• Start
  • Wiadomości
  • Sylwester w teatrze. Gwiazdy w Operze, dwa spektakle w Wybrzeżu, rodzinnie w Miniaturze

Sylwester w teatrze. Gwiazdy w Operze, dwa spektakle w Wybrzeżu, rodzinnie w Miniaturze

W Operze Bałtyckiej 31 grudnia 2021 r. zaśpiewa i koncert poprowadzi mezzosopranistka o światowej sławie - Małgorzata Walewska. Teatr Wybrzeże ma dwie propozycje: arcykomedię pt. “Awantura w Chioggi” oraz bardziej refleksyjną “Sztukę” Yasminy Rezy. Gdański Teatr Miniatura proponuje zaś, po raz pierwszy w historii instytucji, sylwestra rodzinnego: premierowy “diabelski” spektakl inspirowany baśniami braci Grimm oraz warsztaty.
( Publikacja: 29.12.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bez nazwy
Małgorzata Walewska
mat.pras.

 

 

Opera Bałtycka. Gwiazda operowych scen w roli prowadzącej

Gwiazdą tegorocznego Koncertu sylwestrowego w Operze Bałtyckiej będzie artystka z imponującym dorobkiem artystycznym i sukcesami na międzynarodowej scenie operowej MAŁGORZATA WALEWSKA. Artystka nie tylko zaprezentuje swój kunszt wokalny, ale również wystąpi w nowej dla siebie roli prowadzącej Koncert.

Małgorzata Walewska występowała m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku czy Royal Opera House w Londynie. Śpiewała u boku takich gwiazd jak Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, Edita Gruberová i wielu innych. Walewska znana jest nie tylko melomanom, ale również szerszej publiczności jako jurorka popularnego programu telewizyjnego „Twoja twarz brzmi znajomo”. 

Na scenie Opery Bałtyckiej od godz. 19, Małgorzacie Walewskiej towarzyszyć będą znakomici i dobrze znani gdańskiej publiczności soliści Katarzyna Wietrzny i Leszek Skrla, a także balet, chór i orkiestra Opery Bałtyckiej. 

W programie Koncertu Sylwestrowego m.in. “Nad pięknym, modrym Dunajem”, fragmenty z operetek “Księżniczka Czardasza” i “Zemsta nietoperza”, zaś na scenie balet, chór i orkiestra Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Bilety: 180-250 zł dostępne w kasie Opery i na www.operabaltycka.pl

 

 Sztuka Jasminy Rezy w reż. Adama Orzechowskiego
"Sztuka" Jasminy Rezy w reż. Adama Orzechowskiego
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Teatrze Wybrzeże. Jeden wieczór - dwa spektakle do wyboru 

Teatr proponuje na tę noc dwa znakomite tytuły - AWANTURĘ W CHIOGGI na Scenie Malarnia lub SZTUKĘ w Starej Aptece. 

Pierwsza propozycja to wystawiana o godz. 19, na Scenie Malarnia, sztuka Carlo Goldoni “Awantura w Chioggi”. Jedna z najlepszych XVIII-wiecznych komedii, w reżyserii Pawła Aignera, wciąż porywa dynamiką akcji i potencjałem tekstu. W małym portowym miasteczku Chioggi kumoszki razem tkają koronki, czekają na mężów, kochanków i narzeczonych, intrygują i plotkują, a w efekcie - rozpętują apokaliptyczną kłótnię. Wszystko zakończy się szczęśliwie, ale zanim to nastąpi czeka nas pełna rozmachu tytułowa awantura.

W spektaklu zobaczymy m.in.: Macieja Konopińskiego, Katarzynę Kaźmierczak, Agatę Bykowską, Jakuba Nosiadka, Michała Jarosa.

Czas: 2 godziny 15 minut (bez przerw)

Teatr Wybrzeże. Awantura w Chioggi  w reż. Pawła Aignera
Teatr Wybrzeże. "Awantura w Chioggi" w reż. Pawła Aignera
fot. Anna Rezulak/KFP

 

Z kolei w Starej Aptece, o godz. 20 czeka nas komediowo-dramatyczny talent Yasminy Rezy i jej sztuka pt. Sztuka, którą wyreżyserował dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski. To błyskotliwe studium relacji, w którym napięcie pomiędzy wolnością jednostki, a przynależnością do określonej wspólnoty staje się soczewką, przez którą przyglądamy się długoletniej przyjaźni trzech mężczyzn. Ich bliskość zostaje wystawiona na próbę, gdy jeden z nich kupi bardzo drogie awangardowe dzieło - biały obraz na białym tle. Od tej chwili rozmowy o malarstwie współczesnym i jego rzeczywistej wartości stają się pretekstem do zdefiniowania na nowo łączącej ich relacji. Reza stawia pytania o lojalność, zakłamanie i czy w każdej sytuacji mamy prawo iść wyłącznie za swoim głosem, nie bacząc na oczekiwania najbliższych.

Na scenie zobaczymy Roberta Ninkiewicza, Piotra Łukawskiego i Cezarego Rybińskiego.

Czas: 1 godzina 10 minut (bez przerw)

Bilety na spektakle, w cenach “sylwestrowych”, dostępne są w gdańskiej kasie biletowej oraz na stronie www.bilety.teatrwybrzeze.pl

Po każdym spektaklu widzowie zostaną zaproszeni na lampkę wina, czekać będzie na nich również słodki upominek.

Bilety: “Awantura w Chioggi”: 200 zł normalny, 180 zł ulgowy

“Sztuka”: 120 zł normalny, 90 zł ulgowy

 

 Co u diabła to propozycja na suylwestrowy wieczór od Teatru Miniatura
"Co u diabła" to propozycja na suylwestrowy wieczór od Teatru Miniatura
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

 

Skok w Nowy Rok! – pierwszy rodzinny sylwester w Teatrze Miniatura

Taki sylwester - dla dzieci i dorosłych organizowany jest po raz pierwszy w historii teatru. Potrwa od godz. 17 do 20, a jego program przygotował Zespół Edukacji teatru, który zachęca też gości do przyjścia w baśniowych przebraniach.

Uczestnicy obejrzą najpierw najnowszy spektakl “Co u diabła”, który ma premierę 30 grudnia 2021. Jest to adaptacja wybranych baśni braci Grimm, w których ważną postacią jest diabeł. W przestawieniu artyści prezentują przygody baśniowych bohaterów i podpowiadają, jak przechytrzyć zło. 

Scenografię i lalki do przedstawienia przygotował znakomity czeski scenograf Marek Zákostelecký, znany z imponujących, rozbudowanych projektów, a reżyseruje dyrektor Miniatury Michał Derlatka, co gwarantuje inscenizację pełną humoru i zaskakujących rozwiązań.

Po spektaklu widzowie wezmą udział w różnych atrakcjach inspirowanych baśniami braci Grimm na wszystkich scenach teatru. Będą to zabawy i gry dla całych rodzin, które nawiążą też do symboliki związanej z sylwestrem. 

Bilety w cenie 100 zł od osoby.