Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego. Jak radzić sobie z długami czy przemocą ekonomiczną?

Ograniczanie możliwości podjęcia pracy, nadmierna kontrola wspólnych wydatków czy wydzielanie i ograniczanie pieniędzy. To tylko niektóre przypadki przemocy ekonomicznej. O tym, jak sobie z nią radzić i jak jej przeciwdziałać, będzie się można dowiedzieć podczas kolejnej edycji rozpoczynającego się gdańskiego Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego w dniach 12-16 czerwca. Specjaliści doradzą też m.in. jak radzić sobie z długami czy jak zarządzać skromnym budżetem
12.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zadrukowana kartka, obok dłoń i kalkulator, w środku okulary
Podczas Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego będzie można uzyskać m.in. porady, jak radzić sobie z zadłużeniem, z zarządzaniem skromnym budżetem domowym, jak poprawić życiową sytuację
fot. Nataliya Vaitkevich

Czym jest Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego 

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego to cykliczne wydarzenie podejmowane w ramach realizacji Gdańskiego Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych na lata 2016-2023. W ramach programu prowadzone są między innymi działania w zakresie edukacji ekonomicznej i szerokiej prewencji.

Adresatami są osoby w różnym wieku, gdańszczanki i gdańszczanie zmagający się z problemami zadłużenia, ofiary nadużyć finansowych oraz ich bliscy. Bezpłatne prawne czy psychologiczne wsparcie jest dostępne dla każdej potrzebującej osoby w naszym mieście i warto z tej pomocy korzystać. 

Jaki będzie VIII Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego?

W poniedziałek, 12 czerwca, gośćmi redaktora Romana Daszczyńskiego w studio telewizyjnym portalu gdansk.pl byli Katarzyna Ziemann - dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego oraz Piotr Puchalski z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, którzy przedstawili harmonogram Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego w Gdańsku. Mówili też gdzie i kiedy można uzyskać wsparcie i pomoc.  

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ  

 

Program Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego

13 czerwca

  • Punkt informacyjny pod Krewetką w godz. 12.00-17.00 – porady prawne, finansowe, mieszkaniowe, psychologiczne, a także inne porady specjalistyczne.
  • Warsztat poprowadzony przez r. pr. Barbarę Sikorską w godz. 10.00-11.45 “Sala sądowa -przeciwdziałanie przemocy ekonomicznej” w Centrum Edukacji Bezpieczeństwa - lokalizacja: 4LO w Gdańsku, ul. Na Zaspę 31A (warsztaty zamknięte)
  • Warsztat poprowadzony przez psychologa Piotra Wilka pt. “Psychologiczne aspekty zadłużenia” w godz. 10.00-11.30 w siedzibie Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych przy al. Grunwaldzkiej 8 w Gdańsku. Limit miejsc: 20 osób, (zapisy pod nr tel. 728-590-288)

14 czerwca

Parada i Piknik Seniora w Parku Św. Barbary w godz. 11.00-15.00. "Ścieżka Edukacyjna" dla Seniorek i Seniorów stworzona z punktów informacyjnych organizacji i instytucji Gdańskich.

15 czerwca

Punkt informacyjny pod Krewetką w godz. 12.00-17.00 porady prawne, finansowe, mieszkaniowe, psychologiczne, a także inne porady specjalistyczne.

16 czerwca

Udzielanie informacji, porad i konsultacji w siedzibach:

  1. Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych w godz. 08.30-14.30
  2. Centra Pracy Socjalnej w godz. 8.00-14.00
  3. Ośrodek Interwencji Kryzysowej w godz. 10.00-18.00
  4. Gdańskie Centrum Świadczeń w godz. 8.00-14.30
  5. Gdańskie Nieruchomości w godz. 8.00-14.00

 

Plansza informacyjna Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego w Gdańsku

Poradnictwo w plenerze i w instytucjach

W ramach wydarzenia konsultacjami i informacjami o dostępnym wsparciu np. finansowym, żywnościowym, psychologicznym, prawnym oraz w postaci usług opiekuńczych służyć będą potrzebującym specjalistki i specjaliści MOPR. Poradzą oni zwłaszcza osobom mającym problemy z zadłużeniem, z zarządzaniem skromnym budżetem domowym, jak poprawić życiową sytuację. 

Będą oni dostępni także we wtorek, 13 czerwca oraz w czwartek, 15 czerwca w godz. od 12.00 do 17.00, w punktach informacyjnych akcji przy „Krewetce” w Gdańsku. Będą dostępni dla mieszkanek i mieszkańców także podczas Parady i Pikniku Seniorów w środę, 14 czerwca w godz. od 11.00 do 15.00 w Parku św. Barbary.

Z kolei w piątek, 16 czerwca MOPR zaprasza na dzień otwarty: w Centrach Pracy Socjalnej w dzielnicach (w godz. 8.00-14.00) oraz w Ośrodku Interwencji Kryzysowej przy pl. Gustkowicza 13 w Nowym Porcie (w godz. 10.00-18.00). Na miejscu będzie można dowiedzieć się m.in. o zakresie i ofercie wsparcia dla potrzebujących mieszkanek i mieszkańców. 

Przemoc ekonomiczna

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, przemoc ekonomiczną należy rozumieć jako jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, najbliższych, osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących mające na celu uzyskanie kontroli w zakresie nabywania i korzystania z posiadanych przez tę osobę zasobów ekonomicznych.

Przez przemoc ekonomiczną można rozumieć, ograniczanie możliwości podjęcia innej osobie pracy, nadmierna kontrola wspólnych wydatków (np. sprawdzanie paragonów, rachunków), wydzielanie i ograniczanie środków drugiej osobie, odbieranie podmiotowości w zakresie zarządzania finansami, przywłaszczanie pieniędzy innej osoby, zaciąganie pożyczek bez wiedzy i uzgodnienia tego bez konsultacji z partnerem/partnerką.

 

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska