Jak powstał raport Miasto dobre do życia
Obszerny raport “Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia” opublikowany 12 lipca br., powstał na podstawie badania przeprowadzonego przez serwis internetowy Otodom między wrześniem 2021 roku a lutym 2022 roku. “Jak szczęśliwy czujesz się w mieście, w którym mieszkasz?” - na to pytanie odpowiedzi udzieliło 35 897 mieszkańców miast Polski.
Skala odpowiedzi wynosiła od 1 (zupełnie nieszczęśliwy/a) do 5 (maksymalnie szczęśliwy/a).
10 miast Polski, których mieszkańcy są najszczęśliwsi
- Gdynia (4,03)
- Gdańsk (3,96)
- Zielona Góra (3,95)
- Tychy (3,91)
- Bielsko - Biała (3,85)
- Szczecin (3,82)
- Rzeszów (3,76)
- Katowice (3,75)
- Poznań (3,73)
- Kraków (3,69)
Jakie aspekty najmocniej wpływają na poczucie szczęścia w Gdańsku
Ponieważ autorzy badania chcieli zrozumieć, co wpływa na subiektywne poczucie szczęścia w mieście, poprosili respondentów, by poza ogólną oceną poczucia szczęścia, podawali też, jakie elementy wzmacniają, a jakie obniżają to poczucie. Spośród 12 aspektów wzmacniających poczucie szczęścia z mieszkania w Gdańsku, odpowiadający wskazywali najczęściej:
- środowisko naturalne - 37 proc.
- komunikacja miejska i dojazd - 33 proc.
- dostępność sklepów - 31 proc.
Co nas unieszczęśliwia w Gdańsku?
Przewrotnie - dokładnie te same 12 aspektów można było uznać za obniżające poczucie szczęścia w danym mieście. Za główne wady życia w Gdańsku uznano:
- koszty życia - 56 proc.
- komunikacja miejska i dojazd - 24 proc.
- dostęp do opieki zdrowotnej - 23 proc.
Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie pod względem płci i grup wiekowych.
Co jeszcze zawiera raport o szczęściu i gdzie go przeczytać?
Autorzy publikacji pogłębili ją o wskazanie ośmiu kluczowych wyzwań stojących przed polskimi miastami, a są to: presja środowiskowa, zanieczyszczenie powietrza, adaptacja do zmian klimatu, kryzys mieszkaniowy, depopulacja, starzenie się społeczeństwa, wykluczenie transportowe i chaos przestrzenny.
Znajdziemy tu także omówienie polityk mieszkaniowych miast, na przykładzie Wiednia i Singapuru i wywiad z Charlesem Montgomerym, urbanistą, autorem książki “Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie zmieniając nasze miasta”.