• Start
  • Wiadomości
  • Sztuczna Inteligencja? Także z Gdańska - Intel otworzył nowe centrum

Sztuczna Inteligencja? Także z Gdańska - Intel otworzył nowe centrum

Intel Compiler Center of Excellence, czyli centrum kompetencyjne w dziedzinie tworzenia kompilatorów 30 marca zainaugurowało swoją działalność w oddziale korporacji w Gdańsku. Praca inżynierów z centrum przyczyni się do rozwoju m.in. takich technologii jak Sztuczna Inteligencja. Ma być większe niż jedyne dotąd tego typu centrum firmy w Stanach Zjednoczonych.
30.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Od lewej: Bill Savage (wiceprezes Intela), Denis Makoshenko (szef Complier Center of Excellence w Gdańsku), Bo Devries (odpowiada za relacje firmy z uczelniami) oraz Rafał Biegacz z gdańskiego oddziału Intela

Oddział firmy Intel w Gdańsku to drugie co do wielkości centrum badawczo-rozwojowe (R&D Center) tej globalnej korporacji w Unii Europejskiej (większe jest tylko w Monachium). Obecnie pracuje tu 1800 osób. 75 proc. gdańskiej załogi stanowią inżynierowie programiści. Najliczniejsza grupa - 700 programistów - zajmuje się projektami związanymi z rozwojem serwerów najnowszej generacji (w tym serwery Big Data). Pozostali pracują m.in.: nad oprogramowaniem dla kart graficznych (do komputerów i samochodów), nad technologiami sieciowymi i związanymi z rozpoznawaniem mowy i biometrią, nad rozwojem chmur obliczeniowych oraz technologii sieciowych (dla samochodów autonomicznych i sieci mobilnych następnej generacji - 5G).

Teraz w gdańskiej siedzibie Intela powołano nowy zespół - Compiler Center of Excellence, czyli centrum kompetencyjne w dziedzinie tworzenia kompilatorów.

Kompilatory to rodzaj oprogramowania używany przez programistów po to, by wytwarzać aplikacje, albo systemy operacyjne. Zastosowanie ich pozwala też skuteczniej działać istniejącemu już oprogramowaniu. Kompilatory stosowane są przy tworzeniu różnego rodzaju zaawansowanego oprogramowania wykorzystywanego m.in. w technologii Sztucznej Inteligencji, telefonii komórkowej, w procesorach do komputerów osobistych, w rozwoju technologii dla samochodów autonomicznych (inteligentnych) i w modemach.

- W każdej dziedzinie pracy Intela kompilatory odgrywają kluczową rolę - podkreślił Bill Savage, wiceprezes firmy Intel obecny na inauguracji centrum w Gdańsku. - Grupa zajmująca się kompilatorami tworzy obecnie bardzo silny zespół w Stanach Zjednoczonych. Pracują w niej najbardziej doświadczeni i najlepiej wykształceni ludzie, wielu ma doktoraty z informatyki. Kolejny silny zespół w tej wysoce zaawansowanej technologii tworzymy właśnie w Gdańsku.

Bill Savage wiceprezes firmy Intel podczas inauguracji nowego centrum kompetencyjnego firmy (Complier Center of Excellence) w Gdańsku

Bill Savage nie chciał zdradzić jakie są plany korporacji odnośnie liczby osób zatrudnionych w nowym centrum. Odpowiedział lakonicznie, że będzie ono większe niż w Stanach Zjednoczonych.

- Zdecydowaliśmy się na Gdańsk, bo są tu utalentowani inżynierowie, ale chcielibyśmy przyciągnąć do tego oddziału także specjalistów od kompilatorów z całej Polski i z krajów Europy Środkowo-Wschodniej - dodał wiceprezes Intela.

- W Gdańsku działa bardzo wiele międzynarodowych firm, ale Intel, który jest z nami już od 18 lat zajmuje szczególną pozycję. Jako marka znana na całym świecie daje ciągły impuls do rozwoju gospodarczego Gdańska i całej metropolii - powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Gdybyśmy nie mieli tutaj inżynierów należących do najlepszych na świecie, Intel by do nas nie przyszedł. To zasługa talentu młodych ludzi, ale także i kadry, która kształci ich na naszych uczelniach. Bardzo się cieszę, że właśnie w naszym mieście powstaje centrum doskonałości Intela. Otwieramy nowy rozdział naszej współpracy. To szansa rozwoju zarówno dla Intela, jak i Gdańska jako centrum nauki i nowych technologii.

Intel zatrudnia obecnie ponad 1800 pracowników w Gdańsku na kampusie przy lotnisku oraz w biurowcu Tryton


W inauguracji centrum udział wzięła także Bo Devries, która odpowiada za relacje korporacji z wyższymi uczelniami w Europie.

- Przy zwiększających się kompetencjach naszego oddziału w Gdańsku, chcemy pełnić jeszcze aktywniejszą niż dotąd rolę w edukacji inżynierów - deklarowała Bo Devries. - Rozwój technologiii jest dziś tak szybki, że uczelnie potrzebują wsparcia ze strony firm IT w kształceniu odpowiednich kadr. Dlatego zapraszam do współpracy dziekanów wydziałów informatycznych uczelni, ale także aktywnych studentów. Zaproponujcie nam, w jaki sposób możemy zbliżyć środowisko akademickie do środowiska firm rozwijających nowe technologie w Polsce.

Rekrutacja pracowników do centrum odbywa się za pośrednictwem strony internetowej Intela. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce słowo “complier”.

Czytaj także

Intel zaprosił młode entuzjastki nowych technologii do Gdańska

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury