• Start
  • Wiadomości
  • „To tu to dom” – przedstawienie sensoryczne Teatru Miniatura dla dzieci od 1 roku życia, premiera w sobotę

„To tu to dom” – przedstawienie sensoryczne Teatru Miniatura dla dzieci od 1 roku życia, premiera w sobotę

Z inicjatywy aktora Jakuba Ehrlicha w Miejskim Teatrze Miniaturze powstaje spektakl sensoryczny dla dzieci od 1 roku życia. Podczas przedstawienia artyści opowiedzą prostą historię i zbudują z dziećmi dom pełen wrażeń dla wszystkich zmysłów. Premiera „To tu to dom” w ramach “Sceny Najnajów” odbędzie się w sobotę, 25 września.
( 22.09.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie ze spektaklu „To tu to dom” Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, na dalszym planie Jakub Ehrlich - pomysłodawca i reżyser przedstawienia; z przodu Piotr Srebrowski
Zdjęcie ze spektaklu „To tu to dom” Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, na dalszym planie Jakub Ehrlich - pomysłodawca i reżyser przedstawienia; z przodu Piotr Srebrowski
Fot. mat. Teatr Miniatura

 

Scena Najnajów to spektakle dla najmłodszych widzów teatralnych od 1 roku życia i bliskich im dorosłych. Pierwsza od dwóch lat premiera z tego nurtu to przedstawienie inspirowane założeniami integracji sensorycznej. Autorką metody jest amerykańska terapeutka Jean Ayres, która zauważyła, że aby dziecko dobrze funkcjonowało, ważne jest dobre funkcjonowanie każdego zmysłu: wzroku, słuchu, węchu, ale też dotyku, czucia ciała i równowagi. Sensoryka to przekładanie informacji czerpanych ze zmysłów na działanie. Nie wszystkie dzieci mają od początku rozwinięte wszystkie zmysły i czasem warto im pomóc. Temu właśnie służy integracja sensoryczna.

Artyści tworzący „To tu to dom” – aktorzy Jakub Ehrlich i Edyta Janusz-Ehrlich – opowiadają maluchom prostą historię, ale jednocześnie zapraszają do teatralnego świata, który mogą odkrywać same. Razem z dziećmi budują dom pełen wrażeń dla wszystkich zmysłów. W ten sposób teatr staje się bezpośrednim doświadczeniem, gdzie zaangażowane są nie tylko zmysły wzroku i słuchu, ale także dotyku, węchu, poczucia ciała. Może też być przydatnym narzędziem w rozwoju małych widzów.

Muzykę do spektaklu skomponowała Jowita Cieślikiewicz, pianistka i kompozytorka, założycielka zespołu Oczi Cziorne, autorka muzyki filmowej i teatralnej, która z Miniaturą współpracuje regularnie od 2015 roku.

Bilety na spektakl w cenie 30 zł normalny - 27 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie internetowej Teatru lub przez serwis Interticket oraz w kasie Teatru Miniatura, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku Wrzeszczu. Informacje można też zdobyć pod numerem: 58 341 94 83, 601 628 377, bilety@teatrminiatura.pl

Kolejne pokazy na żywo:

 

  • 25 września (sobota), PREMIERA, godz. 18
  • 26 września (niedziela), godz. 10.00,
  • 1 października (piątek), godz. 17.00,
  • 2 października (sobota), godz. 10.00,
  • 3 października (niedziela), godz. 10.00,
  • 16 października (sobota), godz. 10.00,
  • 17 października (niedziela), godz. 10.00

 

 

O artystach

Jakub Ehrlich | reżyseria

W 2005 roku ukończył Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku. Z Teatrem Miniatura związany od 2006 roku. Do jego najważniejszych ról należą: Romeo w „Romeo i Julii” w reż. M. Ehrlicha, Andres w „Poobiednich igraszkach” w reż. J. Gierczaka, Brimir w „Błękitnej planecie” w reżyserii E. Johannessona, Stanisław Zrałek w „Taśmach gdańskich” w reż. W. Zrałka-Kossakowskiego, Rotgier de Löwe w „Krzyżakach” w reż. J. Roszkowskiego. Występuje również w serialach telewizyjnych („Na Wspólnej”, „Na dobre i złe”, „Sąsiedzi”) i filmach („Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, „Job, czyli ostatnia szara komórka”). Zajmuje się też reżyserią, ma na swoim koncie siedem realizacji, w tym m.in. „Mamy problem” Sz. Jachimka, „Na pełnym morzu” S. Mrożka, „Prorok Ilja” T. Słobodzianka.

 

Edyta Janusz-Ehrlich | reżyseria, scenografia

W 2007 roku ukończyła Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Z Teatrem Miniatura związana jest od 2006 roku. Stworzyła tu wiele znakomitych ról, m.in. Danusi/Jagienki w spektaklu „Krzyżacy” w reż. J. Roszkowskiego, za którą dostała wyróżnienie aktorskie podczas 28. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu w maju 2017 roku czy rolę Wróżki w „Pinokiu” w reż. P. Szkotaka, za którą otrzymała Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska w 2020 roku. Inne ważne role to: Kasieńka w „Kasieńce” w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, Hulda w „Błękitnej planecie” w reż. E. Johannessona, Julia w „Romeo i Julii” w reż. M. Ehrlicha, Mordena w „Dzikich łabędziach” w reż. K. Jakóbczyk. W 2013 roku w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich zrealizowała bardzo dobrze przyjęty autorski spektakl muzyczny „Karakonia. Pieśni według Schulza”. Spektakl „Monologi waginy”, który współtworzyła w czasie studiów lalkarskich, otrzymał pierwszą nagrodę w dziedzinie teatru Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych Zdarzenia w Tczewie. Poza aktorstwem jej drugą pasją jest śpiewanie. W 2020 roku wystąpiła w nowej roli – jako reżyserka minispektakli na podstawie współczesnej literatury dla dzieci w ramach cyklu online E-mocje wspomagającego rozwój emocjonalny dzieci przy wykorzystaniu teatru i literatury.

 

Jowita Cieślikiewicz | muzyka

Pianistka i kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Swoją działalność muzyczną rozpoczęła współpracując z zespołami Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej: Bóm Wakacje w Rzymie, Miriam, a przede wszystkim Oczi Cziorne, którego jest założycielką, pianistką i kompozytorką. W swoim dorobku ma muzykę do filmów reżysera Dariusza Gajewskiego „Nie bój, nie bój”, „Utwór na chłopca i lampę”, do filmów Stowarzyszenia Ekspresji Twórczej, a także do przedstawienia dla dzieci „Guliwer” w reż. Małgorzaty Polczyk i „Magiczne święta Malwiny” w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego. Najwięcej satysfakcji przynosi jej współpraca przy realizacji nagrań studyjnych (Oczi Cziorne - „Oczi Cziorne“, „Nr 1“, „AOEIUX“; koncert Łódź Kaliska; Mikołaj Trzaska - „Cześć, cześć, cześć“; Olo Walicki – muzyka teatralna „Trauma Theater“). Przez lata aktywnie zajmowała się działalnością koncertową, zagrała wiele większych i mniejszych koncertów m.in. w Studiu Radiowej Trójki, Studiu Radia Gdańsk, na Gali Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, krakowskim festiwalu Kobieca Transsmisja, festiwalu Ladies in Jazz w Fellbach, Festiwalu Piosenki w Opolu, festiwalu „Mia100Kobiet“ oraz Festiwalu Muzyki Żeńskiej w Kijowie, gdzie otrzymała wraz z zespołem I nagrodę. Współpracowała z wieloma muzykami, m.in. Joanną Charchan, Izes, Michałem Gosem, Wojtkiem Mazolewskim, Mikołajem Trzaską, Olo Olgierdem Walickim, Antonim Ziutem Gralakiem, Piotrem Pawlakiem, Tomaszem Gwińcińskim, Tomaszem Sowińskim, Irkiem Wojtczakiem, zespołami: Łoskot, IZES, Czerwie, Garden Party, Bóm Wakacje w Rzymie, 100 Filmów oraz krakowskim poetą Marcinem Świetlickim. Jesienią 2015 roku rozpoczęła współpracę z Teatrem Miniatura realizując nagranie muzyki do słuchowiska Agnieszki Taborskiej „Ktoś stuka za ścianą”, a także uczestnicząc jako pianistka w improwizowanym spektaklu dla dzieci „Improlala”.

plakat opisywanego w artykule spektaklu

 

oprac. IB