• Start
  • Wiadomości
  • Szpital polowy dla chorych na COVID. Ma być zorganizowany w Gdańsku - ale gdzie?

Szpital polowy dla chorych na COVID. Ma być zorganizowany w Gdańsku - ale gdzie?

Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje szpital polowy - na razie dla 500 pacjentów zakażonych koronawirusem. Decyzją wojewodów, podobne szpitale mają powstać we wszystkich województwach. Wśród doniesień medialnych jako gdańską lokalizację podaje się Stadion Energa Gdańsk, Ergo Arenę i AmberExpo. Sprawdziliśmy, która z nich jest najbardziej prawdopodobna.
( 21.10.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na Pomorzu dla pacjentów z koronawirusem przygotowanych jest 920 łóżek, z czego 436 jest aktualnie zajętych
Jak podaje Pomorski Urząd Wojewódzki, na Pomorzu dla pacjentów z koronawirusem przygotowano 920 łóżek, z czego 436 jest już zajętych
Krzysztof Mystkowski/KFP

 

 

Decyzję o stworzeniu na Stadionie Narodowym tymczasowego szpitala wydał w sobotę 17 października premier Mateusz Morawiecki. Odpowiedzialny za stronę organizacyjną jest Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. W poniedziałek 19 października poinformowano, że w szpitalu polowym znajdzie się 500 łóżek dla pacjentów covidowych, które rozlokowane będą w salach konferencyjnych stadionu. Możliwe, że liczba łóżek zostanie zwiększona do tysiąca.

W rozmowie z portalem Onet.pl rzecznik rządu zapowiedział też, że budowa przynajmniej jednego szpitala tymczasowych planowana jest w każdym województwie. Informację tę potwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. 

 

Czy szpital polowy powstanie w Gdańsku?

Decyzję o budowie szpitala polowego w naszym regionie może wydać wojewoda pomorski. Urzędnicy nie potwierdzają informacji, aby prowadzono rozmowy na ten temat, jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że sygnał do przygotowań już wydano.

Miejscem, które mogłoby zostać wyznaczone w Gdańsku na szpital tymczasowy jest Stadion Energa Gdańsk w Letnicy. W poniedziałek, 19 października, pojawiły się doniesienia medialne sugerujące, że taki szpital może powstać właśnie na terenie stadionu.  

 

W pobliżu Stadionu Energa Gdańsk i AmberExpo do niedawna funkcjonował mobilny punkt wykonywania testów na COVID. W ostatnich dniach został przeniesiony - będzie funkcjonował w okolicy Muzeum II Wojny Światowej
W pobliżu Stadionu Energa Gdańsk i AmberExpo do niedawna funkcjonował mobilny punkt wykonywania testów na COVID. W ostatnich dniach został przeniesiony - będzie funkcjonował w okolicy Muzeum II Wojny Światowej
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Nie ma takich rozmów ze względu na infrastrukturę obiektu. Stadion Energa Gdańsk, w przeciwieństwie do Stadionu Narodowego, nie posiada przesuwnego dachu - wyjaśnia Marta Szymczak, rzeczniczka prasowa Stadionu Energa Gdańsk. 

Wśród medialnych spekulacji dotyczących lokalizacji szpitala polowego pojawiła się też Ergo Arena, która znajduje się na pograniczu Gdańska i Sopotu.

- Na początku pandemii rzeczywiście rozważana była taka możliwość - mówi Aleksandra Golec z biura zarządu Ergo Areny. - Aktualnie mamy potwierdzonych kilkanaście rezerwacji płyty głównej na ostatni kwartał bieżącego roku i początek przyszłego. Do tego dochodzą regularne treningi, mamy przestrzenie używane przez naszych najemców. Jeżeli sytuacja pandemiczna pozwoli, będziemy chcieli skupić się na realizacji naszych statutowych działań. Jeśli zajdzie wyższa konieczność i faktycznie będzie potrzeba, aby nasz obiekt zmienił specyfikę, będziemy czekać na wytyczne. 

 

 
Szpital polowy dla pacjentów covidowych nie powstanie na Stadionie Energa Gdańska
Szpital polowy dla pacjentów covidowych nie powstanie na terenie Stadionu Energa Gdańska
Krzysztof Mystkowski/KFP

 

AmberExpo ma najlepsze warunki

Jak udało nam się ustalić, najbardziej prawdopodobnym miejscem powstania szpitala polowego dla pacjentów z koronawirusem jest w Gdańsku obiekt Międzynarodowych Targów Gdańskich - AmberExpo.

- Już w marcu złożyliśmy oficjalne pismo do Miasta Gdańsk jako głównego właściciela AmberExpo i wiem, że informacja o tym, że jesteśmy gotowi zorganizować szpital polowy w naszych obiektach, została również przekazana do wojewody - mówi Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Przestrzeń Międzynarodowych Targów Gdańskich to 12 tys. mkw. W związku z pandemią działalność targowa jest aktualnie zablokowana. W halach AmberExpo zmieściłoby się kilkaset łóżek.

- Gdański architekt, dr Piotr Kobzdej zgłosił się do Wydziału Zarządzania Kryzysowego, skąd pośrednio został skierowany do nas - dodaje Andrzej Bojanowski. - Odbyliśmy kilka różnych spotkań. Udostępniliśmy naszą infrastrukturę, doświadczenie i dr Kobzdej zaprojektował koncepcję szpitala w naszych obiektach. Ta koncepcja istnieje od lipca tego roku, wynika z niej, że pomieścimy od 300 do 500 łóżek, ale póki co nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnych zapytań ze strony rządowej.

 
Hale wystawiennicze Międzynarodowych Targów Gdańskich to 12 tys. mkw. Jak zakłada stworzona w połowie tego roku koncepcja, w tych przestrzeniach zmieści się 300 - 500 łóżek
Hale wystawiennicze Międzynarodowych Targów Gdańskich to 12 tys. mkw. Jak zakłada stworzona w połowie tego roku koncepcja, w tych przestrzeniach zmieści się 300 - 500 łóżek
Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Nz. jedna z hal Międzynarodowych Targów Gdańskich
Nz. jedna z hal Międzynarodowych Targów Gdańskich
www.wmberexpo.pl