Strategia Gdańsk 2030 Plus. Warsztaty z udziałem mieszkańców

We wrześniu 2022 roku Rada Miasta Gdańska uchwaliła dokument „Gdańsk 2030 Plus. Strategia Rozwoju Miasta”. Teraz rusza cykl warsztatów dla mieszkańców. O tym, że warto i trzeba wziąć w nich udział rozmawialiśmy w programie „Wszystkie Strony Miasta” z zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotrem Borawskim oraz koordynatorami programu Łukaszem Kłosem i Mariuszem Sadłowskim.
10.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grafika informacyjna ze zdjęciem Gdańska

Czym jest Strategia Gdańsk 2030 Plus?

Strategia Gdańsk 2030 Plus została przyjęta przez Radę Miasta Gdańska we wrześniu 2022 r. Nakreśla ona główne kierunki rozwoju miasta i jest kluczowym elementem zarządzania strategicznego. Podzielono ją na cztery obszary: Zielone Miasto, Wspólne Miasto, Dostępne Miasto i Innowacyjne Miasto. Opiekunem każdego z nich jest jeden z zastępców prezydenta miasta.

Prezydent Gdańska: Parku Kulturowego w Śródmieściu na razie nie będzie 

Za Dostępne Miasto odpowiada Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Tu wskazuje się przede wszystkim na piramidę mobilności, w której to piesi, użytkownicy transportu publicznego i rowerzyści są traktowani priorytetowo. Celem Miasta jest też samowystarczalność energetyczna i uzyskiwanie energii z zielonych źródeł.

Strategia Gdańsk 2030 Plus – ważny udział mieszkańców

- Strategia to będą główne punkty, wizje i przedsięwzięcia, które zrealizujemy w mieście przez najbliższą dekadę. Dlatego bardzo nam zależy na rozmowie z mieszkańcami. Nie wyobrażam sobie, żeby wspólnie z mieszkańcami naszego miasta nie współtworzyć tego, jak Gdańsk będzie się rozwijać – mówił w studiu Piotr Borawski. - To jest właśnie ten moment, żeby zdecydować, które spośród dziesiątek różnego rodzaju inwestycji, przedsięwzięć, które planujemy, powinny znaleźć się na szczycie naszych priorytetów, bo jak zwykle pomysłów jest bardzo wiele. Pewnie będą one kosztowały bardzo dużo pieniędzy, a środków finansowych będziemy mieli ograniczoną ilość.

Zobacz program:

Miasto zamierza kontynuować działania na rzecz na rzecz oszczędzania energii. W strategi zapowiedziana jest m.in. kontynuacja modernizacji obiektów.

- Mówimy tutaj o głębokiej termomodernizacji, o tym, żeby wypracować nowe standardy przy budowie nowych obiektów, żeby ta efektywność energetyczna była jak najwyższa, żeby nowe obiekty zmierzały w stronę pasywności – wyjaśniał Mariusz Sadłowski. - Poszukujemy też rozwiązań potencjału w zakresie produkcji energii elektrycznej. Mamy aspiracje, żebyśmy byli w stanie sami wyprodukować na terenie miasta tę ilość energii elektrycznej, którą potrzebuje miasto.

W to wchodzi dynamiczny rozwój fotowoltaiki. Nasz rozmówca przypomniał, że powstaje właśnie spalarnia odpadów, która też będzie producentem energii. Samowystarczalne energetycznie miasto ma pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych.

panorama miasta, na pierwszym planie wiadukt kolejowy, po którym jedzie pociąg dalej nowowczesne bloki a na horyzoncie morze i statki
Strategia Gdańsk 2030 zakłada uzyskanie przez miasto samowystarczalności energetycznej
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Strategia Gdańsk 2030 Plus - jak będą wyglądały warsztaty?

Pierwsze warsztaty z udziałem twórców strategii i przedstawicieli odbędą się 13 marca w ZSO nr 8 przy ul. Meissnera w Gdańsku w godz. 17.00 – 18.30. Zarejestrować się można za pośrednictwem strony gdansk.pl. Goście w studiu podkreślali, że bardzo liczą na udział mieszkańców.

- Cieszymy się, że jest odzew i ludzie chętni, żeby z nami na ten temat porozmawiać. Warsztaty będą wyglądały w ten sposób, że będą przygotowane stoliki tematyczne po to, żeby każdy znalazł dla siebie miejsce, żeby o tych kluczowych problemach mógł z nami porozmawiać, zgłosić nam swoje pomysły i my na pewno będziemy chcieli wziąć to pod uwagę, tworząc dalsze zapisy programu rozwojowego - wyjaśnił Łukasz Kłos, koordynator programu.

studio wirtualne, w którym siedzą na krzesłach czterej mężczyźni i rozmawiają
Program „Wszystkie Strony Miasta” w studiu gdansk.pl. Nz. (od lewej) prowadzący Marek Wałuszko, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawskim oraz koordynatorzy programu Mariusz Sadłowski i Łukasz Kłos.
fot. gdansk.pl

Co ważne, mieszkańcy mogą włączyć się do współtworzenia strategii nie tylko poprzez udział w warsztatach.

- Oprócz warsztatów, które w tej chwili przeprowadzamy, od momentu inauguracji czyli od pierwszego marca na stronie naszego miasta gdansk.pl dostępna jest ankieta i tam właśnie w tych czterech działach są zaproponowane różnego rodzaju inwestycje, przedsięwzięcia. Również w ten prosty i łatwy sposób, poprzez internetową ankietę prosimy mieszkańców o to, żeby wskazali nam, które ich zdaniem inwestycje w najbliższych latach będą istotne, czy to z tematyki związanej właśnie z poruszaniem się po mieście, czy z tematyki edukacji, czy też kultury, sportu i wszystkich innych dziedzin – dodał Piotr Borawski.

Harmonogram warsztatów Strategia Gdańsk 2030 Plus:

Data 

Nazwa spotkania 

Godziny 

Miejsce 

Rejestracja

01.03

Spotkanie inaugurujące 

17:00-18:30 

ECS
(pl. Solidarności 1) 

Bez rejestracji

13.03

Dostępne Miasto
- warsztaty

17:00-18:30 

ZSO nr 8
(ul. J. Meissnera 9) 

Zachęcamy do rejestracji

24.03 

Wspólne Miasto
- warsztaty

17:00-18:30 

SP nr 46
(ul. Arkońska 17) 

Zachęcamy do rejestracji

04.04

Zielone Miasto
- warsztaty

17:00-18:30 

SP nr 12
(ul. Człuchowska 6)  

Zachęcamy do rejestracji

17.04

Innowacyjne Miasto
- warsztaty

17:00-18:30 

XIX LO
(ul. J. Pestalozziego 11/13) 

Zachęcamy do rejestracji

8.05

Spotkanie podsumowujące 

17:00-18:30 

Hevelianum
(ul. Gradowa 6) 

Bez rejestracji

 

TV

To przedszkole jest wzorem