• Start
 • Wiadomości
 • Sukces Teatru Miniatura - spektal “Beton” nagrodzony podwójnie na ważnym teatralnym festiwalu

Sukces Teatru Miniatura - spektal “Beton” nagrodzony podwójnie na ważnym teatralnym festiwalu

Jury I Festiwalu Plastyki Teatru Lalki i Formy w Słupsku, spośród 70 nadesłanych zgłoszeń, oceniło najwyżej spektakl “Beton” gdańskiego teatru, przyznając nagrodę aktorowi Wojciechowi Stachurze (główna rola) oraz jego reżyserowi Michałowi Derlatce. Festiwal zorganizowano z okazji 75-lecia słupskiego Teatru Lalki “Tęcza”, ważnego ośrodka lalkarskiego w Polsce.
( Publikacja: 26.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Beton” monodram Wojciecha Stachury, miał dwie premiery - po znakomicie przyjętej listopadowej wersji online artyści przygotowali wersję sceniczną. Wystawiono ją w teatrze Miniatura pół roku później
"Beton” monodram Wojciecha Stachury, miał dwie premiery - po znakomicie przyjętej listopadowej wersji online artyści przygotowali wersję sceniczną. Wystawiono ją w teatrze Miniatura pół roku później
fot. Piotr Pędziszewski / Miejski Teatr Miniatura

Wojciecha Stachurę doceniono za spójną i wielowątkową koncepcję aktorską i scenograficzną spektaklu, a Michała Derlatkę - “za wydobycie indywidualnych losów zamkniętych w zunifikowanej przestrzeni w spektaklu „Beton”.

Ogłaszając swoją decyzję, Jury w składzie: Joanna Braun (przewodnicząca), Anna Jazgarska, Bożena Sawicka, Pavel Hubička i Zbigniew Niecikowski - podkreślało wysoki poziom i różnorodność uczestniczących w imprezie przedstawień oraz znaczenie powołania Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy Słupsk-Ustka 2022 dla środowiska lalkarskiego: - “Teatr Lalki „Tęcza” inicjując to przedsięwzięcie zwraca uwagę na rangę plastyki w teatrze ożywionej formy” - informowało Jury.

Teatr Miniatura. „Beton” - spektakl o ludzkim losie, a w tle historia najdłuższego gdańskiego falowca.

 Przyjemnie także na żywo oglądać Wojciecha Stachurę, który tworzy rozbudowaną rolę, umiejętnie łącząc w swojej postaci cechy niepozornego, bezimiennego inżyniera, orędownika komunizmu, donosiciela i oportunisty, ale także superbohatera swoich czasów, opowiadającego widzom o falowcu z megalomańską fantazją - oceniała Agata Olszewska, krytyczna teatralna i dziennikarka portalu gdansk.pl
"Przyjemnie także na żywo oglądać Wojciecha Stachurę, który tworzy rozbudowaną rolę, umiejętnie łącząc w swojej postaci cechy niepozornego, bezimiennego inżyniera, orędownika komunizmu, donosiciela i oportunisty, ale także superbohatera swoich czasów, opowiadającego widzom o falowcu z megalomańską fantazją" - oceniała Agata Olszewska, krytyczna teatralna i dziennikarka portalu gdansk.pl
fot. Piotr Pędziszewski / Miejski Teatr Miniatura

Inspiracje, Adaptacje

Monodram pt. “Beton” to spektakl zrealizowany na podstawie „Latawca z betonu” - powieści Moniki Milewskiej, nagradzanej gdańskiej poetki i dramatopisarki. Książka, wydana w 2018 roku przez wydawnictwo WAM, została jeszcze w tym samym roku laureatką Pomorskiej Nagrody Literackiej w kategorii Literacka Książka Roku.

Inspiracją dla jej autorki był słynny falowiec na Przymorzu, drugi pod względem długości budynek mieszkalny Europy i w pewnym sensie urbanistyczny eksperyment oraz społeczność, jaką tworzyli jego mieszkańcy. Używając literackich metafor, zmieniając plany czasowe, autorce udało się uchwycić i opisać fenomen przełomu lat 80., rodzącej się nowej kapitalistycznej rzeczywistości i odchodzący koloryt PRL-u. 

Głównym bohaterem książki Milewska mianowała inżyniera, projektanta budynku. Ten wędrując po mieszkaniowym labiryncie, przeżywa krótkie podróże w przyszłość: widzi kształtowanie się Solidarności, dowiaduje się, czym jest e-mail i Ikea, wysłuchuje narzekań mieszkańców, odwiedza też sąsiadów, którzy na balkonie dziesiątego piętra hodują krowę.

Z internetu na deski teatru. Efekt zaskakujący. Recenzja „Betonu” Teatru Miniatura

Spektakl wizualnie doskonały

Powieść, choć niełatwa formalnie, okazała się kuszącym materiałem dla twórców przedstawienia: Michała Derlatki, autora adaptacji i reżysera oraz Wojciecha Stachury - autora scenografii i lalek, kreującego główną rolę w monodramie. 

Aby w pełni oddać jej klimat, artyści zaprosili do współpracy: Sebastiana Łukaszuka, specjalistę od animacji i nowych technologii wizualnych i Macieja Iwańczyka - profesjonalnego reżysera światła, pracującego m.in. jako oświetleniowiec w warszawskim Och-Teatrze i Teatrze Polonia czy w Białostockim Teatrze Lalek. ; Dołączył do nich też producencki duet, zajmujący się muzyką ilustracyjną, Michał i Mateusz Sarapatowie, twórcy Sarapata Sound Workers, firmy współpracującej z takimi wytwórniami jak Fonobo, Asfalt Records czy Kayax. 

„Beton” zrealizowano w ramach sceny Laboratorium Formy dla młodzieży i dorosłych.

Pracę artystycznego zespołu docenili zarówno krytycy, jak i publiczność Teatru Miniatura. Teraz czas na ocenę środowiska teatralnego, które - podczas inauguracyjnej edycji Festiwalu Plastyki Teatru Lalki i Formy w Słupsku - wyróżniło Michała Derlatkę oraz Wojciecha Stachurę. 

I Festiwal Plastyki Teatru Lalki i Formy w Słupsku

Festiwal zorganizowano z okazji 75-lecia tamtejszego Teatru Lalki “Tęcza”, ważnego ośrodka sztuki lalkarskiej w Polsce.

Na ogłoszony przez teatr po raz pierwszy konkurs, nadeszły zgłoszenia z całej Polski, Niemiec, Słowacji i Czech. W sumie, blisko 70 przedstawień, od teatrów profesjonalnych: instytucjonalnych i off-owych.

Członkowie Jury nie ukrywali, że wybór był niezwykle trudny, a poziom spektakli wyrównany: - Często musieliśmy dokonywać wyboru między świetnym a znakomitym! - oceniali.

Ostatecznie wybrano 11 spektakli, które od 18 do 22 września 2022 roku oglądali widzowie słupskiego teatru.

Były to:

 1. „LOT” – Olsztyński Teatr Lalki
 2. „Pan Tadeusz. Ostatni zjazd” – Teatr Animacji, Poznań
 3. „Kaspar” – Teatr Biuro Podróży
 4. „Kulki” – Białostocki Teatr Lalek
 5. „Der Erlkönig” („Król Olch”) – Puppentheater Zwikau (Niemcy)
 6. „Bezimienny/Nieznany” – Fundacja Gra/nice
 7. „Brzydkie Kaczątko” – Teatr Baj Pomorski, Toruń
 8. „Czarnoksiężnik z krainy Oz” – Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
 9. „Beton” – Miejski Teatr Miniatura, Gdańsk
 10. „Arka czasu” – Teatr Kubuś, Kielce
 11. „Tata” – Teatr Arlekin, Łódź

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

 • Nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych otrzymuje Wojciech Stachura za spójną i wielowątkową koncepcję aktorską i scenograficzną w spektaklu „Beton” Teatru Miniatura w Gdańsku.
 • Nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych otrzymuje Michał Derlatka za wydobycie indywidualnych losów zamkniętych w zunifikowanej przestrzeni w spektaklu „Beton” Teatru Miniatura w Gdańsku.
 • Nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych otrzymuje Łukasz Batko za zbudowanie przestrzeni wspólnej refleksji nad doświadczeniem uchodźstwa w spektaklu „Bezimienny/Nieznany” Fundacji Gra/Nice.
 • Nagrodę w wysokości tysiąca trzystu złotych otrzymuje Ewelina Ciszewska za kreatywną plastykę i malarskość ruchu w przedstawieniu „Brzydkie kaczątko” Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu.
 • Nagrodę w wysokości tysiąca trzystu złotych otrzymuje Mateusz Mirowski za transfigurację przestrzeni kostiumem w spektaklu „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.
 • Wyróżnienie w wysokości pięćset złotych otrzymuje zespół Puppentheater Zwikau za teatralne poszukiwania formy w obszarze nowych mediów w spektaklu „Król Olch”.
 • Wyróżnienie w wysokości pięćset złotych otrzymuje Karolina Sadowska za wielowymiarowość zadań aktorskich i animacyjnych w spektaklu „Lot” Olsztyńskiego Teatru Lalek.
 • Wyróżnienie w wysokości pięćset złotych otrzymuje Joanna Nygard za zbudowanie przejmującego obrazu relacji syna z ojcem w spektaklu „Tata” Teatru „Arlekin” w Łodzi.