Zapraszamy na transmisję niedzielnej mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku - godz. 12.00

5 marca o godz. 12.00 zapraszamy na cotygodniową transmisję mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku. Niedzielną liturgię transmitujemy regularnie na portalu gdansk.pl od marca 2020 r.
04.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kapłan w stroju liturgicznym stoi za ołtarzem i wykonuje gest błogosławieństwa
Rektor kościoła św. Jan ks. Krzysztof Niedałtowski
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pł

Transmisje mszy św. na gdansk.pl

Transmisje niedzielnych mszy św. na portalu gdansk.pl mają swój początek po wybuchu pandemii Covid-19 prawie 3 lata temu. W związku z obostrzeniami sanitarnymi nie można było wówczas uczestniczyć w zgromadzeniach. Teraz pandemia już się skończyła, ale wielu gdańszczan, a nawet osób z innych miast i z różnych zakątków świata przyzwyczaiło się do tej cotygodniowej liturgii online i bardzo ją sobie ceni. To z myślą o nich kontynuujemy transmisje. W najbliższą niedzielę, 5 marca przypada druga niedziela Wielkiego Postu.

Pięć gdańskich zabytków, w tym trzy kościoły, z dotacjami budżetu woj. pomorskiego na rewaloryzację 

Duszpasterstwo twórców

W kościele św. Jana od lat działą Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej. Rektorem kościoła i duszpasterzem środowisk twórców jest ks. Krzysztof Niedałtowski. On też najczęściej wygłasza kazania.

W czasie wojny w Ukrainie wierni bardzo często modlą się w intencji pokoju w tym kraju, organizują też pomoc dla uchodźców i osób dotkniętych wojną. Ostatnia zbiórka wśród wiernych w Środę Popielcową pozwoliła m.in. na zakup auta z demobilu i przekazanie go ukraińskim żołnierzom.

Kościół św. Jana – niezwykłe miejsce

Historia kościoła św. Jana w Gdańsku sięga XIV w. W czasie II wojny światowej spłonął on, a odnowiono go dopiero w ostatnich latach dzięki wsparciu funduszy UE.

W 1995 r., Archidiecezja Gdańska zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne. W kościele znajdują się zrekonstruowane organy i kamienny ołtarz autorstwa Abrahama van den Blocke. To piękne wnętrze można podziwiać podczas transmisji mszy św.

Na najbliższą transmisję mszy św. zapraszamy w niedzielę 5 marca o godz. 12.00.

 

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim