• Start
  • Wiadomości
  • Święto Wolności i Solidarności w kadrze fotoreporterów portalu gdansk.pl

Święto Wolności i Solidarności. Zobacz, jak świętowaliśmy na zdjęciach portalu gdansk.pl

Od 1 do 11 czerwca 2019 r. w Gdańsku celebrowaliśmy 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Na Święto Wolności i Solidarności składało się ponad 100 imprez, które odbywały się w 13. miejscach w mieście. Były to koncerty, wykłady, debaty, spotkania… Zobacz, jak fotoreporterzy portalu gdansk.pl: Dominik Paszliński, Jerzy Pinkas i Grzegorz Mehring oraz Dawid Linkowski z ECS uchwycili w kadrze ten wyjątkowy czas.
11.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Lech Wałęsa podczas obchodów Święta Wolności i Solidarności
Lech Wałęsa podczas obchodów Święta Wolności i Solidarności
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Pierwsze po II wojnie światowej, częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu, odbyły się w naszym kraju 4 czerwca 1989 roku. Zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce, a następnie w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Czerwcowe wybory skutkowały utworzeniem rządu, na którego czele stanął pierwszy niekomunistyczny premier - Tadeusz Mazowiecki.

Tegoroczne gdańskie obchody narodzin polskiej demokracji miały swój punkt kulminacyjny 4 sierpnia. Tego dnia odśpiewano polski hymn, był tort, wspólne zdjęcie i podpisanie proklamacji Deklaracji Wolności i Solidarności. Po południu tego dnia odbył się też wiec z udziałem Donalda Tuska i Lecha Wałęsy, a samorządowcy z całej Polski podpisali też deklarację tzw. 21 Tez Samorządowych.

Powspominajmy oglądając zdjęcia, jak świętowaliśmy...

 

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim