restauracji Bagażownia przygotuje kilka propozycji kulinarnych z sekretnych przepisów rodziny Zynerów, która może pochwalić się tradycją prowadzenia restauracji (karczmy) począwszy od XIX wieku. Wydarzenie zatytułowane „Talerzem po mapie” odbędzie się we wtorek, 5 września, o godz. 18. Niestety, brak już wolnych miejsc.

Co jeszcze nas czeka podczas Tygodnia Izraelskiego? Dwie wystawy fotografii: „Izrael. Dziedzictwo innowacyjności” (wernisaż w czwartek, 30 sierpnia, o godz. 18) i „Gdańsk oczami izraelskich blogerów” (wernisaż w piątek, 31 sierpnia, o godz. 18). Obie ekspozycje będą prezentowane w przestrzeni teatru przez cały czas trwania wydarzenia. Wstęp wolny.

Z kolei wystawa Gdańsk oczami izraelskich blogerów  pokazuje, co łączy Polskę i Izrael, a także co przyciąga do naszego miasta Izraelczyków
Z kolei wystawa "Gdańsk oczami izraelskich blogerów" pokazuje, co łączy Polskę i Izrael, a także co przyciąga do naszego miasta Izraelczyków
Fot. Yanina_Zaslavsky

Organizatorzy zapraszają także na spotkanie z blogerką Karoliną Mints, od 15. lat mieszkającą w Izraelu, która w sobotę, 1 września, opowie o najciekawszych start-upach, innowacjach technologicznych i aplikacjach, których używamy na co dzień w swoich telefonach; a dzień później - w niedzielę, 2 września, wykładem „Kim jest współczesny Izraelczyk i jaki jest jego związek z judaizmem” przybliży społeczno-kulturowe aspekty życia w Izraelu. Oba wykłady rozpoczną się o godz. 17. Wstęp wolny.

Program uzupełnią pokazy filmowe w Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40) i Teatrze w Oknie (ul. Długa 50/51) - tam w trakcie trwania Tygodnia Izraelskiego trwać będzie przegląd kina Izraela, przybliżający historię tego kraju, realia polityczne i zwyczaje społeczne jego mieszkańców. W repertuarze m.in. głośny i wielokrotnie nagradzany dokument „Mr Gaga” w reżyserii Tomera Heymanna. Projekcje odbywają się o różnych godzinach (szczegółowy program tutaj: Program Tygodnia Izraelskiego), na wszystkie wstęp wolny.