• Start
  • Wiadomości
  • Stuhr, Alieva, Niedałtowski, Alboth - debata o wartościach w świetle kryzysu granicznego

Stuhr, Alieva, Niedałtowski, Alboth - debata w świetle kryzysu granicznego

Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Kultury Miejskiej i Trójmiejska Akcja Kobieca zapraszają do udziału w dwóch wtorkowych (14 grudnia) spotkaniach wokół kryzysu na polsko-białoruskiej granicy pod hasłem “Puste miejsce”. Towarzyszy im akcja na rzecz rodzin z Afganistanu z ośrodka dla uchodźców w Grupie. W debata o godz. 20 będzie transmitowana na portalu gdansk.pl.
14.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kheli Alieva, ks. Krzysztof Niedałtowski, Maciej Stuhr, Magdalena Grzebałkowska
Kheli Alieva, ks. Krzysztof Niedałtowski, Maciej Stuhr, Magdalena Grzebałkowska
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl; Anna Rezulak, Jerzy Bartkowski / KFP

 

Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny, organizatorzy i goście zachęcają, by zamiast biletu/ów wstępu wykupić cegiełki akcji charytatywnej Trójmiejskiej Akcji Kobiecej na rzecz uchodźców przebywających w ośrodku dla cudzoziemców w Grupie koło Grudziądza (więcej na ten temat na końcu artykułu).   

 

  

Spotkanie w Instytucie Kultury Miejskiej | wtorek 14 grudnia 2021, g. 18.00 

gościnie: Anda Rottenberg, Anna Orbaczewska 

prowadząca: Magdalena Grzebałkowska

TU KUPISZ cegiełki akcji prowadzonej przez Trójmiejską Akcję Kobiecą

 

Stół jest symbolem domu, gościnności, czasu spędzanego w rodzinnym lub przyjacielskim gronie. Inaczej było w okresie pandemii, kiedy dominowało poczucie niepewności, zatrzymania, często samotności… W kontekście kryzysu na polsko-białoruskiej granicy symbolika stołu i tradycyjnej polskiej gościnności powracają, generując szereg trudnych pytań, które postaramy się zaadresować w trakcie spotkania. 

Anda Rottenberg - historyk sztuki i kuratorka, już jakiś czas temu zebrała od przyjaciół przepisy na proste, często przygotowywane „z niczego”, dania i wydała książkę „Kuchnia towarzyska i uczuciowa”. Rozmowa Magdaleny Grzebałkowskiej (sopockiej pisarki) z autorką książki będzie pretekstem do zwierzeń o kuchni, o przyjaźni, o sztuce, ale i – w szerszym kontekście – o tym, o czym dziś przy stole często rozmawiamy: o gościnności nie tylko w sensie zaproszenia do własnego domu, ale o naszej otwartości na innych w ogóle. 

 

Anda Rottenberg
Anda Rottenberg
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Podczas spotkania w IKM gdańska artystka Anna Orbaczewska zaprezentuje 12 talerzy stworzonych specjalnie na tę okazję, w nawiązaniu do symboliki stołu i pustego nakrycia. Każdy z nich jest wyjątkowym dziełem sztuki, które będzie można nabyć na miejscu, a cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na wsparcie rodzin z Afganistanu. 

Uwaga! Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, konieczna wcześniejsza rejestracja na wydarzenie. 



Debata w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim | wtorek, 14 grudnia 2021, g. 20.00 |transmisja na portalu gdansk.pl

goście: Anna Alboth, Khedi Alieva, Maciej Stuhr, ks. Krzysztof Niedałtowski 

prowadzenie: Karolina Lewicka | TOK FM 

TU KUPISZ cegiełki 

 

Khedi Alieva, Góra Gradowa. Zawieszenie flagi uszytej w trakcie obchodów 4 czerwca, 2019 rok
Khedi Alieva, Góra Gradowa. Zawieszenie flagi uszytej w trakcie obchodów 4 czerwca, 2019 rok
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Puste miejsce przy wigilijnym stole w naszej tradycji jest symbolem gościnności i otwartości. Dawniej było przeznaczone dla najbliższych, których już z nami nie ma. Wierzono, że w ten szczególny wieczór zasiadają z nami przy jednym stole – czasem pod postacią zagubionego wędrowca, który zapukał do naszych drzwi. 

Współcześnie kontynuujemy tę tradycję – ale czy rzeczywiście nasze drzwi pozostają otwarte? Czy jesteśmy gotowi przyjąć pod swój dach – choć na ten jeden wieczór – każdego, kto szuka schronienia?   

Aktualna sytuacja na wschodniej granicy wywołuje wiele dyskusji, wątpliwości i podziałów – mimo że to moment, w którym powinniśmy być solidarni z drugim człowiekiem. Kogo zatem jesteśmy w stanie ugościć? Czym jest w naszej tradycji i kulturze to puste miejsce przy stole? I jak pomagać – w jaki sposób odpowiadać na realne potrzeby tych, którym pomagamy, jednocześnie chroniąc ich prawa i bezpieczeństwo, zapobiegając nadużyciom władzy i uwzględniając kontekst kulturowy? Jak to się dzieje, że pomoc niesiona przez znanych aktorów i aktywistów wywołuje taki hejt?

 

Anna Alboth
Anna Alboth
Fb Anna Alboth

 

Odpowiedzi na te pytania będą tego wieczoru szukać goście debaty:

  • Anna Alboth - Polka z Berlina, w 2018 roku nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla za inicjatywę Civil March For Aleppo, w którym udział wzięło 3,5 tysiąca osób z 62 krajów
  • Khedi Alieva - aktywistka i animatorka społeczna, pochodzi z Czeczenii, mieszka w Gdańsku od 2013 roku, z wykształcenia pedagożka, członkini Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, uczestniczyła w tworzeniu i wdrażaniu Modelu Integracji Imigrantów 
  • Maciej Stuhr - aktor, reżyser, felietonista, zaangażowany w działalność charytatywną i liczne akcje społeczne – w tym obecnie na rzecz uchodźców na granicy polsko-białoruskiej
  • ks. Krzysztof Niedałtowski - teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych, współorganizator Gdańskiego Areopagu, przewodniczył zespołowi redakcyjnemu Karty Powinności Człowieka.
  • prowadzenie: Karolina Lewicka | dziennikarka radia TOK FM, współpracowniczka “Tygodnika Powszechnego”

 

Maciej Stuhr
Maciej Stuhr
Fot. Anna Boborowska/KFP

 

Więcej na temat prelegentów

Wydarzenia na Fb:

- spotkanie w IKM

- spotkanie w GTS

 

Afgańskie rodziny, sprowadzone rządowymi samolotami, jako „Przyjaciele Polski” w uznaniu za dotychczasową współpracę na rzecz naszego kraju, mają przyspieszoną ścieżkę integracji. Rodziny otrzymały już azyl i tzw. paszport genewski. Mają nadany PESEL, mogą podjąć pracę, zawierać umowy i wynająć mieszkanie. W teorii. W praktyce potrzebują naszego wsparcia na starcie. Większość dorosłych mężczyzn w tych rodzinach ma wyższe wykształcenie. Młodzi studiowali w Kabulu czy Heracie i chcieliby kontynuować studia w Polsce. Najważniejszą pomocą dla nich jest teraz pomoc w wynajęciu mieszkania i opłata pierwszego czynszu. Na kolejne opłaty rodziny sobie zarobią, otrzymują też przez pierwszy rok po opuszczeniu ośrodka zasiłki pomocowe. 

Jeżeli macie Państwo do wynajęcia większe mieszkanie albo dom dla afgańskiej, wielodzietnej rodziny, prosimy o kontakt mailowy na adres: tak3city@gmail.com. 

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku