• Start
  • Wiadomości
  • Szczepienia przeciw Covid-19. Turyści już korzystają z możliwości zaszczepienia drugą dawką 

Szczepienia przeciw Covid-19. Turyści już korzystają z możliwości zaszczepienia drugą dawką 

Od 1 lipca 2021 roku drugą dawkę szczepionki na Covid-19 można przyjąć w dowolnym punkcie szczepień w Polsce, z tej możliwości korzystają już przebywający na wakacjach w Trójmieście turyści - w punkcie szczepień powszechnych w Hali Ergo Arena jednego dnia 150 osób skorzystało z tej możliwości. 
02.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W punkcie w hali Ergo Arena 1 lipca 2021 roku, korzystając z możliwości zaszczepienia drugą dawką w dowolnym punkcie w Polsce, skorzystało 150 osób.
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Od początku programu szczepień obowiązywała zasada, że druga dawka szczepienia podawana jest w tym samym punkcie szczepień co pierwsza. Jeśli więc ktoś zapisał się na szczepienie w innym mieście, musiał tam wrócić po drugą dawkę szczepienia.

Od 1 lipca 2021 roku drugą dawką można zaszczepić się w dowolnym punkcie w Polsce, bez względu na to, gdzie otrzymaliśmy pierwszą dawkę. Jak tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski, zapowiadając te zmiany, podczas pobytu w dowolnej miejscowości trzeba znaleźć punkt szczepień i umówić się tam na szczepionkę. 

Minister podkreślił, że jeżeli punkt dysponuje wolnymi szczepionkami w danymi dniu, to może to być zrealizowane od ręki. Nie będzie “żadnych zapisów, żadnej biurokracji, to wszystko jest już po stronie centrum informatycznego obsługującego pacjentów i cały proces szczepień będzie załatwiony”. 

- Zapisało się już do nas kilka takich osób spoza regionu na drugą dawkę szczepionki - mówi Łukasz Dorawa, prezes przychodni CitiMedic w Gdańsku. - Mamy do wyboru szczepionki firmy Pfizer i Atra Zeneki. Rzeczywiście ludzie dzwonią i pytają o taką możliwość. W naszej przychodni szczepienia odbywają się w środę, bo w ten dzień dyżur ma lekarz, więc jeśli ktoś zadzwoni we wtorek, szczepienie ma na drugi dzień, jeśli później - musi parę dni poczekać. Przychodnia dysponuje też mobilną jednostką szczepień, która może dojechać w określone miejsce, na przykład w okolice plaży i tam szczepić chętnych.   

Jak deklarował minister zdrowia zapisanie się na drugą dawkę ma być proste, intuicyjne. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię 989, umówić się online przez www.pacjent.gov.pl. i Internetowe Konto Pacjenta lub przez e-rejestrację. Można też wybrać z listy punktów szczepień przychodnie czy punkt szczepień powszechnych w danym regionie, zadzwonić do niego bezpośrednio i się zapisać. 

Dobry PCCHZ
W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy przy ul. Smoluchowskiego 18 w każdą niedzielę w godz. 8.00-14.00 mieszkańcy i turyści mogą zaszczepić się przeciw covid-19 (m.in. Pfizer i jednodawkowa Johnson&Johnson)
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

- W czwartek 1 lipca mieliśmy 150 osób spoza regionu, które zapisały się do nas i przyjęły drugą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 - mówi Małgorzata Pisarewicz rzecznik Szpitali Pomorskich. - Mamy zapasy szczepionek, jesteśmy przygotowani na każdą liczbę osób chętnych na zaszczepienie. Dziś, w piątek 2 lipca też spodziewamy się turystów.

Tylko do soboty, 3 lipca działa największy Punkt Szczepień Powszechnych na Pomorzu w Centrum Sporu GUMed przy ulicy Dębowej w Gdańsku. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, które prowadziło punkt przy Dębowej, kolejny - choć znacznie mniejszy - punkt działa w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. 

- Punkt w CMN nie będzie działał przez cały tydzień, wystarczy 3-4 dni w tygodniu - mówi Łukasz Wojtowicz z  Zespołu ds. Organizacji i Promocji UCK. - Szczepimy obecnie na poziomie 10 proc. w stosunku do tego co było wcześniej, tak spadło zainteresowanie szczepieniami. Czekamy na chętnych, także tych spoza województwa.  

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy