Miasto wspiera, oni zdobywają nagrody - gratulujemy laureatom Stypendiów Kulturalnych Miasta

Wiktoria Bieżuńska, autorka książki “Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” została nominowana do Odkryć Empiku za rok 2022. Jan Stanisław Rybicki wygrał I edycję Polska Stories - nowy program dla młodych reportażystów, organizowany przez weekend.gazeta.pl. Oboje są laureatami Stypendiów Kulturalnych Miasta Gdańska.
13.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta ubrana w marynarkę i golf, stoi na tle zieleni. Jest poważna, ma ciemne kręcone mocno loki
Wiktoria Bieżuńska pracuje na co dzień w ECS z dziećmi i młodzieżą jako edukatorka. Debiutancka powieść autorki pt. „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” (wydawnictwo Cyranka) jest nominowanych do tytułu Odkrycie Empiku 2022
fot. Ola Gracjasz

Wiktoria Bieżuńska

Wiktoria Bieżuńska jest gdańszczanką, mieszka we Wrzeszczu, pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Jej debiutancka powieść “Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” (wydawnictwo Cyranka) znalazła się za liście pięciu nominowanych książek do nagrody Odkrycia Empiku za rok 2022.

"Debiutancka książka autorki świadczy o jej ogromnej dojrzałości literackiej - ocenili powieść Bieżuńskiej członkowie jury nagrody. - W „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” Bieżuńska kreśli obraz rodzinnej przemocy – złożonej z małych klocków, z pozoru wręcz niedostrzegalnej. Autorka podsuwa nam kolejne kawałki układanki, które razem tworzą kalejdoskop opresji – banalnej i pełnej bezradności, w której tkwi dziecięca bohaterka. Świetny debiut i tytuł, którego nie da się zapomnieć."  

Odkrycia Empiku po raz czwarty towarzyszą plebiscytowi Bestsellery Empiku. Podczas gdy w Bestsellerach nagradzane są książki, które sprzedawały się w minionym roku w sieci księgarni najlepiej, w Odkryciach jury szuka oryginalności. Docenia nowatorską artystyczną wizję twórców. Ich dokonania warto będzie w przyszłości śledzić. 

Wyróżnienia przyznawane są w Odkryciach trzech kategoriach: Literatura, Muzyka i Film. W jury zasiadają laureaci poprzednich edycji, twórcy, dziennikarze i eksperci Empiku, literackie tworzy w tym roku zespół w składzie: Aleksandra Zbroja (zeszłoroczna laureatka), Michał Nogaś, Sylwia Chutnik, Joanna Marczuk i Marcin Maćkiewicz.

Nominowanych twórców poznamy podczas specjalnych spotkań online. Interaktywne transmisje odbędą się 23, 26 i 30 stycznia na profilu Empiku na Facebooku.

Wiktoria Bieżuńska w II naborze Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska otrzymała stypendium na napisanie drugiej książki o roboczym tytule “Galeriuszka”.

Wręcznie statuetek Odkrycia Empiku odbędzie się podczas gali Bestsellery Empiku 7 lutego. Galę mozna oglądać od godz. 19.45 na Faceboooku Empiku oraz od 20.15 na TVN. Relację telewizyjną poprowadzi Marcin Prokop, a relację internetową debiutujący w tej roli youtuberzy: Red Lipstick Monster oraz Karol Paciorek.

okładka książki - tytuł i autorka oraz mała dziewczynka, która siedzi w siadzie skrzyżnym, podpiera głowę na rękach
Debiutancka powieść Weroniki Bieżuńskiej opowiada o małej dziewczynce, samotnej w przemocowym świecie dorosłych. Jury konkursu oceniło: „to świetny debiut i tytuł, którego nie da się zapomnieć”. Werdykt poznamy 7 lutego
fot. mat. FB autorki

Wszyscy nominowani w kat. literackie Odkrycia EMPIK-u:

  • Wiktoria Bieżuńska, Przechodząc przez próg, zagwiżdżę, Wydawnictwo Cyranka
  • Anna Goc, Głusza, Dowody na istnienie
  • Olga Górska, Nie wszyscy pójdziemy do raju, Drzazgi
  • Karolina Lewestam, Pasterze smoków. Rodzice kontra świat, Wydawnictwo Czarne
  • Ishbel Szatrawska, Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia, Wydawnictwo Cyranka.

Dodajmy, że nominowana za książkę “Nie wszyscy pójdziemy do raju” Olga Górska ma również związki z Gdańskiem. Mieszkała tutaj jaki czas, a gdańskich czytelników odwiedziła podczas spotkania wokół książki w lipcu 2022 r. w Sztuce Wyboru.

młody mężczyzna z okularach, ma ciemne kręcone włosy, uśmiecha się i patrzy w górę, za nim kolorowa ściana
Jan Rybicki - historyk i filozof z wykształcenia, dziennikarz z wyboru. W reportażu opowiada o marzeniach młodej piłkarki i realiach kobiecej piłki nożnej
fot. mat. FB autora

Jan Stanisław Rybicki 

Ma 25 lat i mieszka w Gdańsku. W wykształcenia jest historykiem, ukończył też filozofię. Publikował już w "Dużym Formacie", kwartalniku "Więź", w "Krytyce Politycznej", miesięczniku "Poznaj Świat" i w magazynie "Kontakt". Nagrodzony reportaż opowiada o młodej piłkarce i realiach kobiecej piłki nożnej. Tekst doceniono za umiejętność operowania szczegółem i warsztat, ale też za ważny społecznie temat.

Reportaż Rybickiego jury uznało za najlepszy z dziesięciu powstałych w ramach I edycji Polska Stories.To jest nowy bezpłatny program szkoleń dla młodych, rozpoczynających dopiero pracę w zawodzie, reportażystów i reportażystek. Kilkumiesięczne szkolenie (od kwietnia do grudnia 2022) zorganizowane przez weekend.gazeta.pl prowadziła, wielokrotnie nagradzana reportażystka – Olga Gitkiewicz ("Nie zdążę").

W jury konkursu zasiadali: Anna Budyńska, redaktorka naczelna weekend.gazeta.pl, Olga Gitkiewicz, prowadząca Polska Stories; Bartosz Józefiak, reportażysta i prelegent warsztatów Polska Stories; Rafał Madajczak, redaktor naczelny gazeta.pl i Jolanta Molińska, zastępczyni redaktorki naczelnej weekend.gazeta.pl. 

Wszystkie reportaże młodych dziennikarzy zostały też docenione przez czytelników gazeta.pl, a w nagrodę Jan Stanisław Rybicki na sześć miesięcy dołączy do stałych współpracowników weekend.gazeta.pl.

Rybicki jest stypendystą z II naboru Stypendium Kulturalnego w 2022 roku (stypendium na 4 miesiące).

Nagorodzny reportaż można przeczytać tutaj.

Paulina Siegień

Warto też przypomnieć wcześniejszy sukces Pauliny Siegień - dziennikarki i tłumaczki, z wykształcenia etnografki, rosjoznawczyni i filolożki rosyjskiej, która stale współpracuje z Krytyką Polityczną i Newsweekiem. Autorka jest laureatką Stypendium Kulturalnego z 2018 roku, a jej wydana przez Wydawnictwo Czarne książki "Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu" otrzymała w roku 2022 Nagrodę Conrada. 

Paulina Siegień z UG została laureatką 8. Nagrody Conrada za najlepszy debiut prozatorski

A piątek, 13 stycznia 2023 r., w księgarni Tajne Komplety, odbyła się premiera debiutu prozatorskiego innej stypendystki - Rity Jankowskiej. Jej książkę zredagowała Julia Szychowiak.

Rita Jankowska debiutuje prozatorsko. W piątek w Tajnych Kompletach

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA