Statek z amerykańskim sprzętem wojskowym już w gdańskim terminalu DCT

Statek “Endurance”, czyli samochodowiec należący do armatora ARC Shipping, stoi już w gdańskim terminalu kontenerowym DCT. W środę, 13 września, o godz. 6.00 rano rozpocznie się wyładunek sprzętu wojskowego dla brygady pancernej US Army.

Statek z amerykańskim sprzętem wojskowym już w gdańskim terminalu DCT
A
A
data publikacji: 12 września 2017 r.

Samochodowiec Endurance już stoi w gdańskim terminalu kontenerowym
Samochodowiec Endurance już stoi w gdańskim terminalu kontenerowym
gdansk.pl

Jak nas poinformowano w DCT, “Endurance” ma stać w gdańskim porcie 48 godzin. W tym czasie ma zostać rozładowany. W poniedziałek, 11 września, było na nim kilkudziesięciu żołnierzy US Army, którzy przygotowują transport do rozładunku: trzeba rozluzować łańcuchy spinające sprzęt i przygotować go do zwiezienia na ląd. Potem przez tydzień lub dwa będzie systematycznie rozwożony do baz US Army w Polsce w Żaganiu i Drawsku Pomorskim. 

W środę, 13 września, o godz. 10.00 Amerykanie oficjalnie zaprezentują mediom ładunek. Jak podaje portal Defence24.pl, chodzi o czołgi, ciężarówki i inny sprzęt amerykańskiej brygady pancernej ABCT (Armored Brigade Combat Team). Wśród wyładowanego sprzętu mogą być czołgi Abrams, bojowe wozy piechoty Bradley, samobieżne haubice Paladin oraz samochody Humvee.

Wyładunek trwa jednocześnie w Gdańsku i niemieckim Bremerhaven.

Jak pisze portal Defence24.pl do Polski przyjeżdżają teraz żołnierze i sprzęt z 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1 Dywizji Piechoty, którzy na co dzień stacjonują w Fort Riley w stanie Kansas.

Służbę w Europie kończy natomiast 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa 4. Dywizji Piechoty z Fort Carson w stanie Kolorado.

Każda brygada przybywa do Europy z własnym sprzętem i uzbrojeniem.


Endurance pruje fale
Endurance pruje fale
Bahnfrend / Wikimedia Commons

Jak poinformowała amerykańska 1. Dywizja Piechoty, do Europy przybędzie około 3 tysięcy żołnierzy. Przekazanie obowiązków ma nastąpić pod koniec września. Pierwsi żołnierze 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej są już w Polsce, ale zasadnicza część brygady przybędzie później.

Amerykanie są w Europie, w tym w Polsce, w ramach Operacji Atlantic Resolve, czyli dozbrojenia państw NATO po agresji Rosji na Ukrainę. 

Eksperci militarni sądzą, że wybór Gdańska jako portu przeładunkowego prawdopodobnie wynika z chęci przećwiczenia różnych wariantów przerzutu sprzętu do Europy Środkowo-Wschodniej.

Przypomnijmy, że oprócz amerykańskiej brygady pancernej w Polsce stacjonuje także batalionowa grupa bojowa NATO, której trzon stanowią także żołnierze z USA oraz komponent brygady śmigłowców US Army.

Tu więcej o statku ro-ro (samochodowcu) Endurance oraz o innych statkach armatora ARC Shipping.oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl