• Start
  • Wiadomości
  • 30-lecie wyborów 4 czerwca. W strefie kultury: spektakl o Wałęsie, Czytelnia Wolności i inne

Strefa Kultury na Święcie Wolności i Solidarności: spektakl o Wałęsie, Czytelnia Wolności i wiele innych

Film, teatr, wystawy, poezja w przestrzeni miejskiej, instalacje artystyczne, spotkania autorskie, spacery po mieście... - Miasto Gdańsk zaprasza na szereg atrakcji do specjalnej Strefy Kultury, która będzie częścią Święta Wolności i Solidarności, w dniach 1-11 czerwca 2019 r. Na większość wydarzeń wstęp wolny.
23.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wydarzenia obchodów Święta Wolności i Solidarności oznakowane będą logo autorstwa Jerzego Janiszewskiego, twórcy legendarnego znaku „Solidarności”
Wydarzenia obchodów Święta Wolności i Solidarności oznakowane będą logo autorstwa Jerzego Janiszewskiego, twórcy legendarnego znaku „Solidarności”
 


Bogaty i interesujący program na czas obchodów Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku, które potrwają aż 11 dni - od 1 do 11 czerwca 2019 r. - przygotowało wspólnie kilka miejskich i samorządowych instytucji kultury, m.in Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Kultury Miejskiej, Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr Wybrzeże, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Muzeum Narodowe oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury, we współpracy z Miastem Gdańsk i Fundacją Gdańską, a także innymi artystycznymi kolektywami czy niezależnymi animatorami i twórcami.

- Czeka nas ponad 100 wydarzeń kulturalnych we wszystkich możliwych dziedzinach sztuki. W organizację obchodów włączyło się kilkuset artystów, którzy przygotowali bogaty program teatralny, filmowy i muzyczny, nie zabraknie też dyskusji wokół literatury, historii i współczesnej kultury, działań z zakresu sztuk wizualnych, akcji artystycznych i kampanii w przestrzeni publicznej, warsztatów i działań edukacyjnych - wymienia Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury.

 

Chris Niedenthal i jedna z jego fotografii - portret Lecha Wałęsy
Chris Niedenthal i jedna z jego fotografii - portret Lecha Wałęsy
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Podczas obchodów odbędzie się m.in. duża retrospektywna wystawa związanego z Gdańskiem artysty Michała Szlagi - wybitnego polskiego fotografa średniego pokolenia, który w tym roku obchodzi dwudziestolecie swojej pracy twórczej. Dwie inne duże wystawy zobaczymy w Muzeum Gdańska: poświęconą Oldze Krzyżanowskiej oraz śp. prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi. Tam też odbędzie się premiera albumu fotograficznego poświęconego miastu i jego mieszkańcom, którego autorem jest Chris Niedenthal - legendarny fotograf, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać.

 

O wydarzeniach muzycznych Święta Wolności i Solidarności przeczytasz tutaj: Waglewski, Lady Pank, Perfect, Kayah, Bednarek i inni zagrają podczas Święta Wolności i Solidarności - 4 czerwca

 

W obchodach weźmie udział także nowo powstające muzeum sztuki współczesnej NOMUS - oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ulicy Jaracza, gdzie czeka nas m.in. pokaz sztuki współczesnej oraz projekcje filmowe i różnego rodzaju wydarzenia artystyczne. Na spektakl teatru Łaźnia Nowa z Krakowa „Wałęsa z Kolonos” z Jerzym Stuhrem w roli tytułowej zaprasza Gdański Teatr Szekspirowski, natomiast Teatr Wybrzeże pokaże „Święto Winkelrida” i prezentację filmową legendarnego spektaklu Jana Klaty - „H” na podstawie „Hamleta” Szekspira, realizowanego w 2005 roku na terenie Stoczni Gdańskiej. Wystawę „Wiosna demokracji” przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku we współpracy z innymi miastami, m.in. Sopotem, Gdynią, Słupskiem, Wejherowem, Nowym Dworem Gdańskim i Kwidzynem.

 

ECS zaprasza m.in. na wystawę prezentującą kolekcję plakatów wyborczych Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” z 1989 roku
ECS zaprasza m.in. na wystawę prezentującą kolekcję plakatów wyborczych Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” z 1989 roku
 

 

- Cieszę się, że poza ECS-em, które jest centrum tych wydarzeń, w obchody włączyło się tak wiele instytucji - nie tylko miejskich, ale również wojewódzkich, i to nie tylko z Gdańska i Trójmiasta - komentuje Władysław Zawistowski, dyrektor Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Należę do osób, które doskonale pamiętają dzień 4 czerwca 1989 roku. Pamiętam niesamowitą atmosferę - święta demokracji, nadziei, kiedy nawzajem mówiliśmy sobie „idziemy głosować!”, z pragnieniem, że skończy się tak, jak się skończyło. Było to wielkie otwarcie nowej ery w dziejach Polski. Bardzo się cieszę, że podobna atmosfera solidarności i poczucia święta ma również teraz.

Obchody zostaną oficjalnie zainaugurowane 1 czerwca, ale przygotowania do świętowania rozpoczynają się już teraz - w czwartek, 23 maja, w południe wyruszył na torowiska Gdańska tramwaj oznaczony logotypem obchodów Święta Wolności i Solidarności autorstwa Jerzego Janiszewskiego. W sobotę, 25 maja, rozpocznie się ustrajanie miasta, a mieszkańcom będą rozdawane flagi Gdańska, aby mogli na czas wspólnego świętowania udekorować swoje domy.

 

Na większość wydarzeń wstęp wolny, na niektóre - ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązywać będą zapisy, a nieliczne atrakcje będą płatne. Szczegółowy program obchodów Święta Wolności i Solidarności na stronie: 2019gdansk.pl.

 

Zobacz też: Ponad 200 organizacji pozarządowych na Święcie Wolności i Solidarności w Gdańsku

 

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024