• Start
 • Wiadomości
 • Szymon Gumkowski zwycięzcą 60. edycji Biegu Westerplatte. Najszybszą kobietą - Sviatlana Sanko

Szymon Gumkowski zwycięzcą 60. edycji Biegu Westerplatte. Najszybszą kobietą - Sviatlana Sanko

Bieg Westerplatte to jeden z najstarszych biegów ulicznych w Polsce. W niedzielę, 18 września 2022 r., jubileuszową edycję Biegu - upamiętniającego 83 rocznicę Obrony Polskiego Wybrzeża we wrześniu 1939 r. - wygrał Szymon Gumkowski. Pierwszą kobietą na mecie była Sviatlana Sanko. Medale zawodnikom wręczali wiceprezydent Gdańska Piotr Kryszewski oraz dyrektor GOS, Leszek Paszkowski. 
( 18.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Szymon Gumkowski linię mety przy historycznej hali BHP, tuż obok Europejskiego Centrum Solidarności, minął z czasem 31:15
Zwycięzca Biegu Westerplatte - Szymon Gumkowski, linię mety usytuowaną przy historycznej hali BHP, nieopodal Europejskiego Centrum Solidarności, minął z czasem 31:15
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Lechia - Jagiellonia Białystok 2:2. Nadal czerwona latarnia, ale są dwie dobre wiadomości

Organizowane przez Gdański Ośrodek Sportu wydarzenie ma szczególne znaczenie dla gdańszczan, ponieważ Bieg Westerplatte to nie tylko promocja zdrowego trybu życia, popularyzacja biegania czy promocja Gdańska w świecie. Bieg upamiętnia ważny dla Polski historyczny moment, a jego trasa odtwarza w sposób symboliczny drogę od wojny do wolności - dziesięciokilometrowy odcinek rozpoczyna się bowiem na Westerplatte, a kończy w pobliżu Europejskiego Centrum Solidarności.

Pogoda dopisała

Mimo wcześniejszych prognoz, pogoda w niedzielę była dobra i oszczędziła zawodniczkom i zawodnikom opadów deszczu. Warunki do biegania mieli optymalne. 

Zawodnicy wystartowali o godz. 10:10. Metę ustawiono na Westerplatte, tradycyjnie u stóp pomnika upamiętniającego polskich obrońców Wybrzeża z września 1939 roku. 

- Po starcie na czoło wysunęła się czteroosobowa grupa - relacjonuje przebieg biegu Grzegorz Pawelec, rzecznik Gdańskiego Ośrodka Sportu, organizatora wydarzenia. - Wśród liderów znalazł się m.in. Grzegorz Kujawski, który w ubiegłym roku był tutaj drugi. Grupa mocno pracowała, ale około piątego kilometra dwóch jej członków postanowiło zaatakować. Ucieczka okazała się udana i teraz połowie wcześniejszej stawki przewodził Krzysztof Żygenda, a razem z nim podążał Szymon Gumkowski. Co jakiś czas boczne podmuchy wiatru trochę dawały się we znaki liderom. Im bliżej finiszu, tym kolejne pokłady siły odnajdywał w sobie Szymon Gumkowski i linię mety przy historycznej hali BHP, tuż obok Europejskiego Centrum Solidarności minął z czasem 31:15. Drugi był Krzysztof Żygenda z Gdyni z wynikiem 31:31. Miejsce na podium uzupełnił jeszcze Patryk Stypułkowski z Konuszek z rezultatem 32:01.

Szymon Gumkowski: “Czas w okolicach mojej życiówki”

- Wczoraj zastosowałem nową taktykę motywacji - zdradził już po rywalizacji Szymon Gumkowski. - Uważam się za mistrza treningu, ale bardzo boję się tego bólu. Dziś pod numerem startowym mam list napisany przez samego siebie, w którym napisałem, żeby ten ból mi sprawiał przyjemność, żeby się nim cieszyć i właśnie tego doświadczyłem dziś na tych ostatnich metrach. Osiągnięty dziś czas jest w okolicach mojej życiówki. Bardzo się cieszę, że mogłem biec dziś z Krzyśkiem [Żygendą – od red.], który był drugi. To jest mój przyjaciel, trenujemy razem od zawsze. Zaczęliśmy uciekać gdzieś na piątym kilometrze. Zmienialiśmy się na prowadzeniu, wspieraliśmy się, motywowałem go „chodź, biegniemy, jeszcze, jeszcze szybciej”, ale czegoś mu dziś zabrakło, bo to zazwyczaj on wygrywa. Dziś ja byłem lepszy – podsumował swój start zwycięzca biegu. 

Szymon Gumkowski to jeden z wielu zawodników mających na koncie wiele startów w Biegu Westerplatte.

- Pięć lat temu pobiegłem tutaj swój pierwszy dystans 10 kilometrów. Miałem czas 41 minut, zająłem któreś tam setne miejsce. Dzisiaj zwyciężyłem z czasem o 10 minut lepszym. Tak że, warto trenować, warto walczyć i wierzyć w siebie! – dodał tryumfator.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia

 

Kobieca siła - Sviatlana Sanko

W biegu głównym kobiet zwyciężyła Sviatlana Sanko z Grudziądza z czasem 37:42. Drugie miejsce wywalczyła Anna Śleszycka z Gdańska z wynikiem 38:08 a trzecia była Marta Łosin z Gdyni z czasem 38:21.

Jako pierwsza kobieta, linię mety przekroczyła Sviatlana Sanko z Grudziądza. Jej czas to 37:42 minut
Pierwszą kobietą, która w niedzielę przekroczyła linię mety była Sviatlana Sanko z Grudziądza. Jej czas to 37:42 minut
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- Spodziewałam się, że mogę tutaj być pierwsza - relacjonowała na mecie Sviatlana Sanko. - Pierwszy raz biegłam w Gdańsku, trasa bardzo malownicza, po prostu super. Pogoda idealna, nie było wiatru, temperatura super do biegania. Nie wiedziałam, na co stać inne kobiety, ale walka trwała mniej więcej do piątego kilometra. Cztery kobiety biegły razem, ale potem poszło już „z górki”. Jeśli będzie okazja, będę jeszcze chciała tutaj jeszcze kiedyś wystartować, bo z mężem [mąż zakończył bieg na 7 miejscu w kategorii Open – dop. red.] mieszkamy niedaleko, w Grudziądzu.

Ilu zawodników wystartowało w Biegu Westerplatte 2022?

W tym roku regulamin dopuszczał do udziału w biegu maksymalną liczbę 3900 osób. Lista startowa obejmowała ostatecznie ponad 3000 uczestników.

- Czy może być piękniejszy dowód potwierdzający wyjątkowość Biegu Westerplatte, niż tysiące uczestników meldujących się na mecie jego 60. edycji? Impreza, która już przez tyle lat nieprzerwanie odbywa się w Gdańsku nawiązuje do historii, ale też sami uczestnicy tworzą ją każdego roku - mówi Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Wyniki zawodników

 1. Szymon Gumkowski (Gdańsk, Biegankowe szyderstwo) - 31.15
 2. Krzysztof Żygenda (Gdynia, GKS Żukowo / Adidas Runners TriCity) - 31.31
 3. Patryk Stypułkowski (Konuszki, 7 Batalion Kawalerii Powietrznej) - 32.01
 4. Grzegorz Kujawski (Leśniewo, Forma Jak Wino) - 32.10
 5. Kacper Arendt (Grudziądz, GKS Olimpia Grudziądz) - 33.39
 6. Michał Czapiński (Reda, Lion Brokers - Bike U Up) - 33.58
 7. Aliaksandr Sanko (Grudziądz) - 34.17
 8. Mateusz Zakrzewski (Gdańsk) - 34.18
 9. Krzysztof Zieliński (Gdynia, Talexiaki) - 34.30
 10. Bartosz Rusoń (Rumia, Talexiaki) - 34.31

Najszybsze panie:
54. Swiatłana Sanko (Grudziądz) - 37.42
63. Anna Śleszycka (Gdańsk, RKS Łódź) - 38.08
69. Marta Łosin (Gdynia, Biegun OCR Team) - 38.21