Wiadomo już, kto namalował swastykę na murze synagogi we Wrzeszczu

Swastyka została namalowana czarnym sprayem o godz. 3 w nocy, z soboty na niedzielę - co nagrało się dzięki kamerze monitoringu nad wejściem do synagogi. Sprawców było dwóch. Dodatkowo nabazgrali trzy litery “K”, co miało oznaczać Ku Klux Klan. Policja potrzebowała niecałej doby na ustalenie sprawców. To dwaj mieszkańcy Wrzeszcza w wieku 15 i 14 lat. Sprawę zgłoszono do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W niedzielę swastyka i litery K zostały zamalowane jasną farbą.
( 13.03.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Brązowe drzwi wejściowe do budynku. Na prawo od drzwi, na bladożółtej ścianie widać znak swastyki, namalowany czarnym sprayem
Znak niemieckich nazistów na ścianie synagogi w polskim Gdańsku, 78 lat po zakończeniu II wojny światowej. Czy coś takiego może zrobić Polak, który wie kim byli naziści?
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku

Swastyka na murze synagogi - okoliczności

Sprawcy pojawili się o godz. 3 w nocy. W ich zidentyfikowaniu pomogło nagranie wideo z kamery monitoringu, która znajduje się nad wejściem do synagogi.

Chłopak w wieku 15 lat został zatrzymany w miejscu zamieszkania we Wrzeszczu, w poniedziałek rano, 13 marca. Drugi ze sprawców sam zgłosił się na komisariat tego samego dnia, w południe - wiedział, że jest poszukiwany, przyszedł w towarzystwie opiekuna prawnego.

Członkowie GWŻ w Gdańsku w niedzielę zamalowali swastykę i trzy litery K jasną farbą, zbliżoną odcieniem do tej, którą pomalowany jest cały mur synagogi. 

Przewodniczący żydowskiej gminy w Gdańsku podpisał się pod protestem przeciw aktom antysemityzmu

Swastyka na murze synagogi - monitoring pomógł

Michał Samet, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, mówi, że na podstawie wcześniejszych incydentów tego typu kierowana przez niego wspólnota wypracowała procedurę reagowania na podobne przypadki. 

- Od razu zgłaszamy temat Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policji - podkreśla Michał Samet. - Nasza wspólnota jest wdzięczna gdańskiej policji za błyskawiczną reakcję. Przyjechali dosłownie po 15 minutach. I serio potraktowali sprawę, skoro w krótkim czasie ustalili sprawców.

Do dyspozycji prowadzących postępowanie w tej sprawie GWŻ w Gdańsku oddała zapis wideo z kamery nad wejściem do synagogi. Jest to teraz ważny dowód w sprawie, który pozwala na dokładne ustalenie czasu zdarzenia (godz. 3 w nocy) i okoliczności.

Wielka Synagoga powróciła do Gdańska. Tym razem nie z cegły a z brązu

Widok ogólny wejścia do synagogi we Wrzeszczu. Po prawej od brązowych drzwi jest swastyka, po lewej - widzimy dwie litery K, wykonane na tej samej wysokości muru. Wszystkie znaki zrobiono czarnym sprayem
Znak swastyki i trzy razy litera K, w dość równych odstępach (tutaj trzeciej, skrajnej, nie widać). W niedzielę zostały zamalowane jasną farbą
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku

Swastyka na murze synagogi - nie ma na to zgody

Znak swastyki lub obraźliwe hasła pojawiają się na murze synagogi we Wrzeszczu rzadko ale jednak ktoś je robi. Zapewne za każdym razem sprawcy są różni. Może to być przejaw głupoty - bo co to za Polak, który powiela znak niemieckich nazistów, którzy byli śmiertelnymi wrogami Polski. Możliwy też, że robi to ktoś, komu bliska jest ideologia skrajnej prawicy, inspirującej się nazizmem i ruchami faszystowskimi. Trzeci prawdopodobny wariant to działanie obcego prowokatora. 

Miasto Gdańsk jednoznacznie reaguje na takie incydenty - ostatnio we wrześniu 2018 roku, kiedy to ktoś wybił kamieniem szybę przy wejściu do synagogi we Wrzeszczu. Prezydent Paweł Adamowicz zorganizował wówczas ekumeniczną manifestację poparcia dla gdańskich Żydów.

Wybił kamieniem okno w synagodze - Gdańsk odpowiedział manifestacją jedności

Michael Schudrich, rabin Polski: "Jedenaście miesięcy modlitwy za Pawła Adamowicza”