• Start
  • Wiadomości
  • Szpital tymczasowy w AmberExpo - jest decyzja ministra, czekamy na sprzęt i personel

Szpital tymczasowy w AmberExpo - jest decyzja ministra, czekamy na sprzęt i personel

Na terenie AmberExpo w Gdańsku ma powstać szpital tymczasowy dedykowany mieszkańcom Pomorza. Rolę szpitala patronackiego dla nowej placówki objęła Spółka COPERNICUS Podmiot Leczniczy. Szpital tymczasowy ma mieć 400 miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Wybudowaniem placówki dla chorych na COVID-19 ma zająć się Grupa Lotos SA. Z wyliczeń spółki COPERNICUS wynika, że szpital potrzebować będzie m.in. 94 lekarzy i 231 pielęgniarek.
16.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
pusta wielka hala wystawiennicza w szerokim planie
Jedna z hal wystawienniczych AmberExpo - wkrótce jedna z sal tymczasowego szpitala dla chorych na covid-19 z Pomorza
Fot. MTG

 

W czwartek, 12 listopada, Minister Zdrowia wydał decyzję dotyczącą utworzenia szpitala tymczasowego na terenie MTG. Ale specjalny zespół, który planuje przekształcenie hal wystawienniczych AmberExpo w szpital, pracuje już od 30 października. Za koordynację działań leczniczych odpowiada Spółka COPERNICUS.

- W momencie, kiedy nie było chętnych wśród szpitali rządowych, podjąłem decyzję, że i to zadanie weźmie na siebie spółka samorządowa. Wciąż robimy wszystko, aby w maksymalny sposób zabezpieczyć zdrowie mieszkańców Pomorza - podkreśla Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego.

- Już wiosną zgłaszaliśmy wojewodzie pomorskiemu Dariuszowi Drelichowi, który jako przedstawiciel rządu w terenie jest przede wszystkim odpowiedzialny za nasze bezpieczeństwo, że jesteśmy gotowi do współpracy dla dobra wspólnego, czego przykładem może być wspólne przygotowanie szpitala, czy działające w różnych miejscach punkty testowania - mówi Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska.


Szpital tymczasowy dedykowany będzie przede wszystkim pacjentom wymagającym tlenoterapii, alle planowane jest też utworzenie w nowej placówce Oddziału Intensywnej Terapii COVID-19 na 20 łóżek.

Wyposażenie szpitala tymczasowego ma być kupione albo przydzielone z rządowej Agencji Rezerw Materiałowych. Za wyposażenie placówki w Amber Expo odpowiada Grupa LOTOS - jedna z siedmiu spółek Skarbu Państwa, które rząd wyznaczył do realizacji takiego zadania. 

- Spółka COPERNICUS opracowała i przekazała przedstawicielom Grupy LOTOS listę potrzeb, które trzeba zrealizować, żeby szpital mógł funkcjonować. Chodzi tu m.in. o sprzęt medyczny: respiratory stacjonarne i transportowe, centrale kardiomonitorów, kardiomonitory, analizator POCT, tomograf komputerowy, pulsoksymetry, pompy infuzyjne, aparat USG, mobilny aparat RTG, defibrylator, pompy objętościowe, ssaki, łóżka dla pacjentów i środki ochrony indywidualnej dla personelu - wylicza marszałek Struk.

Samo wyposażenie szpitala tymczasowego to oczywiście nie wszystko. Kluczowe jest zapewnienie tej placówce personelu. Z wyliczeń COPERNICUSA wynika, że w nowym szpitalu potrzebnych będzie 94 lekarzy, 231 pielęgniarek, 173 opiekunek/ów i 60 osób pozostałego personelu medycznego.

- W tej kwestii oczekujemy adekwatnego wsparcia i zaangażowania ze strony rządu oraz podległych rządowi szpitali, bo tylko władze państwowe mają odpowiednie kompetencje ustawowe, by takie wsparcie zapewnić - zaznacza marszałek Struk.

- Międzynarodowe Targi Gdańskie to instytucja, którą prowadzimy wspólnie z samorządem województwa pomorskiego. W sprawie szpitala spotykamy się niemal każdego dnia, współpracujemy z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem i Grupą LOTOS. Zależy mi na sprawnym otwarciu tej tymczasowej placówki – podsumowuje prezydent Gdańska.

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku