• Start
  • Wiadomości
  • Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Gdzie skierować pierwsze kroki, gdy mamy problemy finansowe?

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Gdzie skierować pierwsze kroki, gdy mamy problemy finansowe?

W dniach 14-18 czerwca w Gdańsku trwa Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Z tej okazji na gdansk.pl zapraszamy na cykl rozmów pomocowo- edukacyjnych. W poniedziałek, 14 czerwca, przypomnieliśmy m.in. czym jest Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, a także komu i jaką pomoc oferuje oraz w jaki sposób Gdańsk stał się pierwszym miastem w Polsce, któremu udało się kompleksowo podejść do problemu długów mieszkańców.
14.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. Piotr Puchalski - prawnik z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Monika Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Natalia Gawlik - dziennikarka portalu Gdańsk.pl
Nz. Piotr Puchalski - prawnik z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Monika Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Natalia Gawlik - dziennikarka portalu Gdańsk.pl
gdansk.pl

 

W pierwszej rozmowie, która odbyła się w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych gościliśmy: 

  • Monikę Chabior - zastępczynię prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
  • Piotra Puchalskiego - prawnika z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych


W latach 2016-2023 Miasto Gdańsk realizuje Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Są to pionierskie działania w skali kraju, ponieważ Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce postanowiło podejść do problemu zadłużenia mieszkańców systemowo. 

- Z jednej strony wiadomo, że długi wynikają z problemów emocjonalnych - powiedziała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska. - Osoby zadłużone, to często osoby w depresji, które wpadają w spiralę długów, ponieważ nie mają pomocy psychologicznej. Takie wsparcie można otrzymać w ramach programu. Równocześnie jest to kwestia prawna, więc w ramach programu oferujemy kompleksowe poradnictwo i wsparcie prawne. Mamy też ofertę informacyjną, jak chociażby ten tydzień, aby uwrażliwić ludzi na zagadnienia związane z zadłużeniem, które dotknąć może wiele osób.

W trakcie programu wymieniono wiele przyczyn będących powodem utraty finansowej płynności, która z czasem napędzaja spiralę długów z którymi trudno samodzielnie się uporać. Może być to m.in. trudna sytuacja rodzinna, zobowiązania przejmowane po rodzicach, spadki, rozwody, wyłudzenia. 

Niezależnie od przyczyny popadnięcia w długi, z każdym problemem można zgłosić się do Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, które znajduje się w Gdańsku-Wrzeszczu, przy al. Grunwaldziej 8. Centrum oferuje także pomoc prewencyjną. Jeśli obawiamy się, że nasza sytuacja finansowa może się znacznie pogorszyć, warto skorzystać z porad, które wskażą nowy kierunek działania, uzupełnią wiedzę i dadzą nadzieję na poprawę sytuacji. 

- Centrum, jako efekt uchwały z 2016 roku, powstało pod koniec 2017 roku w pilotażowym, trzymiesięcznym programie, aby zobaczyć jakie jest zainteresowanie, zapotrzebowanie i z czym będziemy się mierzyć realizując ten program - powiedział Piotr Puchalski, prawnik z CBEiWOS. - Po pilotażu dokonaliśmy podsumowania naszej pracy i od 2018 roku do dzisiaj, wykonujemy pracę polegającą na poradnictwie specjalistycznym, zarówno indywidualnym, jak i grupowym, ale również koordynujemy realizację tego programu, współdziałanie partnerów zrzeszonych w ramach platformy bezpieczeństwa ekonomicznego, czyli podmiotów, instytucji, organizacji pozarządowych, które działają zarówno na szczeblu lokalnym, regionalnym, ale też na szczeblu centralnym. Ponieważ jest to pierwszy tego typu program w kraju, testujemy, sprawdzamy, pewne rzeczy rozwijamy, z innych rezygnujemy. Cały czas badamy potrzeby i staramy się, jak najpełniej odpowiadać na potrzeby ludzi w trudnej sytuacji. 

W programie podkreślano także, że dłużnikiem może zostać każdy człowiek, dlatego niezmiernie ważne jest, by przełamać barierę wstydu i poprosić o pomoc. Im szybciej o nią poprosimy, tym większa szansa na szybsze rozwiązanie problemu. 

Kontakt do CBEiWOZ: tel. 728-590-288, e-mail: centrumbeiwoz@gmail.com

 

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY Z MONIKĄ CHABIOR I PIOTREM PUCHALSKIMTydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego w Gdańsku trwa od 14 do 18 czerwca. Codziennie na portalu www.gdansk.pl prentujemy filmy dotyczące tematyki bezpieczeństwa. 

We wtorek, 15 czerwca, w kolejnej odsłonie cyklu porozmawiamy o bezpieczeństwie seniorów. 

Goście:

  • Gabriela Dudziak - pełnomocnik prezydent Gdańska ds. seniorów
  • asp. Ewelina Stankiewicz - Wydziała Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku
  • Tomasz Nowak - radca prawny, doradca obywatelski ze Stowarzyszenia Akcja Społeczna SAS

Transmisja od godz. 13.00.

 

Przy realizacji programu dedykowanego bezpieczeństwu finansowemu gdańszczan, współpracują: Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Komenda Miejska Policji, Gdański Urząd Pracy, Wojewódzki Urząd Pracy, Pomorska Izba Adwokacka, Okręgowa Izba Radców Prawnych oraz Gdańskie Centrum Multimedialne.