Szkolne sceny. Przegląd gdańskich teatrów uczniowskich

Jaki teatr tworzą gdańscy licealiści? Jakie tematy i formy ich interesują? W niedzielę, 25 czerwca o godz. 12.00 w Teatrze Miniatura odbędzie się pierwsza edycja przeglądu gdańskich teatrów uczniowskich Szkolne Sceny organizowanego przez miasto i biuro programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK. Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek, które będą do odbioru w kasie teatru w dniu wydarzenia.
22.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plansza informacyjna
Plansza informacyjna: Szkolne sceny. Przegląd gdańskich teatrów uczniowskich
mat. UMG

Trzy sceny, siedem grup

Podczas przeglądu na trzech scenach Teatru Miniatura zaprezentuje się aż siedem grup teatralnych, które pokażą sześć spektakli oraz słuchowisko. Będzie można zobaczyć Teatr Ambasador z VII LO im. Józefa Wybickiego z I aktem „Trzech sióstr” Czechowa, X Drama Club z X LO Dwujęzycznego im. Lecha Bądkowskiego ze spektaklem „Echo” na podstawie autorskiego scenariusza uczniów poświęconego samotności, Nowy Teatr Jedynka z I LO im. Mikołaja Kopernika z adaptacją słynnego dramatu na temat władzy – „Króla Ubu” Jarry’ego, Topoteatr z III LO im. Bohaterów Westerplatte, zwanego nieformalnie Topolówką, z dwoma spektaklami: „Małe kobietki” inspirowanym współczesną adaptacją filmową powieści Alcott w reż. Grety Gerwig oraz „Guzikomania” na podstawie autorskiego scenariusza o pieniądzach, Unlimited Theatre Company z VIII LO im. Komisji Edukacji Narodowej z autorskim spektaklem kryminalno-komediowym „Just Another Muppet Doll Behind the Wall” oraz Młodzieżową Akademię Teatralną z XX LO im. Zbigniewa Herberta z symbolicznym spektaklem „Tożsamość pana Cogito” w formie teatru plastycznego. Na koniec posłuchamy słuchowiska „Piąty żywioł” przygotowanego przez Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Gdańsku, które nawiązuje do kultury Pomorza, podań ludowych i zwyczajów.

Potrzeba integracji 

- Przegląd Szkolne Sceny powstał z inicjatywy Moniki Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia przestrzeni do integracji środowiska teatralnego z gdańskich szkół ponadpodstawowych oraz zaprezentowania osiągnięć artystycznych młodych twórców, którzy na co dzień działają w kołach i grupach teatralnych pod opieką nauczycielek i nauczycieli – mówi Celina Zboromirska-Bieńczak, zastępczyni dyrektora Miejskiego Teatru Miniatura i koordynatorka miejskiego programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK. - Realizując program EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK kładziemy nacisk na twórcze angażowanie uczestników, wspieranie ich refleksyjności i krytycznego myślenia oraz, co szczególnie ważne, rozwój kompetencji kulturowych i kulturalnych w działaniu, zatem organizacja przeglądu jest dla nas ogromnie ważna. W tym roku do współpracy zaprosiliśmy siedem grup teatralnych z gdańskich szkół, zapowiada się bardzo bogaty i mocno zróżnicowany stylistycznie program. Będziemy mogli zobaczyć m.in. interpretację sceniczną klasycznych tekstów literackich, spektakl symboliczny oraz formy teatralne stworzone w całości przez młodych aktorów.

Wstęp na spektakle jest bezpłatny, na podstawie wejściówek do pobrania w kasie teatru w dniu wydarzenia.

Przegląd Szkolne sceny jest organizowany przez Miasto Gdańsk i biuro programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK.

Program Przeglądu Gdańskich Teatrów Uczniowskich
Program Przeglądu Gdańskich Teatrów Uczniowskich
mat. UMG

Program pokazów

  • godz. 12.00 – „Trzy siostry” akt I, Teatr AMBASADOR | VII LO im. Józefa Wybickiego w Gdańsku
  • godz. 13.15 – „Echo”, X Drama Club | X LO Dwujęzyczne im. Lecha Bądkowskiego w Gdańsku
  • godz. 14.00 – „Ubu Król”, Nowy Teatr Jedynka | I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
  • godz. 15.00 – „Małe kobietki”, Topoteatr | III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku
  • godz. 15.45 – „Just Another Muppett Doll Behind the Wall”, Unlimited Theatre company | VIII LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku
  • godz. 17.00 – „Guzikomania”, Topoteatr | III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku
  • godz. 18.00 – „Tożsamość pana Cogito”, Młodzieżowa Akademia Teatralna | XX LO im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku
  • godz. 18.45 – „Piąty żywioł” – słuchowisko | Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Gdańsku

Krótkie opisy spektakli

  • „Trzy siostry” akt I, Teatr AMBASADOR | VII LO im. Józefa Wybickiego w Gdańsku, opiekun grupy: Janusz Klemens

Prezentujemy pierwszy z czterech aktów będącego w trakcie realizacji scenicznej dramatu Antona Czechowa zgodnie z założeniami autora, jednak odnosząc się z szacunkiem do klasycznych interpretacji Konstantina Stanisławskiego. Podczas spektaklu zagrają wszyscy aktorzy, którzy występują w kolejnych aktach podczas pełnego spektaklu.

  • „Echo”, X Drama Club | X LO Dwujęzyczne im. Lecha Bądkowskiego w Gdańsku, opiekunki grupy: Agnieszka Czapiewska, Ewa Ornowska

Scenariusz spektaklu stworzyli uczniowie X LO, reżyserką jest uczennica Anna Trokol. Spektakl porusza problem samotności.

  • „Ubu Król”, Nowy Teatr Jedynka | I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, opiekun grupy: Jan Orszulak

Umarł król, niech żyje król, jednak szkoda, że akurat taki. „Ubu Król” to sztuka teatralna napisana przez francuskiego pisarza Alfreda Jarry'ego już w 1896 roku, ale dzięki swojemu komicznemu podejściu do aspektu władzy jest aktualna nieprzerwanie, aż do chwili obecnej. Opowiada ona historię króla Ubu, zwykłego głupka i kłamcy, który po zamordowaniu króla Wacława wchodzi na tron i rządzi nieznanym krajem z kartonu.

  • „Małe kobietki”, Topoteatr | III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, opiekunka grupy: Aleksandra Kossakowska

Oparty na filmie „Małe kobietki” Grety Gerwig opowiada o życiu utalentowanych artystycznie, aczkolwiek niebogatych sióstr, które dojrzewają do dorosłości, podejmując życiowe decyzje w czasach, kiedy kobiety z zasady nie są traktowane podmiotowo. 

  • „Just Another Muppet Doll Behind the Wall”, Unlimited Theatre Company | VIII LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku, opiekunka grupy: Małgorzata Zauliczna

Jest taka szkoła. Uczniowie są wybitnie zdolni, wygrywają wszystkie konkursy organizowane w mieście i w całym kraju. Nikt nie może się z nimi równać! Dumny dyrektor zaprasza dziennikarkę zajmującą się tematyką edukacyjną z nadzieją, że program będzie pokazywany w telewizji i będzie szeroko komentowany na grupach parentingowych, co może znacząco zwiększyć nabór uczniów. Tymczasem reporterka niekoniecznie chce być posłuszna pomysłom dyrektora, żąda kontaktu z uczniami, na co dyrekcja nie może pozwolić. Zamiast bezkrytycznie wierzyć we wszystko, co się jej mówi, zaczyna prowadzić własne śledztwo. W jej głowie rodzi się coraz więcej pytań… Dlaczego nauczyciel w-f wygląda jak przemocowiec i mówi coś o sznurku? Jaki jest powód, że dyrektor tak szybko traci kontrolę nad sobą? Gdzie są uczniowie? Dlaczego na przerwach jest tak cicho? Nikt nie biega? Co się stało z Rhondą – najlepszą uczennicą września? Miała wygrywać wszystkie konkursy, a tymczasem od dwóch miesięcy rodzice nie mają z nią kontaktu… Dzięki Melanie Goodman zajrzymy tam, gdzie nie pozwalają zajrzeć nauczyciele Contemporary School of Gdańsk. Będziemy świadkami walki uczniów o wolność. Czy im się uda? Trzymajcie za to kciuki!

  • „Guzikomania”, Topoteatr | III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, opiekunka grupy: Aleksandra Kossakowska

Sztuka napisana i wyreżyserowana przez uczennicę, jedną z założycielek Topoteatru, opowiada o zagrożeniu, jakie stanowi zbyt materialistyczne podejście do życia. Tytułowe guziki to po prostu pieniądze.

  • „Tożsamość pana Cogito”, Młodzieżowa Akademia Teatralna | XX LO im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku, opiekun grupy: Robert Cyrta

Spektakl symboliczny i plastyczny jest opowieścią o trudnych wyborach i przeżywaniu własnego życia, o próbie funkcjonowania w dzisiejszej rzeczywistości przy jednoczesnym poszukiwaniu najważniejszych wartości i wskazówek, jak odnaleźć siebie. Najtrudniejsze w życiu jest pozostanie sobą, mimo wszystko… Potrzebna jest odwaga, żeby pokonywać trudności!

  • „Piąty żywioł” – słuchowisko | Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Gdańsku, opiekunka grupy: Jadwiga Możdżer

„Piąty żywioł” to Międzypokoleniowy Teatr Radiowy. Przywołuje wątki kultury Pomorza, podania ludowe, wierzenia słowiańskie i zwyczaje przekazywane międzypokoleniowo. Autorski scenariusz Jadwigi Możdżer bazuje na wątkach zaczerpniętych z literatury źródłowej: „Kaszubi” Izydora Gulgowskiego (1874‒1925) „Rok polski obyczaj i wiara” Zofii Kossak (1889‒1968), „Rok Polski w życiu, tradycyi i pieśni” Zygmunta Glogera (1845‒1910). W przygotowaniu słuchowiska uczestniczyli licealiści OLPI, LSP, dzieci Teatru JANTARK, LAS ACADEMY, dzieci niedowidzące oraz dorośli: Jadwiga Możdżer, Magdalena Arłukiewicz, Magdalena Szenrok, Katarzyna Michalska, Marian Konrad Rajski i Marcin Skowroński.