Tunel. Weekendowe i stałe zmiany w komunikacji miejskiej

Gdańszczanie, wybieracie się na dzień otwarty tunelu pod Martwą Wisłą? Lepiej zostawcie samochód w domu. Na miejsce dojedziecie komunikacją miejską. W sobotę, 23 kwietnia, w kierunku do i z Nowego Portu będzie jeździło więcej tramwajów na liniach 7 i 10. Od niedzieli, 24 kwietnia, zmiany w kursowaniu autobusów!
22.04.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

W związku z otwarciem tunelu pod Martwą Wisłą zmianie ulegnie dotychczasowa trasa linii 158

 

Większą liczbę kursów komunikacji miejskiej zaplanowano w sobotę w godz. 10-17, a więc w czasie, kiedy przewidziano najwięcej atrakcji dla mieszkańców w ramach dnia otwartego tunelu pod Martwą Wisłą.

Co ważne, wejście i wyjście z niego będzie możliwe tylko od strony stadionu, czyli od Węzła Marynarki Polskiej. Nie ma się co zastanawiać nad tym, jak na sobotnie wydarzenie dojechać od drugiej strony.

W godzinach 10-17 linia tramwajowa nr 7 będzie kursować z częstotliwością co około 10 minut na stałej trasie z Łostowic przez Dworzec Główny i Letnicę do Nowego Portu. Częstotliwość linii tramwajowej 10, czyli na trasie Brętowo PKM - Dworzec Główny - Letnica - Nowy Port, zostanie podwojona do co około 10 minut.

Dodatkowo, 23 kwietnia, uruchomiona zostanie linia autobusowa 658 na trasie: Wrzeszcz PKP - Żołnierzy Wyklętych - Hynka - Jana Pawła II - Czarny Dwór - „Nowa Uczniowska” - Tunel pod Martwą Wisłą. Na trasie przejazdu będą obowiązywać wszystkie istniejące przystanki, z wyjątkiem tych w rejonie tunelu. Tutaj obowiązywać będzie jedynie przystanek początkowo-końcowy „Stadion Energa Gdańsk”. Autobusy linii 658 będą kursować co 5 minut.


W niedzielę otwarcie tunelu dla ruchu kołowego około godz. 10.30! 

W związku z tym już około godz. 11 wprowadzone zostaną, na stałe, zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej. 


Linia 158:

Zmianie ulegnie dotychczasowa trasa tej linii. Autobusy pojadą nową trasą w kierunku Stogów:

  • Wrzeszcz PKP – Żołnierzy Wyklętych – Hynka – Jana Pawła II – Czarny Dwór – „nowa Uczniowska” – (wybrane kursy przez Pokoleń Lechii Gdańsk – AmberExpo - Marynarki Polskiej) - tunel –Sucharskiego – Sienna – Stogi Zimna – Wosia Budzysza – Sucharskiego – tunel – (wybrane kursy przez Marynarki Polskiej – AmberExpo - Pokoleń Lechii Gdańsk) – „nowa Uczniowska” - Czarny Dwór - Jana Pawła II – Braci Lewoniewskich – Grunwaldzka – Wrzeszcz PKP.

Autobusy linii 158 będą kursowały co 20 minut w godzinach szczytu oraz co około 40 minut w godzinach poza szczytem. Oprócz wprowadzenia nowej trasy, rozszerzony zostanie również zakres funkcjonowania tej linii: oprócz dni powszednich, autobusy pojadą także w soboty i dni świąteczne do godziny 22:30!
 

Linia 258:

Specjalnie dla rowerzystów uruchomiona zostanie nowa linia wahadłowa, która będzie funkcjonować na trasie:

  • Stadion Energa Gdańsk (przystanek początkowo-końcowy na wysokości przystanków tramwajowych przy stadionie) – tunel – Węzeł Ku Ujściu i z powrotem.

Na linii kursować będą pojazdy przystosowane do przewozu większej liczby rowerów, a obowiązywać będzie tu zwykła taryfa biletowa. Linia będzie kursować codziennie, co około 30 minut. Rozkład jazdy nr 258 zostanie skoordynowany z linią 158, aby uzyskać równomierne odstępy między pojazdami.

W przypadku dużej frekwencji (np. w sezonie letnim), zostaną uruchomione dodatkowe kursy linii 258.


Inne zmiany:

Drobnym korektom, w powszednich rozkładach jazdy, ulegną godziny odjazdów linii 112, 124, 166, 188 i 212.

Zmiany zostaną też wprowadzone w sobotnim i świątecznym rozkładzie jazdy linii 124 .

- By dopasować częstotliwości do nowego rozkładu jazdy linii 158 i polepszyć regularność kursów w ciągu al. Jana Pawła II - tłumaczy Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.