• Start
  • Wiadomości
  • Daj się zainspirować. Te balkony i przedogródki są najpiękniejsze [WYNIKI KONKURSU]

Daj się zainspirować. Te balkony i przedogródki są najpiękniejsze [WYNIKI KONKURSU]

Takich przydomowych oaz zieleni można tylko pozazdrościć gdańszczankom i gdańszczanom, którzy zwyciężyli w II edycji konkursu na “Najpiękniejszy Gdański Balkon i Przyogródek” organizowanego przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Publikujemy zdjęcia wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych realizacji.
( 06.10.2017 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wręczenie nagród domowym gdańskim ogrodnikom odbyło się 6 października w Urzędzie Miejskim w Gdańsku

Komisja konkursowa nie miało łatwego zadania, aż 42 pasjonujących się przydomową uprawą roślin mieszkańców Gdańska nadesłało swoje zgłoszenia do rywalizacji o tytuły “najpiękniejszego balkonu” oraz najpiękniejszego przyogródka w naszym mieście. W kategorii balkonowej było 25 zgłoszeń, w kategorii przedogródek - 17. Przy okazji wyjaśniamy, że “przedogródek” to teren zielony zagospodarowany przez osoby mieszkające na parterze budynku wielorodzinnego.

Żeby wziąć udział w konkursie, mieszkańcy musieli przesłać od dwóch do pięciu zdjęć swoich realizacji, w tym także ujęcia z perspektywy ulicy.

Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 6 października w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Nagrody finansowe (w obu kategoriach były to kwoty brutto: I miejsce – 1000 zł; II miejsce – 500 zł; III miejsce – 300 zł. brutto) i upominki wręczył laureatom Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

- Ideą konkursu jest inspirowanie mieszkańców Gdańska do upiększania swojego najbliższego otoczenia. Nagradzamy i wyróżniamy osoby, które dbając o swoje balkony

i przedogródki tworzą wizytówkę nie tylko dla samych siebie, ale również najbliższej przestrzeni miejskiej, która jest dobrem nas wszystkich - powiedział Piotr Grzelak.

Laureaci II edycji konkursu. Wyniki podajemy wraz z uzasadnieniem werdyktu komisji konkursowej.

Kategoria „Najpiękniejszy gdański balkon 2017 roku”

  • I miejsce - Krystyna Redłowska. Efektowna aranżacja niewielkiej przestrzeni wymaga pomysłowości. Aranżacja balkonu Krystyny Redłowskiej to piękna kompozycja roślin i duże wyczucie w zestawieniu elementów dekoracyjnych: balkon z jednej strony jest kameralnym zielonym miejscem, z którego korzystają właściciele, a jednocześnie zachwyca kompozycją zieleni, którą mogą podziwiać przechodnie. Efektowny „ogród w pigułce”.

Aranżacja balkonu Krystyny Redłowskiej (I miejsce w kat. Balkon) to piękna kompozycja roślin i duże wyczucie w zestawieniu elementów dekoracyjnych

  • II miejsce - Anna Jakubowska. Różnorodność, bujność i estetyka kompozycji. Świetne powiązanie kolorystyczne. Widać tu nakład pracy i wspaniałą „rękę do zieleni”.

  • III miejsce - Grzegorz Nowicki. Pomysłowość aranżacji, różnorodność roślin i pozostałych elementów, dają ciekawy i spójny efekt końcowy. Autor zadbał o detal, balkon wyróżnia się na tle elewacji budynku.

  • Wyróżnienie - Mirosław Pryliński. Komisja doceniła pomysłowość aranżacji, bujność roślin oraz spójność kompozycji. Balkon aż „kipi” zielenią.

Kategoria „Najpiękniejszy gdański przedogródek 2017 roku”


  • I miejsce - Oskar Wiszniewski. Elegancja kompozycji, estetyka i pięknie utrzymana zieleń. Spójna aranżacja, która harmonijnie dopełnia otoczenie budynku.

Przedogródek nr 1 w Gdańsku Oskara Wiszniewskiego, aż się chce tam być...

  • II miejsce - Mirosława Dudek. Kontrast między kwitnącą i bujną zielenią przedogródka na tle szarej elewacji, pokazuje jak wielkie znaczenie mogą mieć przedogródki. Wspaniałe i bujnie kwitnące róże, które mogą podziwiać przechodnie, jednocześnie zapewniają kameralność właścicielom.

  • III miejsce - Iwona Kropidłowska-Glink. Pomysłowość, bujność i pięknie utrzymana zieleń. Widać tu zaangażowanie i ogrodniczą pasję.

Skład komisji konkursowej:

- Joanna Paniec, Ogrodnik Miejska (Gdański Zarząd Dróg i Zieleni),

- Ewelina Latoszewska, kierownik działu utrzymania zieleni GZDiZ,

- Jadwiga Chys, dyrektor Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku,

- Magdalena Olek, radna Miasta Gdańska (pracuje m.in w Komisji Zrównoważonego Rozwoju RMG)

- Adam Nieroda, radny Miasta Gdańska (również z Komisji Zrównoważonego Rozwoju RMG).

Przy okazji rozstrzygnięcia konkursu zachęcamy do korzystania z opublikowanego na stronie internetowej GZDiZ poradnika: „Najpiękniejszy Gdański Balkon, czyli garść inspiracji i krótki poradnik o tym, jak zaplanować efektowną aranżację”.