Gdańsk wśród najlepszych w Europie

Gdańsk zajął 3. miejsce w kategorii średnich miast przyjaznych biznesowi i 6. w klasyfikacji ogólnej miast średniej wielkości, według liczącego się na świecie rankingu European Cities & Regions of the Future 2025. Wyniki ogłoszono we wtorek, 11 marca, na Światowych Targach Inwestycyjnych MIPIM, w francuskim Cannes. Wśród uczestników tego wydarzenia jest reprezentacja pomorskich samorządów. Dzięki działaniom Miasta w niedługiej perspektywie Gdańsk Południe dużo zyska i stanie się dzielnicą wygodniejszą do życia.
11.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa około 20 osób pozuje do zdjęcia
Mocna polska i pomorska reprezentacja samorządowa na targach w Cannes ma powody do satysfakcji. Nz. w środkowej części: prezydent Aleksandra Dulkiewicz, zaraz za nią Piotr Grzelak, zastępca prezydenta. Obok Piotra Grzelaka, na lewo, stoi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. W tylnym rzędzie, drugi od lewej, jest marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk
fot. Fb prezydent Aleksandry Dulkiewicz

Wizytówka dla inwestorów

Ranking European Cities & Regions of the Future 2025 opracowany został przez fDi Intelligence - opiniotwórczy magazyn, który należy do brytyjskiego dziennika „The Financial Times”. Łącznie względniono w nim kilkaset miast, które podzielono na pięć kategorii - zależnie od liczby mieszkańców. Osobno oceniono także ponad sto małych, dużych i średnich regionów europejskich. O ostatecznym miejscu w rankingu decydowała suma punktów uzyskanych w pięciu podkategoriach: potencjał gospodarczy, przyjazność dla biznesu, łączność, kapitał ludzki i najlepsze miejsce do życia oraz opłacalność inwestycji.

W klasyfikacji miast średniej wielkości (od 200 do 750 tys. mieszkańców), do których należy Gdańsk, pierwsza dziesiątka wygląda następująco:

  1. Wrocław
  2. Zurych 
  3. Wilno
  4. Edynburg
  5. Belfast
  6. Gdańsk
  7. Bratysława
  8. Bristol
  9. Tallin
  10. Eindhoven

W jednej z najważniejszych dla inwestorów podkategorii (średnie miasta przyjazne biznesowi) Gdańsk zajął 3. miejsce.

Pomorze jako region zajęło 3. miejsce w podkategorii strategii przyciągania inwestorów zagranicznych.

Furorę wśród średnich miast zrobił Wrocław, który nie tylko okazał się liderem klasyfikacji ogólnej, ale też zwyciężył w dwóch podkategoriach (przyjazność dla biznesu, kapitał ludzki i najlepsze miejsce do życia).  

W klasyfikacji największych miast miejsce trzecie - po Londynie i Dublinie - zajęła Warszawa.

Trzy osoby stoją podczas prezentacji, za nimi jest ekran z wyświetlaną prezentacją. Kobieta stoi pośrodku, mężczyźni po jej obu stronach
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Piotr Grzelak i architekt miasta, prof. Piotr Lorens, prezentują na targach w Cannes plany inwestycji dla Gdańska Południe
fot. Fb prezydent Aleksandry Dulkiewicz

CNN: Gdańsk wśród najlepszych miejsc na świecie do odwiedzenia w 2025

Do Cannes z całego świata

Jest to już 34. edycja MIPIM w Cannes, w tym roku targi trwają od 11 do 14 marca. Przyjechało na nie 20 tysięcy uczestników z 90 krajów świata. W Europie, pod względem rozmachu, z MIPIM może się równać jedynie Real Expo w Monachium, tradycyjnie organizowane w październiku. Oba wydarzenia przyciągają osobistości życia publicznego i gospodarczego, m.in. szefów największych w świecie funduszy inwestycyjnych, deweloperów handlowych, biurowych, mieszkaniowych i hotelowych, firmy budujące parki logistyczne. Wśród najważniejszych tegorocznych gości MIPIM są burmistrz Londynu Sadiq Khan i Mario Draghi, ekonomista, były premier Włoch i prezes Europejskiego Banku Centralnego. 

Na uczestników czeka ponad 300 stanowisk z ofertami. Jedno z nich należy do Trójmiasta i innych samorządów Pomorza, które na MIPIM tradycyjnie występują pod wspólną marką Invest In Pomerania. W tym roku do Cannes pojechali przedstawiciele Gdańska, Gdyni, Rumi, gminy i miasta Pruszcz Gdański, a także szefowie podmiotów gospodarczych. Gdańsk reprezentują m.in. prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Piotr Grzelak - zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki, architekt miasta prof. Piotr Lorens. W delegacji uczestniczy również Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Inwestycje dla Gdańska Południa

Gdańsk w tym roku w Cannes promuje rozwój infrastruktury komunikacyjnej, w związku z budową PKM Południe. Drugim istotnym wątkiem jest prezentacja rozwiązań urbanistycznych dla południowych dzielnic Gdańska. Jest wyraźne zainteresowanie potencjalnych inwestorów. Podobnie w Cannes było rok temu, gdy Gdańsk przedstawił projekt PPP dla Nowego Portu - zgłosiło się kilku wiarygodnych partnerów do postępowania, które wkrótce będzie finalizowane. 

Jak będzie wyglądać Centrum Południe? Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję

Jezioro i terenu zielone na pierwszym planie. Dalej, aż po horyzont, są osiedla mieszkaniowe
Gdańsk Południe posiada liczne atuty, związane z ukształtowaniem terenu i potencjałem ludnościowym. Inwestycje, które przyjdą tutaj w najbliższych latach, w istotny sposób podniosą atrakcyjność tego obszaru
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępca Piotr Grzelak nagrali w Cannes krótki filmik o planach dla Centrum Południe, który opublikowali w mediach społecznościowych:

- Kolejny projekt partnerstwa publiczno-prywatnego, który będzie realizowany w mieście Gdańsk - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Przypomnę, że w trakcie jest Nowy Port. A przygotowujemy się właśnie do kolejnego projektu, który wcześniej wypracowaliśmy wraz z mieszkańcami. Dyskutowaliśmy, jak to centrum ma wyglądać, i dzisiaj będziemy starali się wybrać partnera, który zrealizuje i cele publiczne…

- Park Południowy będzie, basen, lodowisko, ale oczywiście także mieszkania - podkreśla prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

- Ale też usługi. To jest bardzo ważne, że Gdańsk Południe, czy dzielnice Gdańska Południe, potrzebują usług takich jak fryzjer, czy kawiarnia, czy restauracja, i w tym projekcie też to się znajdzie. Zamierzamy na koniec tego roku, już oficjalnie, ogłosić to partnerstwo - dodaje Piotr Grzelak. 

- Trzymajcie za nas kciuki, tak po prostu! - kończy nagranie prezydent Dulkiewicz.

TV

Zamiatarki ruszyły w miasto