• Start
  • Wiadomości
  • Trąbki, kotły, carilliony. Poniedziałki i czwartki z dawną muzyką podczas 759. Jarmarku św. Dominika 

Trąbki, kotły, carilliony. Poniedziałki i czwartki z dawną muzyką podczas 759. Jarmarku św. Dominika 

Na odwiedzających tegoroczny Jarmark św. Dominika czeka sześć wieczornych cykli koncertów muzyki dawnej. Pierwszy z bezpłatnych koncertów w ramach drugiej edycji miejskiego projektu „Muzyka z gdańskich wież” odbył się w poniedziałek, 29 lipca, na ostatni organizatorzy zapraszają 15 sierpnia. 
( Publikacja: 31.07.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Monika Kaźmierczak - oficjalna carillonistka Miasta Gdańska, będzie jednym z wykonawców, których usłyszymy podczas cyklicznego wydarzenia z muzyką dawną
Monika Kaźmierczak - oficjalna carillonistka Miasta Gdańska, będzie jednym z wykonawców, których usłyszymy podczas cyklicznego wydarzenia z muzyką dawną
Anna Rezulak/KFP

 

„Muzyka z gdańskich wież” to łącznie osiemnaście 20-minutowych koncertów muzyki dawnej zagranych z trzech wież gdańskich kościołów - św. Jana, św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta. Artyści-rekonstruktorzy zagrają tradycyjne, gdańskie utwory na trąbce, kotłach i carillonach.

- Muzyka z gdańskich wież to okazja do posłuchania muzyki dawnej okresu XVII-XVIII w - mówi Paweł Hulisz z zespołu Tubicinatores Gedanenses, autor projektu „Muzyka z gdańskich wież”. - Zagramy utwory miejskie wykonywane na specjalne okazje, a także kompozycje popularne w całej nowożytnej Europie, np. chorały oraz marsze militarne. Nasze koncerty to także widowisko. Będziemy paradować „od wieży do wieży” w asyście rekonstruktorów i zapraszać jarmarkowiczów na każdy mini-koncert.

Na trąbkach i kotłach zagrają muzycy z zespołu Tubicinatores Gedaneses w składzie: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Wojciech Brzozowski, Emil Miszk oraz Filip Renachowski - trąbki historyczne oraz Paweł Szewczyk - bębny. Na carillonach z wież kościoła św. Katarzyny oraz Ratusza Głównego Miasta zagrają: Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, Roy Kroezen, Wojciech Lauer. Każdy z koncertów zapowie parada rekonstruktorów i żołnierzy okresu XVIII w. ze Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, która wyruszy o 17.30 spod kościoła św. Katarzyny.

Widowiska muzyczne odbywać będą się w poniedziałki oraz czwartki od godz. 17:30 do 20:20. Koncertowanie z udziałem carillonu rozpocznie się o 17:30 z wieży kościoła św. Katarzyny. Po ok. 20 minutach parada muzyków-rekonstruktorów wyruszy do kościoła św. Jana, gdzie o 18:45 zostaną zagrane chorały i marsze na trąbki i kotły. Ostatni z koncertów - na trąbki, kotły i carillon - odbędzie się o 20:00 z wieży Ratusza Głównego Miasta. 

Organizatorem koncertów jest Fundacja Centrum Rozwoju Sztuki. Partnerami projektu są Muzeum Gdańska, Międzynarodowe Targi Gdańskie oraz Polskie Stowarzyszenie Carillonowe. Koncerty zostały dofinansowane przez Miasto Gdańsk.

 

Muzyka z gdańskich wież

Kiedy: 1, 5, 8, 12, 15 sierpnia 2019 roku, godz. 17.30-20.20

Gdzie: godz. 17.30 wieża kościoła św. Katarzyny; godz.18.45 wieża kościoła św. Jana; godz. 20.00 - wieża Ratusza Głównego Miasta.

Udział: bezpłatny

 

Czytaj także: 

Odkryj nowe przystanki na mapie 759. Jarmarku św. Dominika. PLAN JARMARKU