• Start
  • Wiadomości
  • 761. Jarmark św. Dominika. Święto handlu, kultury i rozrywki do 15 sierpnia WIDEO I FOTO

761. Jarmark św. Dominika. Święto handlu, kultury i rozrywki do 15 sierpnia WIDEO I FOTO

W sobotę, 24 lipca klucze do bram Gdańska trafiły do rąk kupców, a ulicami miasta przeszły barwne parady pod wodzą boga handlu Hermesa - to oznacza początek 761. Jarmarku św. Dominika. W tym roku w Jarmarku uczestniczy 650 wystawców, a handel i wydarzenia odbywają się w podziale na 9 strefa tematycznych (przystanków).
24.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Parada otwarcia 761. Jarmarku św. Dominika - wśród szudlarzy pojawił się także bóg mórz - Neptun ze swoim dworem
Parada otwarcia 761. Jarmarku św. Dominika - wśród szczudlarzy pojawił się także bóg mórz - Neptun ze swoim dworem
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Już po raz 761., w sobotę, 24 lipca, kupcy przejęli symbolicznie klucze do bram Gdańska na czas Jarmarku św. Dominika - wydarzenie drugi rok z rzędu odbyło się w formule on-line. Ceremonię zakończyło odegranie hymnu Jarmarku, złożonego w tym roku z 761 nut (jest ich zawsze tyle, ile lat ma wydarzenie). Chwilę później, w samo południe hymn ten w wykonaniu gdańskiego zespołu Tubicinatores Gedanenses rozbrzmiał ze schodów Dworu Artusa i z okien. Po odegraniu hymnu, wyruszyły tradycyjne, barwne parady prowadzące na Ołowiankę, Skwer Świętopełka i Skwer Heweliusza, do których dołączyły tłumy widzów.

 

Korowód przebierańców na ul. Długiej, otwarcie 761. Jarmarku św. Dominika
Korowód przebierańców na ul. Długiej, otwarcie 761. Jarmarku św. Dominika
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Wśród licznych postaci pojawił się oczywiście Złoty Hermes, patron kupców oraz Karmazynowy Kogut - symbol Jarmarku św. Dominika, a także postaci alegoryczne, kuglarze, żonglerzy oraz grupy rekonstrukcyjne: Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperska i Patrycjuszki. Bóg mórz i oceanów - Neptun, także przyłączył się do przemarszu. 

ZOBACZ PARADĘ I MIGAWKI Z PIERWSZEGO DNIA JARMARKU
 
 

 

- Aby tradycji stało się zadość, na trzy tygodnie przekazujemy klucze do grodu nad Motławą na ręce Międzynarodowych Targów Gdańskich, żebyście pilnowali porządku w mieście, ale także czynili je kolorowy i wesołym - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska podczas ceremonii otwarcia 761. Jarmarku św. Dominika.

- Gdańszczanki i gdańszczanie, dziękujemy za zaufanie, którym nas obdarzyliście. Obiecujemy, że za trzy tygodnie miasto oddamy w stanie lepszym, piękniejsze i bogatsze - obiecał Andrzej Bojanowski, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem Jarmarku.

 

Był i on - Karmazynowy Kogut, symbol Jarmarku św. Dominika w Gdańsku
Był i on - Karmazynowy Kogut, symbol Jarmarku św. Dominika w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

- Jarmark św. Dominika to średniowieczny pomysł gdańskich dominikanów na świętowanie uroczystości naszego założyciela św. Dominika. W tym roku przypada 800 lat od jego śmierci, tym bardziej zapraszamy więc do wspólnych spotkań i świętowania Jarmarku św. Dominika - dodał ojciec Michał Osek, przeor gdańskiego klasztoru dominikanów.

Także Andrzej Stelmasiewicz, radny Miasta Gdańska zachęcał do odwiedzin na Jarmarku: - Siłą Jarmarku jest kultura, muzyka, teatr, rzemiosło. Radni miejscy zapraszają na Główne Miasto, Stare Miasto, Długie Ogrody, ul. Łąkową i Ołowiankę. 

 

Hermes pod Dworem Artusa - w oczekiwaniu na start parad Jarmarku św. Dominika
Hermes pod Dworem Artusa - w oczekiwaniu na start parad Jarmarku św. Dominika
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Poza oczywistym walorem handlowym, Jarmark niesie ze sobą także mnóstwo wydarzeń dodatkowych dla odbiorców z każdej grupy wiekowej. Dlatego zanim zaplanujemy wizytę wśród kramów, warto sprawdzić, co jeszcze tego dnia oferuje Jarmark. W ciągu trzech tygodni zaplanowano m.in.: 26 koncertów, 24 występy DJ-ów, 13 spektakli dla dzieci i dorosłych, 8 projekcji filmów w kinie pod chmurką oraz 4 wystawy i wiele dodatkowych “świąt”. 

 

Kuglarze jak co roku popisywali się swoimi umiejętnościami
Kuglarze jak co roku popisywali się swoimi umiejętnościami
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Już w najbliższą niedzielę, 25 lipca, odbędzie się np. XXVI Gdańskie Święto Chleba (start o godz. 10), do niedzieli potrwa także Weekend Otwarcia Muzeum Bursztynu, a przez trwający i kolejny weekend na Uliczce Pomorskiej zlokalizowanej na fragmencie ul. Szerokiej (w godz. 10 - 20) odbywać się będą spotkania z tradycją kulinarną i kulturalną naszego regionu.

Stoiska handlowe Jarmarku czynne są codziennie, do 15 sierpnia, w godz. 10 - 20.

 

Więcej informacji w szczegółowym programie Jarmarku św. Dominika oraz tutaj:

 

 

 

 

 

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów