• Start
  • Wiadomości
  • #TourdeKonstytucja w Gdańsku: Konstytucja to nasze obywatelskie prawa

#TourdeKonstytucja w Gdańsku: Konstytucja to nasze obywatelskie prawa

Sędzia Igor Tuleya, obrończyni praw obywatelskich dr Hanna Machińska i aktor Andrzej Chyra uczestniczą od wtorku, 7 lutego, w gdańskiej odsłonie projektu obywatelskiego #TourdeKonstytucja. - Teraz jest taki czas, kiedy powinniśmy mówić o murach. Wiecie najlepiej, jak burzyć te mury - to przecież w Gdańsku zdarzył się cud, który potem my przyjęliśmy w różnych miastach w Polsce i pokazaliśmy światu, do czego jesteśmy zdolni - zaapelowała Hanna Machińska.
( 08.02.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwie kobiety rozmawiają, widzimy je od pasa w górę. Po prawej jest starsza, w okularach, z ciemnymi dość krótkimi włosami, ubrana w ciemny żakiet. Pośrodku zdjęcia jest młodsza, też w okularach, o blond włosach do szyi. Po lewej widać w zbliżeniu okładkę książeczki z tekstem Konstytucji RP
Projekt obywatelski #TourdeKonstytucja zawitał do Gdańska na dwa dni - 7 i 8 lutego. Nz. po prawej dr Hanna Machińska, prawniczka i nauczycielka akademicka, zaangażowana w niesienie pomocy humanitarnej uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej. Zwolnienie Hanny Machińskiej z funkcji zastępczyni rzecznika praw obywatelskich - bez podania uzasadnienia - wywołało w ostatnich tygodniach oburzenie części opinii publicznej
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Sprawdzian obywatelskości

#TourdeKonstytucja to cykl spotkań organizowanych we wszystkich regionach Polski, aby angażować społeczności lokalne do rozmowy o Konstytucji, Karcie praw podstawowych, prawach człowieka. We wtorek, 7 lutego, wydarzenie odbyło się po raz pierwszy w tym roku - i do biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności przyciągnęło wielu chętnych. Wśród gości byli m.in. sędzia Igor Tuleya reprezentujący Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Danuta Przywara, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i aktor Andrzej Chyra.

- W najdalej idących marzeniach, myślach i wyobrażeniach w ciągu mojego całego życia nigdy nie pomyślałem, że będzie kiedyś taki czas, kiedy dane mi będzie zorganizować to spotkanie w tym wspaniałym miejscu, jakim jest Europejskie Centrum Solidarności. Kiedy jako warszawiak za czasów komuny patrzyłem na Lecha Wałęsę, patrzyłem na stocznię, na bramę stoczni - to były symbole, gdzie wyrastałem, gdzie mój historyk po cichu nauczał nas historii za zamkniętymi drzwiami, bo niekoniecznie to było legalne. Dzisiaj jest taki dzień, kiedy tutaj możemy się razem spotkać w spokojnych warunkach, w towarzystwie wspaniałych gości, i rozmawiać o naszych prawach obywatelskich - powitał przybyłych Robert Hojda, fundator Fundacji „KORD” (Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych) oraz pomysłodawca i koordynator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Tour de Konstytucja.

Zrobione z wysokości zdjęcie wnętrza biblioteki ECS - widać siedem długich rzędów krzeseł, na których siedzi publiczność - około 150 osób
Ważne tematy, znane nazwiska na #TourdeKonstytucja - to sprawiło, że we wtorek, 7 lutego, biblioteka ECS była wypełniona publicznością
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Podkreślił, że to szczególny przystanek na „konstytucyjnej” trasie, otwierający nowy, 2023 rok, w którym odbędą się wybory parlamentarne.

- Przed nami sprawdzian naszej obywatelskości, sprawdzian tego, na ile my, mając historię za plecami, potrafimy wyciągnąć wnioski, potrafimy wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie, żeby wypełnić zadanie, które jest przed nami. Tour de Konstytucja w tym roku jedzie z hasłem „Głosuję na Polskę” i z uśmiechem, bo zależy nam na tym, żeby zbudować Polskę nie posępną, nie tragiczną, nie czarną czy przestraszoną, tylko uśmiechniętą, z wizją przyszłości, z nadzieją, z możliwościami, przede wszystkim dla młodego pokolenia.

Wskazując na trzymaną w ręce Konstytucję, przypomniał: - To są nasze obywatelskie prawa, nasze, nie polityków. To są nasze obywatelskie prawa i obowiązki. Weźcie egzemplarz ze sobą i zacznijmy ze sobą rozmawiać, bo nikt za nas nie odbuduje społeczeństwa obywatelskiego i nie zakopie tych rowów między obywatelami, jeżeli my sami tego nie zrobimy - zauważył Robert Hojda. I dodał: - Przeczytam słowa, które myślę, że szczególnie tutaj, w Europejskim Centrum Solidarności, mają szczególne brzmienie - słowa człowieka, który swoje życie poświęcił dla Polski, dla wolności, dla przyszłości każdego Polaka: nigdy nie jest tak, że nie mamy żadnego wpływu. Nawet, jak czuję się bezradny czy bezsilny, to nic nigdy nie usprawiedliwia tego, żebym nic nie robił - Henryk Wujec.

pięcioro osób na krzesłach, w tle na ściance napis tour do konstytucja
Od lewej: adwokatka Kinga Dagmara Siadlak (wiceprezeska Fundacji KORD i prezeska Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris), dr Hanna Machińska (zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2017-2022), sędzia Igor Tuleya (reprezentant Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia), Danuta Przywara (przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w latach 2008-2021), i aktor Andrzej Chyra
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

„A mury runą”

Pierwszym gościem wieczoru była dr Hanna Machińska, która wygłosiła wykład zatytułowany „A mury runą”, dotyczący łamania praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej, prezentowany po wielu perturbacjach w Uniwersytecie Warszawskim 17 stycznia.

- Teraz jest taki czas, kiedy powinniśmy mówić o murach. Wiecie najlepiej, jak burzyć te mury - to przecież w Gdańsku zdarzył się cud, który potem my przyjęliśmy w różnych miastach w Polsce i pokazaliśmy światu, do czego jesteśmy zdolni - zaapelowała dr Hanna Machińska.

Dodała, że mury, które „dzielą, tworzą wrogość i utrudnienia w dostępie do drugiego człowieka, które pokazują, że nie chcemy obcych, to nie tylko fizyczna budowa, bo te najbardziej nieprzeniknione mury mają postać człowieka”. Podczas swojego wykładu podzieliła się doświadczeniami w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, wskazując na właśnie tego rodzaju w różnych, znanych m.in. z mediów i relacji aktywistów społecznych momentach. 

Jak prawa człowieka w Polsce są naruszane

Po wykładzie odbyła się dyskusja, w której udział wzięli: Andrzej Chyra - aktor filmowy i teatralny, Danuta Przywara - przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w latach 2008-2021, sędzia Igor Tuleya - reprezentant Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i laureat Medalu Wolności Słowa, oraz prelegentka dr Hanna Machińska - zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2017-2022. Dyskusję poprowadziła adwokatka Kinga Dagmara Siadlak, wiceprezeska Fundacji KORD i prezeska Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris.

Jednym z wiodących tematów były standardy przestrzegania praw człowieka w Polsce. Kinga Dagmara Siadlak wskazała, że lista przykładów naruszeń praw człowieka w Polsce jest bardzo duża, łamane są m.in.: prawa kobiet, dzieci, młodzieży, osób z niepełnosprawnościami - zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi, nosicieli wirusa HIV, mniejszości - narodowych, seksualnych, religijnych, a także uchodźców i wielu innych grup społecznych.

- Łamane są takie podstawowe prawa, jak dostęp do informacji publicznej, do edukacji, do pracy, do pomocy społecznej, z zakresu prawa pracy i świadczeń zdrowotnych. Zdarzają się bezprawne zatrzymania w aresztach, zdarzają się pobicia nawet ze skutkiem śmiertelnym. Jest to ogromna skala naruszeń - mówiła zaniepokojona moderatorka.

- Zmiany, które się proponuje w kodeksie karnym, i te zmiany, które dokonały się już w kodeksie karnym wykonawczym, czy w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich, mają wyłącznie charakter represyjny, i trudno tutaj mówić o celu resocjalizacyjnym. Owszem kara powinna być karą, ale powinna służyć jakimś celom, i pomimo tego, że mamy sprawcę czy skazanego, nie powinniśmy zapominać, że on jest człowiekiem i tak go powinniśmy przede wszystkim traktować - zgodził się Igor Tuleya. 

Obejrzyj całą dyskusję:

Środa, 8 lutego, godz. 10:00, online www.gdansk.pl

W ramach Gdańskich Lekcji Obywatelskich w środę, 8 lutego, odbędzie się ponadto panel Tour de Konstytucja: „Jakiej Polski chcesz?”. W spotkaniu, które rozpocznie się o godzinie 10:00, wezmą udział uczniowie i nauczyciele gdańskich szkół. Poprowadzi je Kinga Dagmara Siadlak, a udział w nim wezmą Igor Tuleja, dr Hanna Machińska, Danuta Przywara, Piotr Jacoń i Andrzej Chyra. Zaplanowano także quiz tematyczny, zatytułowany „Czy znasz Konstytucję?”.

Spotkanie jest zamknięte dla publiczności, ale można śledzić transmisję online na portalu gdansk.pl.

W drugiej części spotkania zaplanowano pracę w grupach i warsztaty dla uczniów wraz z gośćmi Tour de Konstytucja. Tematami warsztatów będzie praworządność, temat uchodźców i polityki otwartych drzwi, klimat i prawo obywatela do czystego środowiska i różnorodne społeczeństwo.

Tour de Konstytucja PL jest w trasie od 2021 roku. Organizatorami spotkania są Tour de Konstytucja PL, Europejskie Centrum Solidarności i Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych KORD.

TV

Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif Spring 2023