Szóste miejsce unihokeistek na mistrzostwach świata. W reprezentacji aż 11 gdańszczanek

W fińskim Lahti odbywały się mistrzostwa świata kobiet do lat 19. W turnieju, w którym wzięło udział 16 narodowych reprezentacji, Polska zajęła szóste miejsce. W 20-osobowej ekipie Biało-Czerwonych znalazło się aż 11 juniorek z JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk. Równolegle odbywały się pierwsze, historyczne, mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn w nowej formule 3x3 - także z udziałem polskich zespołów.
14.05.2024
Dziewięć osób stoi w białych koszulkach (po bokach mężczyźni, pozostałe to młode kobiety). Przed nimi klęczą cztery młode kobiety w białych koszulkach, trzymają przed sobą czerwoną flagę z herbem Gdańska
Na zdjęciu od lewej stoją: Piotr Ludwichowski, Katarzyna Słonina, Zuzanna Kiełbicka, Paulina Bartoszewicz, Maja Pankowska, Nina Stefańska, Kinga Stein, Maja Słonina, Paweł Ludwichowski. Klęczą od lewej: Cecylia Chomnicka, Julia Przewłocka, Martyna Grądzka, Marta Pracoń

W grupie z finalistkami

W mistrzostwach świata bierze udział 16 drużyn. Zespoły są podzielone na grupę A i B które walczą o medale (tzw. "elita") oraz grupę C i D, które walczyły o awans do "elity".

Polska znalazła się w bardzo silnej grupie B z obrońcą tytułu mistrzowskiego Szwecją, gospodarzem imprezy Finlandią oraz Norwegią. Potem okazało się, że Szwecja i Finlandia dotarły do samego finału, rywalizując w decydującym spotkaniu o złoty medal.

W reprezentacji Polski wśród 20 zawodniczek powołanych przez trenerów Annę Raczkowską i Jakuba Ambrosiewicza znalazło się aż 11 juniorek z JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk.

Z gospodarzem na początek

Pierwszym grupowym rywalem Biało-Czerwonych była Finlandia. Polki dzięki uderzeniu Kingi Stein objęły sensacyjne prowadzenie 1:0, potem gdańska unihokeistka jeszcze raz trafiła do fińskiej siatki. Do połowy pierwszej tercji było 2:3.

- Później gospodynie turnieju przyspieszyły grę i było nam bardzo ciężko dorównać im kroku. Ostatecznie przegraliśmy 2:8, po dobrej grze bez kompleksów z bardzo silnym rywalem. Najlepszą zawodniczką meczu została wybrana Kinga Stein - relacjonuje Piotr Ludwichowski, na co dzień jeden z trenerów JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk.

Polska - Finlandia 2:8 (2:5, 0:0, 0:3)

O utrzymanie w elicie

Kolejne spotkanie z Norwegią miało bardzo duże znaczenie, gdyż zwycięzca miał zapewnione utrzymanie w „elicie”, czyli czołowej ósemce świata. Polki świetnie rozpoczęły. Po bramkach Mai Helman, Katarzyny Słoniny i dwukrotnie Martyny Grądzkiej było 4:0.

Po bezbramkowej drugiej tercji, Norweżki w decydującej części spotkania rzuciły się do odrabiania strat. Po 5 minutach było już tylko 4:3. Skutecznie odpowiedziała Maja Helman. Przeciwniczki nie dawały za wygraną, doprowadzając do remisu 5:5. Wynik na 6:5 ustaliła Grądzka, która została wybrana najlepszą zawodniczką spotkania.

Norwegia - Polska 5:6 (0:4, 0:0, 5:2)

W ostatnim meczu grupowym Polki grały z najlepszymi na świecie Szwedkami.

- Przez dwie tercje toczyliśmy wyrównany pojedynek. Po bramkach Nawojki Cirockiej i Kingi Stein złapaliśmy kontakt (było 2:4 - red.). Niestety potem już tak dobrze nie było i ostatecznie przegraliśmy 2:9 - dodaje Piotr Ludwichowski.

Szwecja - Polska 9:2 (1:0, 2:0, 6:2)

O piąte miejsce

Polska została w grupie B została sklasyfikowana na trzecim miejscu. To oznaczało, że zmierzy się ze Słowacją, trzecim zespołem grupy A o piąte miejsce w klasyfikacji końcowej mistrzostw świata. Nasze południowe sąsiadki chciały obronić wynik wywalczony przed dwoma laty w Katowicach, a Polki - odzyskać utraconą wtedy piątą lokatę na świecie.

- Ta presja spowodowała, że w ciągu trzynastu minut straciliśmy aż pięć bramek. Dopiero wtedy drużyna zaczęła walczyć. Jeszcze w pierwszej tercji po bramkach Łucji Iwaniec i Kingi Stein reprezentacja Polski uwierzyła, że ten mecz można jeszcze wygrać - mówi Piotr Ludwichowski. - Praktycznie do końca spotkania toczyła się walka o każdy centymetr boiska. W 52. minucie Martyna Grądzka doprowadziła do remisu 8:8. Kiedy wydawało się, że czeka nas dogrywka, tracimy bramkę. Mimo usilnych wysiłków schodzimy z boiska pokonani.

Polska - Słowacja 8:9 (2:5, 3:2, 3:2)

Polska zakończyła mistrzostwa świata na szóstym miejscu.

Na duże słowa wyróżnienia zasłużyły gdańszczanki Martyna Grądzka oraz Kinga Stein. Mocnymi punktami reprezentacji były kolejne zawodniczki z Gdańska: Katarzyna Słonina (kapitan), Julia Przewłocka, Maja Słonina, Paulina Bartoszewicz, Zuzanna Kiełbicka, Nina Stefańska, Marta Pracoń, Cecylia Chomnicka i Maja Pankowska.

Mistrzostwa świata w formule 3x3

W Finlandii równolegle z mistrzostwami świata U19 odbywały się pierwsze, historyczne mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn w nowej formule 3x3.

Panie trafiły do bardzo silnej grupy eliminacyjnej ze Szwecją, Finlandią, Łotwą i Islandią. Pomimo tego zagrały bardzo wyrównane mecze z Finkami i Łotyszkami, wysoko pokonały Islandię i zdecydowanie przegrały z reprezentacją Szwecji opartą na zawodniczkach SSL, czyli najlepszej ligi unihokejowej świata. Po zajęciu czwartego miejsca w grupie Polki trafiły do finału B, gdzie wygrały z Holandią i Słowacją, dzięki czemu zajęły ostatecznie siódme miejsce na świecie.

Panowie trafili do grupy eliminacyjnej ze Słowacją, Wybrzeżem Kości Słoniowej i Łotwą. Sensacyjnie pokonali wyżej notowanych Słowaków i wysoko rywali z Afryki, przegrali z bardzo mocną drużyną Łotwy i zajęli drugie drugie miejsce w grupie. Kolejnym rywalem naszej drużyny była reprezentacja Estonii, która okazała się zbyt silna. Polacy zakończyli swój udział na miejscach 9-16 w gronie 30 drużyn.

Polska kobiet 3x3: Patrycja Bernacka, Weronika Grądzka, Hania Samson, Maja Stenka, Wiktoria Targońska, Ania Chomnicka, Ania Borkowska, Ewelina Nowaczyk i Agata Plechan.

Polska mężczyzn 3x3: Adrian Bukowski, Wiktor Grudniewski, Marcin Amerek, Michał Zaremba, Michał Ząbkiewicz, Leszek Samson, Jakub Bieniasz-Krzywiec, Patryk Żyła oraz Piotr Chmielewski i Maurycy Gawrysiak.

Bracia Ludwichowscy wspierali zawodniczki i zawodników swoją wiedzą podczas tych trzech mistrzostw świata. Paweł Ludwichowski prowadził obie reprezentacje 3x3 - damską i męską. Warto podkreślić, że w Finlandii z orzełkiem na piersi wystąpiło aż 25 zawodników i zawodniczek JohnnyBros Olimpii Osowa Gdańsk.