• Start
  • Wiadomości
  • Święto Wolności i Solidarności trwa. Zobacz, jakie jeszcze wydarzenia przed nami

Święto Wolności i Solidarności trwa. Zobacz, jakie jeszcze wydarzenia przed nami

W Gdańsku od 1 czerwca trwa Święto Wolności i Solidarności. Wielki festiwal wspólnoty, poświęcony 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku, potrwa do wtorku, 11 czerwca. W programie m.in. wystawy, pokazy filmowe i spotkania ze świadkami historii.
06.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Europejskim Centrum Solidarności można oglądać wystawę Chris Niedenthal. Polska - Chiny - Europa 1989
W Europejskim Centrum Solidarności można oglądać wystawę "Chris Niedenthal. Polska - Chiny - Europa 1989"
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

 

  • W Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 1” (Gdańsk, ul. Jaskółcza 1) prezentowana jest wystawa jednego z najciekawszych dokumentalistów młodego pokolenia: „Michał Szlaga. Fotografowałem polskiego króla”. To opowieść, która pokazuje jak zwykłe, widziane na własne oczy rzeczy, zmieniają się niepostrzeżenie w historię przez wielkie H. Ekspozycja zbudowana została wokół dwóch osi: historii politycznej, materialnej, społecznej oraz historii ludzi. Niektóre ze zdjęć prezentowanych na wystawie mogłyby stać się ikonami polskiej transformacji. Z pewnością powstaniu większości z nich towarzyszyła myśl o dawaniu świadectwa zmianie: jednej rzeczywistości w drugą, zwykłych ludzi w bohaterów, bohaterów w postacie podejrzane, podejrzanych rytuałów w przeżycia mistyczne.

    Wystawa czynna jest do 23 czerwca, codziennie w godz. 12:00-20:00. Wstęp: 5-7 zł. Dodatkowo, w ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności w piątek, 7 czerwca, o godz. 18:00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie w języku angielskim (prowadzenie: Natalia Wiśniewska), a w sobotę, 8 czerwca, o godz. 13:00 oprowadzanie po wystawie w języku polskim i rozmowa z artystą Michałem Szlagą. Na oba oprowadzania oraz rozmowę wstęp wolny.

 

  • W sobotę, 8 czerwca (godz. 11:00, 13:00, 15:00, 17:00), i w niedzielę, 9 czerwca (godz. 10:00, 12:00, 14:00, 16:00), Europejskie Centrum Solidarności (Gdańsk, Plac Solidarności 1) zaprasza na zwiedzanie wystawy stałej pod opieką przewodników, którzy opowiedzą o eksponatach i pamiątkach. Spacer przeznaczony jest dla młodzieży i osób dorosłych. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: Zwiedzanie z przewodnikiem.

 

 

 

Zobacz też: Wystawa „Drużyna Lecha” | Święto Wolności i Solidarności


Cały program obchodów na stronie 2019gdansk.pl

 

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA