Gdańsk, jako jedno z trzech europejskich miast, przetestuje innowacyjny rower

Gdańsk jako jedyne polskie miasto weźmie udział w projekcie NEDAM. Polega on na testach innowacyjnych rowerów elektrycznych. Pojazdy będą udostępnione pracownikom jednej spośród gdańskich firm posiadających złoty poziom certyfikatu Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom. Wykorzystywane będą do aktywnego przemieszczania się na terenie przedsiębiorstwa.
10.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
nowoczesny pojazd kołowy z zadaszeniem
Niedługo taki rower będzie można zobaczyć na gdańskich ulicach
mat. organizatora

NEDAM  - wygodny, szybki i pojemny

NEDAM to innowacyjny model rowerów elektrycznych dla wspierania mobilności aktywnej pracowników. Celem projektu jest zapewnienie dostępu pracownikom do aktywnego sposobu przemieszczania się w pracy. Dzięki niemu mogą oni ograniczyć wykorzystanie swoich własnych pojazdów. Ma on też wpływ na zwiększenie świadomości na temat wygody korzystania z roweru elektrycznego.

Velocity 2025. Za dwa lata Gdańsk gospodarzem najważniejszej konferencji rowerowej 

Testowany w ramach pilotażu rower jest wyjątkowy. Nie jest to klasyczny jednoślad, ale nowoczesny i doskonale wyposażony pojazd, który zaskakuje swoim futurystycznym wyglądem. Rower będzie w pełni zabudowany, co ma znaczący wpływ na komfort użytkownika. Co ciekawe będzie miał możliwość przewozu towarów do 120 kg lub 2 osób z prędkością 25 km/h.

Testy w trzech miastach

Pilotaż odbędzie się w trzech europejskich miastach. W każdym z nich, rower testowany będzie na obszarach o różnej specyfice, gdzie dominujące motywacje podróży mogą być odmienne.

W Eindhoven testy odbędą się w obrębie kampusu uniwersyteckiego, w Augsburgu pomiędzy siedzibami budynków publicznych, natomiast w Gdańsku na terenie przedsiębiorstwa. W konsorcjum projektowym jest 6 partnerów z 4 państw. Liderem projektu jest Politechnika w Eindhoven (Holandia).

Lista partnerów:

  • Hiszpania – CARNET – UPC Technology Center
  • Holandia – Miasto Eindhoven
  • Holandia – Eindhoven University of Technology
  • Polska – Miasto Gdańsk
  • Niemcy – Hopper Mobility
  • Niemcy – Miasto Augsburg

Gdańska odsłona projektu

Celem projektu w Gdańsku jest przetestowanie innowacyjnego modelu elektrycznych rowerów transportowych wśród gdańskich firm posiadających certyfikat Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom. Podczas projektu wybrana gdańska firma będzie testowała 2 rowerowy elektryczne na terenie swojej firmy.

Mevo 2.0 coraz bliżej. Pierwsze nowe rowery systemu są już w Gdańsku