• Start
  • Wiadomości
  • Szefowa dużej europejskiej instytucji na rzecz demokracji odwiedziła Gdańsk. W jakim celu?

Szefowa dużej europejskiej instytucji na rzecz demokracji odwiedziła Gdańsk. W jakim celu?

Do Gdańska przyjechała Antonella Valmorbida, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Demokracji Lokalnej (ALDA). To dwudniowa wizyta (15-16 września), związana z inicjatywą prezydenta Pawła Adamowicza, by Miasto rozpoczęło współpracę z Mariupolem na Ukrainie, którego przedstawiciele również goszczą w Gdańsku. Cel wizyty zagranicznych gości: uzgodnić zasady i plan wspólnego działania, a przy okazji wziąć udział w sobotniej debacie Gdańskiego Tygodnia Demokracji.
( 16.09.2017 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Antonella Valmorbida podczas piatkowych warsztatów ALDA w Europejskim Centrum Solidarności

Antonella Valmorbida jest Włoszką z Vicenzy. Na co dzień pracuje w Brukseli.

Czym jest organizacja na czele której stoi pani Valmorbida? ALDA została założona w 1999 r. z inicjatywy Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Skupia dziś ponad 160 członków z 35 krajów. Celem działań jest wzmocnienie demokracji lokalnej, a także promocja samorządu terytorialnego jako podstawowego sposobu na zapewnienie pokoju, równości, praw człowieka, a także wzrostu gospodarczego i rozwoju społecznego. ALDA działa nie tylko na obszarze Unii Europejskiej, ale również poza nią: na Bałkanach, w Europie wschodniej, na Zakaukaziu, a także w Afryce Północnej. Wszystkie inicjatywy finansowane są z dotacji m.in. Komisji Europejskiej i Rady Europy, a także ze składek (od każdego członka ALDA, zależnie od liczby mieszkańców - w przypadku Gdańska jest to 2,4 tys. euro).

Antonella Valmorbida i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

- Czym jest demokracja? - pytała Antonella Valmorbida uczestników piątkowego spotkania w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. - Ktoś powie, że demokracja to sposób wybierania władzy przez głosowanie… Ale demokracja nie jest głosowaniem. Po głosowaniu musimy zadawać sobie ciągle pytanie co dalej. Jak rozwiązywać problemy… Sposób w jaki w jaki rozwiązuje się problemy może być demokratyczny lub nie. To szczególnie aktualne w naszych czasach, gdy mówi się o kryzysie demokracji w całej Europie i na świecie. Wszyscy, którzy mają świadomość, że demokratyczna metoda jest najlepszym sposobem na rozwiązywanie problemów, powinni współpracować. ALDA jest po to, by umożliwić taką współpracę ponad granicami państw.

- Jak wiecie, Gdańsk chciał już na Ukrainie podjąć współpracę na rzecz demokracji - powiedział prezydent Paweł Adamowicz podczas spotkania w ECS. - Próbowaliśmy z Odessą, ale się nie udało. Wybraliśmy więc Mariupol, bo widzimy ze strony Mariupola zupełnie inne nastawienie, dobry klimat do takiej współpracy.

CZYTAJ: Odessa nie przyjaźni się z Gdańskiem. Goście z Ukrainy tłumaczą dlaczego

Przedstawicielki Mariupola podczas warsztatów ALDA w ECS: Julia Stambulży (malinowy żakiet) i Tatiana Łomakina

Prezydent Adamowicz dyskretnie pominął inny powód, dla którego Gdańsk chce pomagać blisko 500-tysięcznemu Mariupolowi. W styczniu 2015 r. - w czasie rosyjskiej ofensywy na Ukrainie - Mariupol został ostrzelany przez prorosyjskich separatystów rakietami z wyrzutni Grad, którą przerzucono z terytorium Rosji. Zginęło wówczas 30 osób, a 100 zostało rannych.

Na spotkanie z Antonellą Valmorbidą i Pawłem Adamowiczem do Gdańska przyjechały przedstawicielki Mariupola - Julia Stambulży (delegatka władz Miasta) i Tatiana Łomakina (szefowa miejscowej Fundacji Gospodarczej) - a także m.in. współpracownicy ALDA z Gruzji, Białorusi, Litwy. W sobotę, o godz. 16.30. wszyscy uczestniczyć będą w ECS w debacie 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji.

CZYTAJ: “Demokracja w akcji - różne formy partycypacji społecznej”. Zaproszenie na ważną międzynarodową debatę

Relację wideo można oglądać na portalu Gdańsk.pl.

Wkrótce na naszym portalu także artykuł o działaniach Gdańska na rzecz wspierania demokracji w Mariupolu.

Piątek, 15 września 2017 r. - warsztaty ALDA w ECS, poświęcone umacnianiu demokracji lokalnej i współpracy Gdańska z Mariupolem