Szczyt Burmistrzów podczas Zjazdu Hanzy: miasta wspólnie wobec wyzwań epoki

Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów to nowa inicjatywa, która premierę miała podczas 44. Zjazdu Hanzy w Gdańsku. W piątek, 14 czerwca, ponad 50 burmistrzów i prezydentów miast uczestniczących w Zjeździe rozmawiało o wyzwaniach przyszłości dla lokalnych wspólnot.
14.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu długi, podłużny stół za którym siedzi kilkanaście głównie starszych osób
W Muzeum II Wojny Światowej odbył się Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów - pierwszy w historii Zjazdów Nowej Hanzy
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Szczyt Burmistrzów w gdańskim muzeum

Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów miał miejsce w piątek, 14 czerwca - w drugim dniu dorocznego Zjazdu Hanzy, którego 44. edycja odbywa się w Gdańsku. Na miejsce spotkania wybrano Muzeum II Wojny Światowej. Włodarzy hanzeatyckich miast powitała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, koncepcję pracy przedstawił zaś Jacek Bendykowski - prezes zarządu Fundacji Gdańskiej, który moderował całe przedsięwzięcie. 
Uczestnikom zaproponowano metodę pracy z pewnością doskonale im znaną z konsultacji społecznych - dyskusję przy stolikach tematycznych. Przedstawiciele miast mieli swobodę wyboru interesującego ich zagadnienia, a były to:
  • Rozwiązania mobilności miejskiej: transport publiczny i alternatywny
  • Agenda klimatyczna: omówienie odpowiedzialności ekologicznej
  • Dziedzictwo hanzeatyckie: łączenie dziedzictwa z aspiracjami młodzieży
  • Nawigowanie zmianami demograficznymi
  • Aktywizacja obywatelska: wzmacnianie społeczności i zaangażowanie europejskie
na zdjęciu grupa kilku osób siedzi przy stoliku w wielkiej sali, rozmawiają ze sobą
Praca przy stolikach tematycznych. Stolik "Dziedzictwo hanzeatyckie"
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Jak aktywizować obywateli?

Po trwającej półtorej godziny dyskusji przy stolikach, uczestnicy szczytu zebrali się na spotkaniu plenarnym, by przedstawić wypracowane wnioski. Okazało się, że zarówno miasta mniejsze - liczące zaledwie kilka tysięcy mieszkańców, jak i kilkusettysięczne organizmy miejskie mierzą się z takim samymi problemami i mają podobne możliwości odpowiadania na nie.
Wyniki pracy “stolika” poświęconego aktywizacji obywatelskiej przedstawiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
- Liczba osób aktywnych obywatelsko nie jest niestety tak wysoka, jak byśmy sobie tego wszyscy życzyli, czy to w Polsce, w Estonii, czy w innym kraju. Za najważniejsze kwestie uznaliśmy po pierwsze - budzenie poczucia odpowiedzialności mieszkańców za lokalną społeczność - wyliczała prezydent Gdańska. - Druga sprawa to edukacja obywatelska młodych ludzi, jako “inkubacja” późniejszej aktywności obywatelskiej. Mamy różne przykłady działań w tym kierunku z naszych miast, jak młodzieżowe rady miasta, dziecięcy burmistrzowie, lekcje w szkołach. Trzeci punkt to podejmowanie decyzji przez mieszkańców i branie odpowiedzialności za wybory, a działania do podjęcia to: budżet obywatelski, spotkania mieszkańców z władzami miasta, albo też - omówiona przez kolegów z Holandii metoda wyzwania, na którego rozwiązanie miasto ogłasza otwarty nabór wśród obywateli.

O gospodarce podczas 44. Zjazdu Hanzy

Mądra integracja odpowiedzią na wyzwania demograficzne  

Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, przewodniczyła rozmowie na temat wyzwań demograficznych: - Uznaliśmy, że odpowiedzią na starzejące się społeczeństwa naszych miast jest migracja. Jest ona niezbędna, by rozwijać nasze miasta teraz i w przyszłości. W procesie integracji kluczowa będzie aktywna współpraca mieszkańców. Jako burmistrzowie będziemy ją wspierać i ułatwiać, pracować razem z obywatelami, diasporami, organizacjami pozarządowymi, aktywistami i związkami zawodowymi. Miasta potrzebują innowacyjnych rozwiązań, przemyślanego inwestowania w integrację i państwowych regulacji w tym zakresie - zakończyła prezydent Chabior.

GALERIA Z WYDARZENIA

Miasto jako szkoła demokracji

O hanzeatyckim dziedzictwie w odniesieniu do dziedzictwa europejskiego dyskutowano pod przewodnictwem Jana Lindenaua, burmistrza Lubeki i przewodniczącego Związku Hanzy

- Szczególnie intensywnie dyskutowaliśmy o tym, w jaki sposób jako miasta możemy wspierać demokrację w Europie, czego możemy się nauczyć z naszej wspólnej, hanzeatyckiej historii i jak zainspirować młode pokolenie do aktywności na rzecz demokratycznego społeczeństwa - referował burmistrz Lubeki. - Miasta Związku Hanzy powinny być szkołą lokalnej demokracji, w której rozpatruje się problemy na najniższym szczeblu, bo właśnie na tym poziomie można się nauczyć, jak zmieniać świat. Nasze miasta to także miejsca, gdzie możemy uczyć się europejskiej historii i czerpać z niej siły na przyszłość. Ważne jest, byśmy umożliwili wymianę młodemu pokoleniu naszych mieszkańców, zarówno w dziedzinie kultury, jak i gospodarki. Poprawa jakości życia w Europie będzie możliwa tylko, jeśli działania rozpoczniemy na lokalnym poziomie.

 

Agenda klimatyczna

Przy stoliku “Agenda klimatyczna” po początkowej wielowątkowej dyskusji, skupiono się na wątkach dekarbonizacji i zagadnieniu miasta kompaktowego.

- Komisja Europejska wskazuje rok 2050 jako datę przejścia na gospodarkę zeroemisyjną, to wielkie wyzwanie, ale musimy je podjąć. Wszyscy działamy w tej sprawie po omacku, dla wszystkich jest to nowe doświadczenie, powinniśmy się więc dzielić eksperymentami, które podejmujemy w naszych miastach na rzecz przestawienia naszej gospodarki na zeroemisyjną - podkreślił przedstawiciel francuskiego La Rochelle i powiedział, że jego miasto ustaliło sobie poprzeczkę jeszcze wyżej: zeroemisyjną gospodarkę do 2040 roku.

Z zagadnieniem dekarbonizacji, zwłaszcza w zakresie transportu, wprost łączy się suburbanizacja, która jest bolączką wielu miast. Wskazano, że jedynym lekarstwem na jej zatrzymanie jest odpowiednie zarządzanie i planowanie urbanistyczne w kierunku miasta kompaktowego / piętnastominutowego. Za kolejne ważne działanie dla miast w “dziedzinie klimatycznej” wskazano umiejętną gospodarkę wodną, szczególnie istotną w przypadku miast położonych na wybrzeżu. 

 

Mobilność? Czas na odważne działania

Eric Ciardi z zarządu miasta Kalmar omówił wnioski wypracowane przez uczestników dyskusji na temat mobilności miejskiej: - To był najbardziej oblegany stolik ze wszystkich, skupiający co ciekawe, zarówno przedstawicieli małych miast, z 70 tysięczną populacją, jak i miast dużych, jak Gdańsk. Czas działać odważnie i wprowadzać rozwiązania na rzecz zrównoważonej mobilności, która nikogo nie pomija. Jeśli zmienimy sposób myślenia, zmienimy nawyki transportowe i będziemy mogli żyć w zdrowszym środowisku.

Będzie manifest burmistrzów

Ze wspólnej pracy włodarzy miast powstanie 10-punktowy manifest burmistrzów. Zostanie on przedstawiony (i prawdopodobnie) przyjęty i ogłoszony podczas Zgromadzenia Delegatów Związku Hanzy, które tradycyjnie zbiera się w trakcie Zjazdu. Wydarzenie to będzie mieć miejsce w sobotę, 15 czerwca, w Kościele św. Jana.

 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania